PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525}

Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
8,1 304 672
oceny
8,1 10 1 304672
8,4 35
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Czegoś zabrakło mi w tej części. Było dużo mroczniej, w powietrzu czuło się zagrożenie ze strony Imperium. Było dużo lepiej, jeśli chodzi o rozwinięcie wątków, zwłaszcza Vadera(chociaż wątek telenoweli i nagłe ujawnienie ojcostwa mogli sobie podarować). Ale nadal czułem niedosyt. Być może związane jest to z tym, że Nowa nadzieja była czymś świeżym, beztroskim, stawiano tam na przygodę i przednią zabawę. W V części wszystko jest nieco zbyt za poważne, dzieje się dużo, aczkolwiek dla treści filmu ma to drugorzędne znaczenie, bo i tak czekałem na pojedynek z Vaderem. Równie dobrze mogło się obyć bez scen inwazji na Hoth(wolę dwunożne maszyny kroczące). Szkoda, że nie rozbudowali wątki szkolenia Jedi, tylko znowu zaznaczyli jedynie obecność prastarej Mocy i Zakonu, który kiedyś istniał. Trening Yody wydawał się krótki, niepotrzebny i zbyt ogólnikowy. Nadal efekty zachwycają, ale nie przykłada się do niego aż takiej wagi, co jest chyba następstwem zmiany reżysera.

ocenił(a) film na 10
katedra

Owszem jest to najsłabsza część starej trylogii lecz i tak świetny film. Najwiekszym minusem filmu jest wątek pt Luke i'm your father. Mi tam się inwazja na Hoth bardzo podobała i nie wyobrażam sobie filmu bez niej ale z resztą się zgadzam.

loukas321

"Owszem jest to najsłabsza część starej trylogii"
To dlaczego jest uznany za najlepszy sequel w historii kina?;)

ocenił(a) film na 10
Lukasz641

Bo to najlepsza saga w historii kina :)

loukas321

To prawda, ale co to ma wspólnego z rankingiem najlepszych sequeli w historii kina? ;)

ocenił(a) film na 10
Lukasz641

To że mimo że film jest najsłabszy z całej starej trylogii to i tak jest bardzo dobry i sequele innych filmów mu nie dorównują.

ocenił(a) film na 7
Lukasz641

Przez kogo? Pokaż mi go!

katedra

Przez tych, którzy nie oglądali drugiego "Ojca chrzestnego".

użytkownik usunięty
katedra

przez krytyków.

ocenił(a) film na 7

I jakaś puenta może? Jest masa filmów cenionych przez krytyków, które ty masz w poważaniu, a świat nadal funkcjonuje:)

użytkownik usunięty
katedra

niestety ja mam twój gust w poważaniu. Bo znasz się na kinie tak jak mój dziadek na gotowaniu czyli nijak. A twoich wypocin nie da się czytać

ocenił(a) film na 7

Rozumiem,że w tym momencie próbowałaś mnie obrazić, Hermiono?

użytkownik usunięty
katedra

ciebie każdy obraża, swoją drogą ciekawi mnie dlaczego dalej tu jesteś... dzieciaczku.

ocenił(a) film na 7

Tylko tacy wesolutce chłopaczkowie jak ty, którzy powinni teraz wyglądać Mikołaja.
Dlaczego nie lepisz pierogów z mamą? Kolejne święta i granie w grę?

użytkownik usunięty
katedra

haha ja już dawno nie czekam na Mikołaja tak jak ty. Bo w przeciwieństwie do ciebie wyrosłem z tego...


no właśnie mógłbym cię o to samo spytać. Rachunek sumienia na nowy rok zrobiłaś?

ocenił(a) film na 7

Twój awatar i twoje notki do filmów mówią coś zupełnie innego:)

użytkownik usunięty
katedra

skoro oceniasz ludzi po avatarku i notkach to w takim razie gratuluję rozumu, i życzę ci by ciebie ktoś kiedyś tak ocenił zobaczymy jak się poczujesz...

ocenił(a) film na 7

Nie rób z siebie ofiary, nie święta, proszę

użytkownik usunięty
katedra

ofiarą losu jesteś ty :) więc nie muszę z siebie robić ofiary...

użytkownik usunięty
loukas321

nie, to jest najlepsza część kolego.

użytkownik usunięty
loukas321

Najsłabsza to Zemsta Sithów

ocenił(a) film na 10

Od kiedy ZS to stara trylogia? ;)

użytkownik usunięty
loukas321

a faktycznie, nowa :P tak czy inaczej Imperium Kontratakuje nie jest najgorszą ze starej trylogii tyle w temacie.

ocenił(a) film na 9

Eee nie narzucaj nikomu swojego zdania. Każdy ma prawo do swojej opinii!

użytkownik usunięty
Ghostface_22

nie narzucam, tylko stwierdzam fakt, a katedra trolluje.

ocenił(a) film na 9

Czy wyrażanie opinii niezgodnej z opinią ogółu jest trollowaniem?

użytkownik usunięty
Ghostface_22

opinia katedry? niech pomyślę... hmm... owszem

katedra

Niestety nie zgodzę się z tym. Jest to najlepsza część z całej starej trylogii i zarówno całej sagi. Powie Ci to praktycznie każdy fan Gwiezdnej sagi.

ocenił(a) film na 7
Anakin_Skywalker

Aha, pewnie nie dowiem się dlaczego.

katedra

Nie jesteś fanem co po co mam ci tłumaczyć skoro i tak nie zrozumiesz? Właśnie dlatego że jest mroczna, "zbyt za poważna", maszyny kroczące ATAT to jedne z najbardziej epickich i kultowych "pojazdów" w całej sadze. Wątek telenoweli i nagłe ujawnienie Vadera mogli sobie podarować ciekawe hmm to co może miał mu o tym powiedzieć przy kawce? A może w ogóle nie miał mu mówić? Jak wtedy Luke miałby doświadczyć przemiany w Powrócie Jedi? Trening Yody wydawał się nie potrzebny? Nie wiem czy to trolling czy napisałeś tak na serio.
Kurcze dopiero teraz zauważyłem że twój nick to katedra hehe. Wypociny na marne.

ocenił(a) film na 7
Anakin_Skywalker

Jakbym był fanem nie musiałbyś nic tłumaczyć, ale niestety ja wymagam nieco więcej od kina;)
A kto mówi o kawce? Przecież jest pierdylard innych pomysłów. Jakiej znowu przemiany?:D To nie był nawet trening, podnoszenie kamieni i bieganie po lianach jest świetnym treningiem dzieci w wieku 5-7 lat.

katedra

A co miał robić na takim zadupiu jak Dagobah? Walczyć na miecze świetle z wężami morskimi ? O dużo za dużo wymagasz od tego kina..

ocenił(a) film na 7
Anakin_Skywalker

A co jest złego w walce z wężami morskimi/błotnymi? To niby są wymagania?:D

katedra

To czego oczekujesz od treningu bazującego na poznawaniu mocy? Jestem ciekaw jaki ty byś znalazł pomysł na to. A co do przemiany to jak to jakiej przemiany? Luke po ujawnieniu Vadera zaczął patrzeć na niego z całkiem innej strony.

ocenił(a) film na 7
Anakin_Skywalker

No, jak na ojca, którego można przekabacić na Jasną Stronę. I tak w koło Macieju.
Znalazłbym miliard innych pomysłów.

katedra

Większość fanów uważa, iż "Imperium kontratakuje" to najlepsza część ze starej trylogii. Jak "Nowa nadzieja" weszła do kin, to krytyka nie pozostawiła suchej nitki na tym filmie. Pisali, że to klapa, porażka, dno i mieli jeszcze inne niepochlebne opinie. Natomiast gdy 3 lata później do kin weszło "Imperium kontratakuje", to Ci sami krytycy pisali o "powrocie arcydzieła". Nie pamiętam czy ubrali to w takie słowa, ale czytałem o tym w gazecie. "Imperium kontratakuje" jest idealnym mostem między "Nową nadzieją", a "Powrót Jedi". Osobiście przez długi czas uważałem VI część za najlepszą ze starej trylogii, ale potem uznałem, że klimat V części bardziej mi odpowiada. Ale ciekawe spostrzeżenie - "wątek telenoweli". Luke - bez dłoni, w agonii, stojący na platformie, gdzie jedyna droga ucieczki to skok w przepaść. Widać scenarzyści uznali: "Luke ma już przechlapane. Ludzie w kinach będą pewni, że za chwile zginie. Niech teraz Vader powie mu, że jest jego starym i we łbie mu się doszczętnie poteguje". Widać tak miało być. Nie było lepszej okazji do wyjawienia prawdy. Ale i tak to jedna z najbardziej znanych scen w historii kinematografii.

katedra

U mnie (jak u wielu) jest odwrotnie.Za to że było mrocznie i poważnie to plus tej części, ale i tak jest Han i Threepee z Artoo, dzięki czemu mamy trochę humoru.Inwazja na Hoth to moja ulubiona scena, jak wszyscy śpią oprócz mnie lub nikogo nie ma w domu to często tą scenę wtedy oglądam.Co do tych maszyn Republiki/Imperium to sam nie wiem która mi się najbardziej podoba, szkoda że AT-ST (dwunożna maszyna jakby co) miał tutaj taki mały występ, gdyby było ich tak dużo jak maszyny AT-AT to by miały lepszy występ niż w ROTJ.Jeżeli chodzi o trening u Yody, to mi się też podobał.Z nowym mistrzem Luke by raczej nie powalczył, ponieważ ten pierwszy walczył z potężnym Lordem Sith i przegrał, do tego przez kilka lat nic nie robił (kilka ponieważ przed Luke'iem na pewno miał kilka uczniów miejących pokonać Vadera i Sidiousa).Do tego wyznania Vadera, no cóż... mógłby wyjść lepiej, ale było dużo wątków jak np. nowa baza rebelii na Hoth (czyli nowej planecie), nowa broń Imperium którą musieli do czegoś wykorzystać, a nie żeby stała tam i widzowie byli niezadowoleni że nie ma większego występu, nowa postać (mistrz Yoda) która też powinna zrobić coś w filmie i końcowy ratunek Luke'a oraz walka z Vaderem.Gdyby chcieli dać na to ujawnienie dać czas, to by film był jeszcze dłuższy, a trwa 124 min, a to ma być S-F dla młodzieży, dlatego musieli to skrócić.ANH to dla mnie po ESB najlepsza część, był dobry humor i świetny Alec oraz Ford, ROTJ to dla mnie najgorsza część, przez tą akcję na Tatooine i Endorze.

katedra

Nazywasz ujawnienie ojcostwa "wątkiem z telenoweli", ale to właśnie Gwiezdne Wojny były pierwzsze, a dopiero potem telenowele zaczęły to wykorzystywać. Ten wątek jest uznany za największy zwrot akcji w historii kina.

ocenił(a) film na 7
Lukasz641

No jasne,że tak

katedra

Nie wiem czy mam to rozumieć sarkazm czy nie

użytkownik usunięty
katedra

Raczej najlepsza :P xd

użytkownik usunięty
katedra

Najsłabsza część to zemsta Sithów

ocenił(a) film na 10

Od kogo wziąłeś taką ujową opinię?

użytkownik usunięty
Banner

od nikogo :) nie no bekę sobie z katedry robię. Najgorszą częścią jest atak klonów :P zemstę Sithów oceniłem na 9 :)

użytkownik usunięty
Banner

chociaż hmmmm spycialec ? :D

katedra

Serio ? Imperium Kontratakuje jest najsłabszą częścią z serii ?

Chyba pomyliłeś tą część z "Atakiem Klonów"

ocenił(a) film na 7
DR16

STAREJ TRYLOGII + " "

ocenił(a) film na 10
katedra

Hmm. Koleś, który narzeka na humor w Marvelu (i ogólnie na wszystko) za najgorszą część Star Wars uznaje tę (oczywiście jak zwykle ma odmienne zdanie niż cała reszta), gdzie tego humoru jest najmniej. To ma sens.

ocenił(a) film na 7
Ryloth

Nie wiem, co ma jedno z drugim wspólnego, ale jak widać Mikołaj mózgu ci w tym roku znowu nie przyniósł

ocenił(a) film na 10
katedra

No to jak nie wiesz, to teksty o mózgu powinny być skierowane raczej w twoją stronę. Polecam cieszyć się filmami, a nie ciągle na wszystko narzekać.

użytkownik usunięty
Ryloth

Jeżeli masz jakąś receptę na cieszenie się filmami z automatu, to czemu się nią nie dzielisz?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones