PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=936}
8,1 770 754
oceny
8,1 10 1 770754
7,3 47
ocen krytyków
Gladiator
powrót do forum filmu Gladiator

No właśnie ale. Niby jest film o Rzymie, są gladiatorzy, jest cesarz, jest senat. Ale coś cały czas jest nie tak. Cezar walczący na arenie z gladiatorem?! To już jest przesada. Chociaż z drugiej strony to w stylu Ridleya Scotta (jak ten film o kowalu ratującym Jerozolimę). Śmieszył mnie również genialny plan głównego bohatera, jak obalić cezara: wprowadzę wojsko do miasta, a potem się wycofam i zostawię żołnierzy bez dowódcy, bez żołdu, ale za to zaprawionych w bojach i uzbrojonych po zęby wśród zwykłych cywili. Żołnierze z poczucia obowiązku będą strzec prawa i porządku i na pewno nie doprowadzą do rozruchów. Sam Maximus nie zostanie posądzony o chęć bycia cezarem, a Rzym na powrót będzie republiką władaną szlachetnym senatem, w którym nie będzie już dochodziło do korupcji. Piękny plan! Juliusz Cezar może tylko pozazdrościć.

LadyLannister

Akurat cesarz Kommodus rzeczywiście toczył ustawiane walki na arenie i przedstawiał się jako "rzymski Herkules". Co do głupiego planu przywrócenia Republiki, pełna zgoda. Prawdopodobnie natychmiast po opuszczeniu miasta przez Maximusa, dowódca legionu przejął by władzę obiecując swoim żołnierzom nagrody za wsparcie jego roszczeń (to zawsze działało). Do tego dochodzi kilka tysięcy pretorian, którzy bardzo chętnie wybierali cesarzy. Po zabiciu następcy Kommodusa zorganizowali nawet aukcję o tron cesarski. Na pewnoz radością by przywitali brak jednego stałego i hojnego chlebodawcy. W filmie wybielono też senat, który w okresie Republiki był skorumpowany i dbał jedynie o interesy patrycjuszy, a zwykły lud miał w głębokim poważaniu.

ocenił(a) film na 9
LadyLannister

Tak jak było wspominane ten film należy odbierać jako obraz przygodowy, powiedziałbym nawet teatralny, a nie film nakreślający historyczny koniec i upadek imperium. Jeśli tak tego nie odbierasz możesz mieć takie odczucia, gdybym miał się zastanowić ile rzeczy pod względem historycznym zostało tam spartolone to nawet bym tego nie obejrzał

ocenił(a) film na 6
Sapek_92

Nawet nie chodzi mi o prawdę historyczną. Nie jestem jakąś znawczynią, a kolega NikKlik wyżej pisał, że Kommodus faktycznie występował na arenie... Chodzi mi bardziej o nieprawdopodobieństwo wydarzeń i zachowań głównych dobrych postaci. Maximus ma same dobre cechy, a Kommodus same złe. To odrealnia film i sprowadza go do poziomu komiksowej walki dobra ze złem, gdzie dobro zawsze wygra, choćby nie wiem jak niesprzyjające okoliczności. A przecież w realnym świecie ludzie nie dzielą się na całkiem dobrych i całkiem złych...

ocenił(a) film na 9
LadyLannister

15 lat temu filmy były robione w takiej konwencji, walki dobra ze złem, mi osobiście to nie przeszkadza. Co do samych nieprawdopodobnych wydarzeń, hmm może o taki zabieg chodziło reżyserowi, żeby cały plan miał być do bani, żeby Maximus stanął oko w oko z przeznaczeniem, tak teoretyzując. Ogólnie bardziej się nastawiałem na dobrą grę aktorską, przepiękne kostiumy, sceny walk, to powoduje, że film jest na tyle dobry.

ocenił(a) film na 7
Sapek_92

Jasne, a Exodus? Też wysoko budżetowa papka. Oba filmy przewidywalne do bólu, zapchane efektami i niczym więcej ciekawym. Brakuje tylko spodków latających bym to określił jako kino sf

Wolfman_PL

Exodus to religijna papka. Kilka klas niżej od "Gladiatora".

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

A czy nie mamy zbyt dużo rzeczywistości na co dzień, żeby mieć ją jeszcze w kinie? Wiele książek, filmów, komiksów, seriali itp. ma krystalicznie czystych bohaterów. I jakoś ludzie na to przez wieki nie narzekali (takie "Ogniem i Mieczem i" idealny Skrzetuski chociażby). Ludzie mają zbyt dużo rzeczywistości wokół siebie i idąc do kina chcą raczej się zrelaksować, a opowieść o krystalicznym bohaterze jest do tego najlepsza (zwłaszcza jeżeli jest tak wspaniale pokazana, jak w Gladiatorze).

ocenił(a) film na 9
escariote

Piękna i treściwa wypowiedź :)

ocenił(a) film na 6
escariote

No tak, zbyt dużo rzeczywistości wokół - z tym się zgadzam, Dlatego lubię filmy fantasy, kiedy są smoki i elfy.. ale nie lubię, kiedy ludzcy bohaterowie są tak idealni jak Maximus. Wtedy przestają być ludzcy. Każdy człowiek ma jakieś wady i stanowczo wolę patrzeć na postacie nie całkiem dobre, bo są znacznie ciekawsze od tych nieskazitelnych. Można się wczuć w ich sytuację o wiele lepiej, ich samych bardziej polubić, bo są bliżej zwykłych, przeciętnych ludzi.

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Ale to nie miała być opowieść o "ludzkim" bohaterze. Chyba żaden z filmów Scotta z ostatniego ćwierćwiecza takowego nie ma. Też wolę, jak bohater nie jest idealny, ale są takie historie (jak np. "Gladiator"), gdzie taki właśnie bohater być powinien. Nie mówię, że np. "Milczenie owiec" jest złe, bo Lecter nie jest jednoznaczną postacią. Nigdy nie powiem, że nie podobali mi się "Strażnicy" ze względu na Rorschach'a, czy Komedianta (wiem, że film to ekranizacja, ale to też część kultury). Jedną z moich ulubionych książek fantasy jest "Jad Lorda Faula", w którym główny bohater stanowczo nie jest krystalicznie czysty. Ale z drugiej strony uwielbiam co jakiś czas sobie odświeżać Harry'ego Potter'a, gdzie postaci są tak spolaryzowane, jak tylko można, a jednak to przyciąga.

Nie wiem... Czy np. Wróg u Bram jest słaby, bo główna postać jest wyidealizowana? Nie. Taka konwencja. I w pewnej konwencji są potrzebne postaci złożone, a w innej nie.

Także, jak już wcześniej pisałem, wg mnie postać Maximusa jest genialnie dobrana do tego filmu.

ocenił(a) film na 8
LadyLannister

Może się mylę, ale uważam, że są ludzie dobrzy albo źli. Nie można być pół na pół! Uważasz, że Stalin bądź Hitler mieli cechy dobrego człowieka? Nie mówię, że ludzie błędów nie popełniają, myślę, że cechy bohaterów są pokazane jak trzeba. I niech Bóg czuwa, by jednak zawsze dobre serce wygrywało. Zawsze.

ocenił(a) film na 7
Mazia1424

Nie zgodzę się, uważam, że nie ma czegoś takiego jak człowiek tylko dobry albo tylko zły. Takie podziały są sztuczne i nierzeczywiste, w życiu nic nie jest tylko czarne albo tylko białe... oczywiście nie usprawiedliwiam tutaj zbrodniarzy i zwyrodnialców, ale jak by się tak zastanowić to każde działanie ma jakąś przyczynę.
Jednak zejdźmy z poziomu skrajności, gdyż jednostki znajdujące się najbliżej jednego lub drugiego końca zawsze najbardziej rzucają się w oczy. Większość z nas znajduje się jednak gdzieś bardziej w okolicach środka. Sama na przykład nie nazywam siebie człowiekiem "dobrym", bo dobro jest relatywne, zło jest relatywne- jesteśmy tylko ludźmi, KAŻDY z nas ma swoją stronę cienia, wielu byłoby zdolnych uczynić zło jeśli zaistniałyby odpowiednie okoliczności, taka smutna prawda (eksperyment Zimbardo). Jednakże jesteśmy też zdolni do wspaniałych czynów, niezwykłej empatii, wrażliwości, poświęceń- i to jest piękne.

Mnie osobiście zawsze drażnią bohaterowie kryształowi, wyidealizowani- są po prostu oderwani od rzeczywistości i tacy nieludzcy. Mam słabość do tych, którzy mają swoje słabości, skrzywienia, odchyły od normy, ułomności. Lubię postaci złożone, niejednoznaczne, wiele takich chociażby w "Grze o Tron". I w "Gladiatorze" ciekawszą postacią był dla mnie już Kommodus niż kryształowy Maximus.
Pozdrawiam ;)

PS. Nie usprawiedliwiam tutaj w żadnym wypadku krzywdzenia innych, bo o ile nie ma ludzi dobrych i złych, o tyle są dobre i złe uczynki.

ocenił(a) film na 10
Mazia1424

Podejrzewam, że i Hitler i Stalin mieli cechy dobrego człowieka. Ale obaj byli ludźmi chorymi psychicznie, także przykłady takie se.

Mało jest ludzi perfekcyjnie dobrych, albo przesiąkniętych do szpiku kości złem. Większość ma w sobie trochę z obu "stron konfliktu".

ocenił(a) film na 7
LadyLannister

Zgadzam się. Jak się okazuje z czasem, Gladiator jest po prostu niezłą amerykańską produkcją przygodową z bardzo płytkim, typowym dla nich, spojrzeniem na historię (oczywiście nie dotyczącą losów Ameryki Północnej). Kiedyś oceniałem ten film wyżej, ale jak dla mnie nie przeszedł próby czasu.

ocenił(a) film na 7
chemas

To samo mam, kompletnie, człowiek jak się uczy rozwija i czyta, to potem patrzy znużony na taką bajkę. Czasy imperium rzymskiego dają takie możliwości do kręcenia dobrych seriali czy filmów, historyków z tego okresu również nie brakuję i po takim reżyserze oczekuję czegoś więcej niż bajki o niepokonanym generale na arenie.

ocenił(a) film na 10
chemas

Dokładnie film przeciętny

ocenił(a) film na 7
TyrionLanister

To czemu oceniłeś go na 10, Tyrionie? :P

ocenił(a) film na 9
AriaHassilt

Pewnie przemyślał i zmienił zdanie. :) Przeciętnym to można określić taki "9 legion" Kevina Macdonalda, czy serial "Spartakus" Ricka Jacobsona ale nie "Gladiatora" film perfekcyjny niemal w każdym calu.

ocenił(a) film na 10
chemas

Błąd w rozumowaniu,przeszedł próbę czasu i to bez żadnych wątpliwości!

ocenił(a) film na 7
marler78

Jaki błąd w rozumowaniu, przecież ja tylko wyraziłem swoją opinię. Czytaj ze zrozumieniem. Możesz napisać, że mam spaprany gust, ale wara od mojej inteligencji.

ocenił(a) film na 10
chemas

Ależ bardzo proszę

ocenił(a) film na 9
LadyLannister

Masz racje

ocenił(a) film na 10
ColpoM

zdecydowanie

ocenił(a) film na 9
ColpoM

jednak nie masz

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Żal mi cie. 6/10? Buahahahahahahaha.

ocenił(a) film na 6
LeoMessi86

Jak już chcesz mnie obrażać, to wysil się trochę bardziej.
A najlepiej napisz jakiś argument przemawiający na korzyść "Gladiatora", zamiast tylko wyśmiewać moją ocenę filmu.

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Ciebie nie trzeba wysmiewać czy tam twoją ocenę filmu

ocenił(a) film na 7
LeoMessi86

Nie cierpie "buahahahaha" i tego typu wiele mówiących o wypowiadającym się wpisów

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Za to KAPITAN AMERYKA - 10/10 :D

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Film jest zajebisty. Realistyczniejsza postać by odciągnęła uwagę od przygodowej historii, na którą jest tu full skupienie. Jest piękny i w montażu i we wszystkim widać że robili go ludzie utalentowani. Co nie zmienia tego, że jest przereklamowany. I obyśmy tylko takie problemy mieli:)

ocenił(a) film na 10
LadyLannister

Jesteś zwykłym... :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones