Generał (1926)

The General

plakat - Generał (1926)

opisy filmu

(4)
  • Trwa wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Prowadzi lokomotywę "Generał". Chce wziąć udział w wojnie, ale nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż jego zawód jest przydatny dla zaplecza armii. Jego narzeczona Annabelle traktuje go jak tchórza, ponieważ Johnnie nie walczy na froncie. Pewnego dnia lokomotywę, w której znajduje się Annabelle, porywają dywersanci z Północy. Bohater rzuca się w pogoń za skradzionym "Generałem", a przede wszystkim - za porwaną ukochaną.

  • Johnnie Gray (Buster Keaton) dumny maszynista lokomotywy Generał zmierza do swej narzeczonej. Jego sielskie życie przerywa wybuch wojny secesyjnej. Gray zostaje niejako zmuszony przez swą narzeczoną do tego, aby zaciągnąć się do wojska. Niechętnie udaje się na pobór nowych żołnierzy, ale tam zostaje skierowany nie do armii, lecz na zaplecze. Dowództwo uznaje, że jego umiejętności jako inżyniera kolejnictwa przydadzą się krajowi lepiej właśnie tak, a nie na polu walki. Mimo stosowania podstępów, nie udaje mu się dostać do armii, a jego narzeczona oświadcza, że jest tchórzem i spotka się z nim ponownie dopiero jak zostanie żołnierzem.
    Wojna trwa, kiedy zuchwałym atakiem armia przeciwnika porywa skład pociągu, w którym znajduje się narzeczona Gray'a. Ten nie namyślając się wiele samotnie rusza jej śladem. Musi przedrzeć się przez linię frontu i odnaleźć ukochaną, kiedy w końcu mu się to udaje podsłuchuje plan ataku przeciwnika. Teraz musi jak najszybciej przedrzeć się do swoich co nie jest takie łatwe, bo przecież musi się opiekować swoją dziewczyną, a wróg już wie, że poznał ich tajne plany. Losy bitwy wiszą na włosku...

  • Johnny Gray (Buster Keaton) ma w życiu dwie miłości: dziewczynę Annabelle Lee (Marion Mack) i lokomotywę "Generał". Trwa wojna secesyjna, a Johnny chce wstąpić do wojska. Jednakże, zostaje odrzucony, gdyż jest bardziej przydatny dla Południa jako inżynier. Annabelle myśli, że jej ukochany nawet nie próbował zaciągnąć się do armii i obraża się na niego, twierdząc, że nie będzie z nim rozmawiać, dopóki nie zostanie on żołnierzem. Czas mija, a szpiedzy Unii porywają "Generała" wraz z Annabelle, która jako jedyna przebywa na pokładzie pociągu. Johnny rusza w pościg za nimi inną lokomotywą i wskutek serii niefortunnych zdarzeń staje się jedyną osobą, która usiłuje ich powstrzymać. Gdy unioniści zdają sobie sprawę z tego, że ktoś za nimi podąża, pościg się kończy, a Johnny ledwo uchodzi z życiem. Zdaje on sobie sprawę z tego, że znajduje się za liniami wroga. Postanawia kontynuować akcję odbicia Annabelle z rąk porywaczy.

  • Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć  krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną "Generałem".  Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go o tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się w szaleńczy pościg.

multimedia
pozostałe