PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=856945}
4,7 24 223
oceny
4,7 10 1 24223
2,4 25
ocen krytyków
Gierek
powrót do forum filmu Gierek

Film jest mocno reklamowany więc załapałem się na zwiastun i po jego obejrzeniu tak się zastanawiam po co teraz została zrobiona ta laurka dla Edwarda Gierka. Młode pokolenie zupełnie go nie zna i raczej ma go głęboko a stare zna na tyle żeby nie iść do kina na ten dziwny film o Gierku, który jak wynika ze zwiastuna dzielnie walczył z CCCP. Takie połączenie Konrada Wallenroda z Wałęsą.
Prawda jest taka że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich miał w Polsce takie wpływy, że gdyby Gierek fikał tak jak to jest pokazane to bez problemu PZPR na jakimś zjeździe zmieniłaby pierwszego sekretarza lub w najgorszej wersji Edward miałby jakiś wypadek i nie rządziłby sobie 10-u lat.

108757

Jak to po co? Przecież 1 stycznia wprowadzili w Polsce PRL 2.0... Och przepraszam, "Polski Ład". No to trzeba zacząć propagandę jak to wtedy było fajnie pod światłym przywództwem Kaczy... Znaczy Gierka!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Robert_Szymendera

A ty za często propagandówki jak dla ciebie Niemcy to trzecia rzesza.

oleksiey2000

Czwarta

dracon2002

Jesteś opętany dracon2002 ?

dracon2002

Gratuluje powiazania premiery tego filmu z propagandą

dracon2002

Przeciez ten film nawet nie byl finansowany z Pisf. Zostal zrobiony za pieniądze ludzi którzy są antypis.

ocenił(a) film na 3
ryszard76

Zastanów się. Antypis obsadza Kożuchowską w głównej roli? Ha Ha.
Ludzie z M jak miłość, Klanu, Ojca Mateusza?
Z muzyką z I programu PR?
I teza, że władza jest dobra i dba o prostych ludzi, tylko siły zła jej przeszkadzają? - nic ci to nie przypomina?

ocenił(a) film na 3
Samirus

Jak się bierze "pincet" plus, to nie. Nie przeszkadza. Ty serio myślisz, że ci ludzie się interesują co dzieje się kraju? Tam się mają zasiłki zgadzać, a nie tam dupę sobie zawracać katastrofalną sytuacją w kraju.

tomash148

niestety...

tomash148

Mogłeś chociaż zdjęcie z awatara usunąć , wtedy może nikt by się nie domyślił że masz cztery konta i piszesz sam ze sobą :)

ocenił(a) film na 3
mateush87bpa

Ty do mnie to piszesz? Ja żadnego durnego avatara nie ustawiałem i aż sam zdurniałem. Zastanowiłbyś się pisząc takie durnoty. Konto mam od sam nie wiem ilu lat i bardzo rzadko udzielam się na forum. To gdzieś w ustawieniach się robi? W życiu bym takiego gówna nie ustawił przecież sobie.

Edit. Jak wchodzę w ustawienia, to jest tam okrągłe miejsce na zdjęcie, ale jest szare, puste pole. Nie ma żadnego zdjęcia, nic. Tego gówna z mojego avatara nie mogę usunąć!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
tomash148

Sorry ,ogólnie tak to wyglądało, każdy mógł tak to odebrac , a widocznie wychodzi na to że to jakieś błędy na FW

ocenił(a) film na 3
mateush87bpa

W sumie, to dziękuje że napisałeś , bo faktycznie jakoś tak dziwnie. Ale zwróć uwagę, że w różnych tematach całkiem sporo tych samych avatarów. Ewidentnie coś nie tak. Bywaj.

108757

ja jestem młodą osobą i chętnie obejrze ten film. wiem jak wielkie zasługi miał Gierek dla Polski i z zaciekawieniem czekam na film. mam nadzieję że nie będzie propagandy fanów balcerowicza(specjalnie z małej litery z wiadomych powodów zniszczenia mojej ojczyzny).

mlekoduszek

To jest filmweb. Politykę proszę uprawiać gdzie indziej. Pisanie czyjegokolwiek nazwiska małą literą to błąd. Uczą tego w podstawówce.

orzechpit

Ależ sztuka, w tym sztuka filmowa, to najczystszej wody polityka. Podpowiem - WSZYSTKO jest polityką. Zresztą Filmweb (nazwa własna, piszemy z wielkiej litery - "pisanie małą literą to błąd", jeśli mogę zacytować szanownego rozmówcę) to poletko dla prawicowo-populistycznych wykwitów, więc jeden głos ze strony przeciwstawnej (nawet, jeśli czysto trollski), to nie zbrodnia.

orzechpit

A Pan co? Filmwebowa policja? A może by tak pozwolić ludziom się wyrażać i pisać sobie co chcą, o ile zachowują kulturę?

Zuzhet88

Pisanie nazwiska z małej litery jest brakiem kultury. Pozdrawiam.

orzechpit

Ja bym powiedziała, że jest brakiem szacunku, niekoniecznie kultury. Poza tym, mlekoduszek napisał dlaczego pewne nazwisko pisze małą literą, to był zabieg celowy i czepianie się także o to jest trochę małostkowe, IMHO.

Zuzhet88

Nie zgadzam się z tym. Hitlera i Stalina nie szanuje, ale zasady pisowni obowiązują. Czepianie się o to, że zwracam uwagę na proste błędy świadczące o prostactwie jest malostkowe. Pozdrawiam. IMHO srimho.

orzechpit

masz prawo się nie zgadzać, ale to nie oznacza że masz rację. Pisanie czyjegoś nazwiska z małej litery z powodu braku szacunku jest dopuszczalne w sytuacji gdy nie dotyczy to jakichś pism urzędowych.

ocenił(a) film na 9
orzechpit

Film jest o polityce, więc każdy ma prawo się wypowiedzieć, jak chce, nie tobie decydować. I trochę więcej kultury i merytoryki, a nie czepianie się o pisownie, każdy pisze jak chce i nic Ci do tego. Jak nie masz nic do powiedzenia to się nie czepiaj o pierdoły.

dziubas82

Napisałem co chciałem i się czepiasz o pierdoły. Więcej merytiriki trolu.

mlekoduszek

Że co?! Przecież reformy gierka doprowadziły Polskę do ruiny.

Imperatum

Do takiej ruiny, że dziś połowa Polski mieszka w blokach i pracuje w fabrykach, na które wziął kredyt, i których budowę zlecił. Kredyt już kilka lat temu został spłacony.

Imperatum

Przypomnę ci tę "polską ruinę".

Huta Katowice - 1976 rok, linia kolejowa - Hutniczo Siarkowa - 1976-79, Dworzec Centralny w Warszawie - 1975, Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) - 1971-77, Trasa szybkiego ruchu Warszawa-Katowice. Gierkówka - 1972-76, Trasa Łazienkowska - 1971-74, Rafineria Gdańska - 1978, Port Północny w Gdańsku - 1978, Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM) - 1971-75, "Wielka Płyta" - WK-70 - 1971-75 fabryki budowy domów - 63,6 mln m², Elektrownia Bełchatów - 1975, Kopalnia Pilotująco-Wydobywcza LZW w Bogdance - 1975,
Ursus zakup licencji Massey Ferguson (ciągniki) i Perkins (silniki) -1975, zakup licencji na francuskie autobusy Berliet -1975,

To tylko te większe inwestycje. 31 grudnia 1970 roku zadłużenie Polski wobec krajów kapitalistycznych wynosiło 1,1 mld USD. W 1976 relacja zadłużenia krótkoterminowego do wpływów z eksportu wyniosła ponad 46%. Całkowite zadłużenie wynosiło 8,4 mld USD. W 1980 roku - schyłku epoki Gierka, zadłużenie zagraniczne w walutach wymienialnych osiągnęło poziom 24,1 mld USD. 29 października 2012 roku poinformowano o spłacie całego długu z tzw. „czasów Gierka”.

Dla mnie największym "bonusem" tamtych czasów, był dostęp do paszportu. Mogłem wreszcie wyjechać do rodziny, na Zachodzie. Założyłem sobie w banku dewizowe konto "A", dzięki któremu zwiedziłem samochodem całą Europę (oprócz Albanii). Wspominam ten okres bardzo pozytywnie, ponieważ coś się wówczas ruszyło, w tym PRL-owskim marazmie...

ocenił(a) film na 1
osteo

I wszystko zaliczyło "padakę", bo było nierentowne. A za Twoje wycieczki "komuszku" płaciły następne pokolenia. Przestań wypisywać te dyrdymały rodem z propagandy sukcesu, bo się wymiotować chce.

ocenił(a) film na 8
Gitkolo

"Zaliczyło padakę"? Dobry powód do "prywatyzacji" i uwłaszczania się na tym.
Ciekawe, że polscy bogacze zbudowali majątki właśnie na tej ruinie.
Dziś jej resztki rozdrapują deweloperzy budując w tych miejscach apartamentowce, lub tam gdzie ochrona zabytków blokuje burzenie robią lofty....
Jedno jest pewne - Polska i Polacy bardzo potrzebują dyskusji na ten temat. Analogicznie jak na temat powstań narodowych i przyczynach zacofania i olbrzymiego analfabetyzmu w przedwojennej Polsce, które oficjalnie zwalamy na zaborców, choć to głównie polska szlachta blokowała wszelkie reformatorskie zapędy nie chcąc pogodzić się z utratą absolutnej władzy nad ludem....

ocenił(a) film na 1
brochuf

Gdybyśmy chcieli dyskutować na temat mentalności warstw, to pewnie zabrakłoby nam życia. Napisałem swój post w poruszeniu i za "komuszka" powinienem przeprosić. Natomiast problemem Gierka było to, że był mało wiarygodny... chciał zjeść ciastko, którego po prostu nie miał. Kręcenie filmu o tym człowieku, to jakby nakręcić film o własnej ciotce, która nabrała kredytów, a którą żyrowaliśmy ;) Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 3
Gitkolo

Wiesz co. Dużo masz racji, ale... Gdyby ta ciotka nabrała kredytów, wybudowała za to dom z basenem , nad morzem, lub piękną chatę w górach tuż przy stoku, to chyba nieco chętniej byś poręczył za taki kredyt (oczywiście mogąc korzystać z tych dobrodziejstw). Troszkę luźne porównanie, ale z pewnością będziesz wiedział do czego zmierzam. Cóż w takim razie powiedzieć o dzisiejszych czasach galopujących najgorszych wskaźników i całkowitym niemal braku inwestycji? Z tamtego zadłużenia, przynajmniej częściowo coś dobrego powstało. Nie wszystko naturalnie było przemyślane, wiele inwestycji miało wymiar czysto propagandowy, ale jednak...

ocenił(a) film na 1
tomash148

Słusznie zauważyłeś... "(oczywiście mogąc korzystać z tych dobrodziejstw)."... Czasy Gierka są dla mnie odległe, znam je z opowieści moich rodziców, którzy mówili, że było lepiej ale przez chwilę, później słono za to zapłaciliśmy. Co do "naszych czasów", uważam, że wszystko jest w naszych rękach, nie ma co narzekać ;).
Pozdrawiam.

Gitkolo

czyli konkretnie? Jak slono? Bo dlug splacony. A SW... to przeciez nie tylko Gierek... i bez niego w koncu by do tego doszlo/

Gitkolo

Kolego zobacz film jeszcze raz albo dwa i może zrozumiesz kto chciał dobrze dla Polski i Polaków a kto służył i dzwinił codziennie do Rosji......

ocenił(a) film na 1
stekul84

Nie ma potrzeby, by oglądać ten film raz jeszcze, drugi, czy też trzeci. Jest to wizja scenarzysty, reżysera... no i Twoja.
Ja piszę o tym, że Gierek był mitomanem i populistą, jak każdy komuch. Nie potrafił liczyć i widział tylko czubek własnego nosa.
Film obejrzałem raz... wystarczy, bo to kino rozrywkowe, a nie odkrywkowe.
Dla mnie raz zobaczyć i zapomnieć.

Gitkolo

Hmm, zmiana warty to wszystko zniszczyla, rozkradla, dobila, wiec daj sobie spokoj juz... Rozrapali i zniszczyli co sie dalo, no bo urrra, walczymy z prl, wszystko zle, a poza tym nachapmy sie.

ocenił(a) film na 1
alisspl

Pewnie, że rozkradli... ale co ja im spokoju nie daje ?
Ja tego nie przeżywam, bo dla mnie to przeszłość...tyle.

ocenił(a) film na 1
osteo

Dodam jeszcze tylko, że duża część naszego zadluzenia z czasów Gierka została przekazana do ZSRR :) bo trzeba było sie podzielić, a ruscy z zachodu nawet dolara nie dostali.
Co do filmu to sie wypowiem jak poogladam nie tylko zwiastuny.

Imperatum

tylko jedno pytanie ile mamy lat?

ocenił(a) film na 8
Imperatum

> mlekoduszek Że co?! Przecież reformy gierka doprowadziły Polskę do ruiny.

Do ruiny Polskę doprowadziła ruska okupacja, ktora zakonczyla sie dopiero w 1990 roku.

letycja

doprawili nas nastepcy, okradajac obywateli z majatku dla siebie jak sie dalo.

ocenił(a) film na 6
letycja

Bardzo dobrze to zostało pokazane na filmie, jak ZSSR łupił Polskę i nie chciał dopuścić, żeby była wolnym i niezależnym krajem.

mlekoduszek

Młoda osobo, "Mlekoduszku" z mlekiem przy nosie, nie masz pojęcia o nie tak dawnej historii Polski. Mylisz się przypisując "zasługi" i zarzuty "zniszczenia ojczyzny".
Choć film warto zobaczyć.

mlekoduszek

Nie odstawiaj leków:)

mlekoduszek

Można mu być wdzięcznym za zostawienie kolejnym pokoleniom wielkiego zadłużenia zagranicznego, które zostało spłacone dopiero w 2012r. Chwała Ci o wielki Gierku!

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/354447/polska-splacila-d...

Też nie rozumiem, po co laurka dla komunisty, który chciał ratować społeczeństwo rozdawnictwem z banków zagranicznych, które spłacały po nim kolejne 2 pokolenia.

Dobrobytu się nie buduje rozdając kasę, a uwalniając rynek reformami, zmniejszając podatki i upraszczając system. Dzięki temu ludzie mogą się sami podnieść z kolan, a nie mieć podane na tacy, lub pracować w jakiejś nieudanej inwestycji państwowej, która niewiele wnosi poza etatami dla ludzi. 

ocenił(a) film na 8
sosen88

Dług Gierka to był pikuś w porównaniu z długami zaciągniętymi przez PiS. Ile pokoleń będzie to spłacać?? Ponadto, pieniądze Gierka przełożyły się na wymierne korzyści, z których Polacy korzystają po dziś dzień. Te pieniądze nie zostały rozdane, ani przejedzone.

letycja

Tak, wszyscy po nim i przed nim zadłużali kasy państwa. Tak upadały imperia i będą upadać nadal, dopóki ludzie będą wierzyć w dobro państwa.

Nie robi to z Gierka dobrego, że był jak inni.

Imperium Rzymskie rozkwitało przy podatkach rzędu kilku procent, bo nikt nie miał nic przeciw płaceniu. Też budowali drogi, akwedukty i szkoły.
Upadło, jak rozwodnili monetę, tak jak dziś się robi dodruk. Pożyczki też spłaca się dodrukiem i przenosi koszt na dalsze pokolenia. 
Więc można inaczej.
Poczytaj sobie o Estonii, która zrobiła ogromne reformy, uwolnili gospodarkę, zmniejszyli podatki, cła i mają najwięcej startupow w Europie(tak było kilka lat temu jak czytałem książkę).

Zadłużanie przyszłych pokoleń jest zawsze złe. Człowiek może sam, jeśli ma ochotę się zadłużyć, ale nie zadłużaj się na mnie proszę.

sosen88

PS. jak ktoś mówi, że ludzie mieli pracę, więc było dobrze i mieli gdzie mieszkać. Dla mnie to nie jest argument.
Firmy mają się otwierać z powodu rzeczywistych potrzeb ludzkich i z własnego kapitału ludzi, którzy mają pomysł na biznes. Oczywiście mogą oni wziąć kredyt.

Jeśli robi to państwo, to zawsze dochodzi do tego element kiełbasy wyborczej. Inwestycje są nieprzemyślane, a zarządzający nimi nie ryzykują niczym, bo to nie ich kasa. Więc jest pole do nepotyzmu i kolesiostwa. W prywatnej firmie jak ktoś ma ochote zatrudniać krewnych, to musi się liczyć z konsekwencjami, dlatego woli zatrudnić kogoś z kwalifikacjami.

Dziś PiS mógłby zrobić centralny port lotniczy i wydać na niego miliardy. Pytanie, czy to jest potrzebne? Masa ludzi miałoby prace, etaty, pewnie wokół zbudowałoby się nowe miasto z osiedlami. Czy to byłoby dobre? Nie, bo ilość nadużyć przy tych inwestycjach, kradzieży i nepotyzmu byłaby wielka. A sama inwestycja jest niepotrzebna. To tylko nadmuchiwanie ego polityków, którzy mają potrzebę wielkich czynów, bo są małymi ludźmi.

sosen88

"Tak, wszyscy po nim i przed nim zadłużali kasy państwa".
Nie jest to prawda, w czasach gomułkowskich nie wchodziło to w grę i dlatego przy konieczności znacznych wydatków zbrojeniowych (zimna wojna) konsumpcja była zaniżana. Gierek trafił na lepszy moment, gdy zaczęły się rozmowy ograniczające zbrojenia.

"Imperium Rzymskie rozkwitało przy podatkach rzędu kilku procent [...] Upadło, jak rozwodnili monetę [...]".
W fazie rozwoju terytorialnego przez podbój Rzym finansował swoją armię, czy inwestycje publiczne z łupów (ziemia, niewolnicy, złoto) i dopiero potem jarzma podatkowego. To model ekstensywny rozwoju, który kończy się z wyczerpaniem ziem do zagrabienia. W fazie stagnacji i nadmiarowej konsumpcji złoto i srebro Jedwabnym Szlakiem odpłynęło do Chin. Na armię już nie starczyło. Bo każde imperium ma ograniczony czas istnienia, historycznie średnio 300 lat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones