PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5878}

Golem

7,1 5 164
oceny
7,1 10 1 5164
7,0 10
ocen krytyków
Golem
powrót do forum filmu Golem

Mam wątpliwości dotyczące trzech scen z tego filmu.

Pierwsza z nich dotyczyła okien - za pierwszym razem okna miarowo otwierały się i
zamykały, za drugim razem, kiedy Pernat wychodził z więzienia pozostawały zamknięte.
Wykombinowałam to sobie w ten sposób, że za pierwszym razem Pernat miał nadzieję i
dostrzegał szansę ucieczki z tego zniewolonego miejsca - za drugim razem już te
nadzieję utracił, widział, że nie ma szans, pogodził się z tym.

Druga scena mnie przeraziła. Otóż Pernat odkrył - to przerażające, ale wydawało mi się,
że szczątki człowieka, chociaż do szczątek bardzo niepodobne - czy to tego mężczyzny,
którego rzekomo zabił? Czy ja w ogóle dobrze widziałam? Jesli tak to dlaczego zostawił
mu numerek z szatni i okrył płaszczem?

Trzecia scena to ta końcowa - Pernat zauważył przez okno maszerującą orkiestrę i
wybiegł się do niej przyłączyć. Czy dobrze zrozumiałam, że Pernat zaprzestał prób
uwolnienia się i postanowił dołączyć do zniewolonego, uporządkowanego tłumu, który
symbolizowała orkiestra? Bo raczej nie był to marsz ku wolności... Raczej dostosowanie
się.

Dobrze kombinuję?

ocenił(a) film na 8
Monaco_filmweb

Myślę,że co do pierwszej sceny możesz mieć rację. Na pewno symbolizowało to zakończenie czegoś, mogła to być nadzieja. Jednak w drugiej myślę, że się mylisz lecz też nie jestem przekonany co do mojej interpretacji. Ciało było tak jakby spalone a na początku mówili, że te golemy się wypala i daje magiczną formułę do ust. On dał mu ten numerek. Nie wiem natomiast dlaczego ten człowiek, który przemawia podczas napisów końcowych trzyma ten sam numerek a jest kimś w rodzaju przwódcy.

czescgora

Wydaje mi się, że jest to oparte na tym micie. Człowiek został wypalony z gliny, a ta glina została ożywiona magiczną formułą. Prócz tego Pernat wyposaża golema w ludzkie życie, duszę, chodzi o ten kłos zboża (który wyrósł z nasion podarowanych przez osobnika w cieniu). W ten sposób wypełniony został ten postulat stworzenia nadczłowieka, przywódcy. Ale to tylko przypuszczenia, świeżo po filmie. Co do okien. Po wyjściu z więzienia, wydaje mi się, okien tam nie było. Były wyrwy, lecz dźwięk pozostał. Może te otwierające się okna symbolizowały samoświadomość Pernata, którą miał na początku. Naukowcy mówili o tym w "wywiadach". Że obiekt ma małą samoświadomość. A później, te wyrwy symbolizowały pełną świadomość tego co się dzieje wokoło, w związku z czym Pernat wiedział, że nie ma dla siebie, jako jednostki, ratunku.

ocenił(a) film na 9
czescgora

To jest z coś z kabały - wypala się człowieka z gliny i wkłada się mu tajemną formułkę do ust - tak zrobił Pernat. Człowiek, który na końcu przemawia, jest człowiekiem, któremu Pernat włożył formułkę do ust - jest on kopią jego samego. Ujmując to całościowo jest to trzecie "wcielenie" Pernata:
1 - jest to wzór, z którego powstał Pernat (bohater filmu) jest on wynoszony z sali przesłuchań na noszach, Pernat podnosi jego okulry i oddaje strażnikom
2 - jest to bohater filmu
3 - jest to jednostka powstała w wyniku wypalenia z gliny i włożeniu karty przez Pernata - przemawia w ostatniej scenie z filmu.

Warto jest sięgnąć po książkę "Golem" - wtedy znacznie łatwiej się ogląda film, ponieważ wiadomo z czego czerpał reżyser i do czego powinno się odnosić to co się ogląda.

użytkownik usunięty
Qrap

Bardzo sensowne odpowiedzi, rozwiały też część moich pytań.
Co do pytań zawartych w pierwszym poście- orkiestra od początku wydawała mi się odwołaniem do motywu przewodniego w filmie jakim jest podporządkowanie społeczeństwa. Z początku widzimy niezorganizowanych grajków, których dyrygent stara się przywołać do porządku. W ostatnich scenach filmu widzimy już zorganizowaną grupę kroczącą w ślad za przodownikiem. Pernat który do nich dołącza wydaje się podporządkowywać do grupy, jednak na końcu widać oznakę jego buntu- turlający się po ziemi talerz.

ocenił(a) film na 8
czescgora

Kimś w rodzaju przywódzcy? Obejrzyj film do końca, po napisach jest jeszcze jedna scena.

użytkownik usunięty
Monaco_filmweb

http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/golem/

ocenił(a) film na 9
Monaco_filmweb

Wiele wyjaśnień w przedmiocie Golema, jak powstawał i co widział (i chciał przekazać) autor można przeczytać w książce-wywiadzie z Szulkinem "Życiopis" wyd. Ha-art (sam kupiłem w Matrasie na dworcu centralnym).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones