PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=520}

Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
7,2 281 999
ocen
7,2 10 1 281999
5,2 36
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część I Mroczne widmo
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

według epizodów czy wg kolejności nakręcania filmów czyli najpierw Wielka nadzieja czy Mroczne widmo?

ocenił(a) film na 7
kwieku50

Nowa Nadzieja*
Szczerze to jest obojętne. Ale jak nie znasz w ogóle fabuły i największej zagadki kim jest Darth Vader to polecam od Nowej Nadziei. Bo to naprawde nie będzie miało wielkiego znaczenia. Oglądanie od Nowej nadziej nie zaspoileruje ci pierwszych 3 części więc oto się nie martw.

kwieku50

Najlepiej chyba od starej trylogii czyli Nowej Nadziei.

ocenił(a) film na 10
kwieku50

Klasyczna metoda: IV, V, VI, I, II, III.

Najlepsza metoda: IV, V, I, II, III, VI.

Najgorsza metoda: I, II, III, IV, V, VI.

ocenił(a) film na 7
Apophis_

"Najlepsza metoda: IV, V, I, II, III, VI."
dlaczego taka metoda jest wg ciebie najlepsza?

ocenił(a) film na 10
El_Magiko

Obszerne wyjaśnienie: http://www.nomachetejuggling.com/2011/11/11/the-star-wars-saga-suggested-viewing -order/

ocenił(a) film na 7
Apophis_

nie chce mi sie tego czytac:)
ja obejrzalem te filmy w kolejnosci w jakiej sie ukazywaly i poprostu jestem ciekaw czemu jakas inna kolejnosc mialaby byc lepsza

ocenił(a) film na 10
El_Magiko

No cóż, skoro Ci się nie chce czytać to nie zaspokoisz swojej ciakawości :) Nic odkrywczego bym nie powiedział streszczając tamten tekst, po prostu oglądanie w kolejności IV, V, I, II, III, VI sprawia, że nie spoilerujemy za dużo oraz oba finały (III i VI) nabierają potęgi której w innej metodzie by nie miały. Oglądasz IV, V, ale nie wiesz jak to się skończy, nagle poznajesz historię człowieka w czarnej masce, jego upadek, ciekawość sięga zenitu, epizod VI kończy Sagę, czysty orgazm, czego chcieć więcej?

ocenił(a) film na 5
Apophis_

Nieeeeeee... Najlepsza metoda to: IV, V, VI, I, II, III. Oglądamy legendarną sagę z epickim zakończeniem, a później jeśli mamy cierpliwość, to bierzemy się za "wcześniejsze" części.

ocenił(a) film na 7
Ultor

zgadzam sie
zwlaszcza ze "nowa trylogia" to zupelnie inny klimat
jeszcze ep1 jest w miare ok jesli przymknac oczy na beznadziejnego anakina(zdaje sie ze sam aktor sie tego teraz wstydzi) i nie dopuszczac do swiadomosci faktu istnienia jar jara (jak ja ich nienawidze....)

ale ep2 jest wsumie szczerze powiedziawszy slaby, zakonczenie to glup-kowaty i patetyczny banal chyba kierowany do najmlodszych milusinskich, 1/3 filmu to tandetne romansidlo, a jar jara dalej nikt nie zabil choc na szczescie jest go mniej
ta czesc jest powiedzmy "znosna", materialu, ktory mi sie podobal i pasuje do sagi jest tam moze z 30-40minut, a calosc niestety trwa 2h wiec niezbyt dobrze
na szczescie ep3 jest calkiem udany i moge postawic go niemal na rowni ze stara trylogia,

chyba najlepsza kolejnosc to "stara trylogia" jako calosc
a potem "nowa" jako prequel

ocenił(a) film na 5
El_Magiko

Wyczuwam bratnią duszę ;) Z tym, że ja Gunganina nie tępię.

ocenił(a) film na 10
Ultor

Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować skoro "nie chce" Ci się czytać dość obszernej argumentacji metody którą zaproponowałem.

ocenił(a) film na 5
Apophis_

Autorze tematu, nie słuchaj go! :P Tak w drodze argumentacji: dla mnie to dwie odrębne sagi i miksowanie ich ze sobą nie zaowocuje żadnym, nawet kilkuminutowym orgazmem.

Apophis_

UWAGA POTENCJALNE SPOILERY


Aczkolwiek będę się starał unikać


Wiesz, nie zgodzę się że metoda IV, V, I, II, III, VI jest najlepsza. Część III niestety spoiluje część IV; nie jest to co prawda spoiler na miarę V, ale zawsze. Z drugiej strony VI spoiluje całe I-III mniej więcej w tym samym stopniu co IV i V. Więc wybór zawsze jest ten sam - zaskoczenie w I-III, albo w IV-VI. Ja bym zaczął od IV-VI, bo jednak tam większy nacisk idzie na fabułę, prequele mogą jakoś się bronić efektami zawsze.

użytkownik usunięty
El_Magiko

I tak zawsze będzie konflikt czy III czy VI bo tam się dowiadujemy, że X to Y ...

ocenił(a) film na 6
kwieku50

Ja uważam, że jeśli uważasz "Gwiezdne wojny" za historię o życiu Anakina Skywalkera, to powinieneś oglądać od 1 do 6.

ocenił(a) film na 8
kwieku50

no to ja już naprawdę nie wiem jak to oglądać xD

ocenił(a) film na 6
littlejudas

Moim zdaniem najlepiej od 1 do 6.

ocenił(a) film na 8
kwieku50

ja myśle że od 1 do 6 w końcu po to są ponumerowane ;D

ocenił(a) film na 3
kwieku50

Jeśli ktoś nigdy nie widział Gwiezdnych Wojen i chcę się za nie zabrać, to powinien wybrać jasną stronę mocy i zacząć od IV, V, VI, ponieważ wyniesie z tego znacznie więcej, niż oglądając od I do VI. Nie będzie tych samych przeżyć jakie towarzyszą podczas oglądania Starej Trylogii, gdzie człowiek nie wie czego się jeszcze spodziewać i wszystko dla niego jest nowe. UWAGA SPOILER Nie wiem jak inni, ale oglądając jeszcze jako szkrab Imperium byłem w niemałym szoku, gdy dowiedziałem się, że Vader to ojciec Luka, czy też że wielki mistrz Jedi Yoda to malutki, niepozorny zielony kosmita o wielkich uszach. Ile emocji temu towarzyszyło... Albo, że Luke i Leia to rodzeństwo. Dlatego za nic w świecie nie chciałbym tych emocji stracić, oglądając od początku. Gdyby się doszło wtedy do kulminacji Imperium, znając Anakina z Nowej Trylogii to już by nie było to. W sumie zastanawiałbym się o co tyle krzyku, przecież każdy wiedział, że Anakin/Vader to jego ojciec... KONIEC SPOILERA

A dla tych, którzy widzieli już wszystkie części i chcą sobie odświeżyć pamięć to proponuje dwie drogi. 1. Od I do VI Epizodu. LUB 2. Nowa Trylogia to syf, dlatego oglądać tylko Starą :)

ocenił(a) film na 7
kwieku50

Od nowej trylogii ( I, II, III) inaczej będziesz miał wiele niedomówień zaczynając od starej bynajmniej ja miałam. Kiedyś oglądałam od starej, bo nowej nie było, była w trakcie nagrywania dużo nie pamiętam miałam z 7lat i zastanawiałam się jak to się stało, że Vader tak wygląda, jak zginął Obi Wan, dlaczego wielki Yoda się ukrywa, kto był matką Luka i Lei dziwne wydawało mi się jak Darth może mieć dzieci skoro wygląda jak robot. Dopiero po premierze nowej trylogii znalazłam odpowiedzi na wszystkie pytania, a Darth Vader nie był już maszyną bez uczuć , zrozumiałam postępowanie Anakina, następnie przykry los Vadera. Nowa jak i stara trylogia są dla mnie świetnie ukazane, mimo, że stara była nagrywana sporo przed nową to i tak ładnie wszystko się wpasowało, także polecam zacząć od nowej trylogii:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones