PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=336405}

Hańba

Disgrace
6,6 6 130
ocen
6,6 10 1 6130
4,8 8
ocen krytyków
Hańba
powrót do forum filmu Hańba

Z dramatu na campusie robi sie thriller, z psychoanalizy rodzi sie przypowieść o nienawiści i zemscie. Jak w przeciw-odbiciu lustrzanym powtarza sie na prowincji to samo, co wydarzylo się wczesniej w wielkim mieście. Tym razem znacznie bardziej brutalnie, z czarnymi przestepcami i białymi ofiarami - typowo dla Pld. Afryki. Ale czy naprawde da sie tak latwo, jasno i wyraznie rozroznic sprawcow od ofiar w spoleczenstwie tkwiacym ciagle jeszcze w swojej ztraumatyzowanej przeszłości?

W ogole - pozytywnie nalezy przyjac, ze ten doskonały scenariusz Anny Marii Monticelli nie ulegl pokusie, aby te cala historie nie uczynic łatwiejsza do strawienia, np. poprzez wygladzenie tych wszystkich ambiwalencji, tych "kantow i rogow" które cechuja przeciez wszystkie postacie filmu.
John Malkovich jest tak dobry, jak juz dawno nie byl, przedstawia fascynującą kolekcję przeróznych póz lub manier - czy to pewnosci siebie, czy arogancji, nietaktu, lekcewazaco, tu troche kpiny, tu drwiny - a przy tym wszystkim bez "okradania calego show" tylko dla siebie. Bo takze debiutantka Jessica Haines, jako Lucy, prezentuje sie jako nawet ta najbardziej ucisnieta przez smutek, pelna troski prawie bezpłciowa "istota" - zadziwiajaco mocnie i jako pelna wyrazu.
To co Lucy robi z jej zgwałcenia jest aktem narodowego przebaczenia, ktory rozciąga te rzadko przyznawana wielkodusznośc na obie strony. Przebaczenie dla swoich gwałcicieli i przebaczenie dla jej samej, która przeciez wczesniej jako "biala" korzystala z apartheidu. Ta poludniowoafrykanska aktorka Jessica Haines jako Lucy tak naprawde zasługuje na nagrode, która nie jest przewidziana w świecie glamouru. "Złoty pylek piasku" powinna sie nazywac ta nagroda i być przyznawana za najlepsze przedstawienie prawie ze niemożliwego "nadal- i dalej-życia".

Imponująco uosabia zdobywca Oscara John Malkovich, tragicznego glownego bohatera, ktory popadl w nielaske, jest skompromitowany i który traci wszystkie swoje role i rozpaczliwie poszukuje nowe. Bezlitośnie pozbawił go jego wiek aure uwodziciela kobiet, ale także jego relacje miedzy ojciem a córka - coz po prostu ich nie ma. Ta jego wieloaspektowa estetyka ponesienia kleski na przeciwko tej wspaniałej kulisy Afryki Południowej jest jak emocjonalne i intelektualne Tour de Force - dla głównego bohatera, jak i dla publiczności. A przy tym trzeba intensywnie uwazac - filmowanie sił w naturze i te długie przejażdżki samochodowe, podlozone ariami oper lub wagnerowskim bombastem i patosem, naleza do efektow filmowych, ktore bardzo szybko podlegają ryzyku kiczu. Tej kinowej interpretacji tego jakze bardzo naładowanego poezja materiału - sluza fazy zdecydowanej ciszy. To sa wlasnie te momenty, w ktorych widzowie zostaja praktycznie wciagnieci w odchlanie duszy filmowych protagonistow.

Jednym slowem:
Bardzo dramatyczna historia o nierozwiazanym sporze pomiędzy ojcem i córką, pomiędzy białym i czarnym oraz między przeszłością a przyszłością i między starszym i młodszym pokoleniem, w epoce pomiędzy błędnym, niegodziwym apartheidem i wciąż bardzo problematycznym okresie późniejszym.

Wikus_Van_De_Merwe

ciekawe spojrzenie na film. Zgadzam się, że te "kanty i rogi" sa bardzo dobrym rozwiazaniem. Malkovich rowniez mnie zachwycil.

ocenił(a) film na 6
Wikus_Van_De_Merwe

Bardzo ciekawa recenzja, podoba mi się Twoja interpretacja zachowania Lucy jako kary a jednoczesnie przebaczenia dla samej siebie. tylko po co takie udziwnione zdania...

ocenił(a) film na 7
Ruby_in_Gold

dzieki ze Ci sie spodobalo, a co do mojego jezyka - coz czesto to slysze ze jest dziwaczny, a to z powodu tego, ze nie jestem z Polski i ze sie go dopiero ucze. Szczegolnie wtedy gdy chce napisac cos wyjatkowo madrego czy o duzej wadze(?) - dowiaduje sie potem ze cos tu - albo przesadzilem albo pogmatwalem(?) albo wlasnie udziwnilem - chociaz mi osobiscie wydaje sie ze jest wszystko zupelnie na "cacy". Mysle ze to wynika z tego, ze w glowie mysle jeszcze po swojemu i to potem tlumacze "jeden do jeden" na polski - a tak sie wlasnie nie powinno robic. Bo wtedy wlasnie dla mnie samego wydaje sie, ze wszystko jest w porzadku - nie biorac pod uwage, ze dla tzw. "native speaker" moj polski brzmi wlasnie nieco pompatycznie, niezgrabnie i sztywnie... Czyli jak to mi juz dyplomatycznie przekazalas - dziwnie... ;)
Merci cherie.... Ja juz nad tym staram sie pracowac... :)

ocenił(a) film na 7
Wikus_Van_De_Merwe

ŁAŁ!!! Uważam, że zarzuty, że piszesz dziwnie powinieneś potraktować jako komplement. Sam tak pomyślałem, jak to czytałem, ale myślałem, że czytam recenzję napisaną przez "native speakera". Jeśli polski nie jest Twoim pierwszym językiem, to wszystko zmienia. No bo nikt nie stawia takich zarzutów osobie, dla którego język, w którym pisze, nie jest pierwszym językiem! Zarzuty dziwności Twojego pisania oznaczają, że już na tyle opanowałeś język polski, że nie sprawiasz wrażenia kaleczącego polski obcokrajowca, tylko Polaka mającego dziwny styl pisania. :)
Brawo!

ocenił(a) film na 7
Ruby_in_Gold

no dzieki i sie ciesze, ze Ci sie spodobalo...
<3 Merci cherie ... Ale walczyc bede! :)

ocenił(a) film na 6
Wikus_Van_De_Merwe

Nie jesteś Polakiem? W takim razie Twój polski jest fantastyczny! Pisząc że Twój język jest dziwny miałam na myśli, że mieszasz szyk wyrazów w zdaniu. Sądziłam, że robisz to aby uwypuklić pewne rzeczy, jednak dl a mnie jako czytelnika recenzji, odwórcony szyk zdania przeszkadzał w czytaniu.

ocenił(a) film na 6
Wikus_Van_De_Merwe

Wysłało mi na maila, że mi coś napisałeś, ale nie widzę zadnej nowej odpowiedzi

Wikus_Van_De_Merwe

Ten film jest chory, kobieta zostala zgwalcona, ale ona i ten Petrus nie widzi w tym nic zlego, mowia ze bedzie dobrze, pozniej nie chce isc na policje, nawet jak ten kryminalista zamieszkal u Petrusa, malo tego chce sie ozenic z nim, bo bedzie ja ochranial, caly ten kraj to jedna wielka dzicz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones