PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=531760}
6,1 9 490
ocen
6,1 10 1 9490
6,2 15
ocen krytyków
Habemus Papam mamy papieża
powrót do forum filmu Habemus Papam - mamy papieża

Nie mam pojęcia skąd oskarżenia o antyklerykalizm w tym filmie. W moim odczuciu ludzie Kościoła, kardynałowie pokazani są we wzruszający, ciepły sposób, przede wszystkim jako ludzie prawdziwie wierzący. Być może w zachowaniu lekko infantylni, ale traktuję to jako zabieg służący zrównoważenie wątku dramatycznego wątkami komediowymi, nie zaś jako złośliwość, szyderstwo. Dla mnie to film o poświęceniu jednostki sprawie wielkiej wagi, o tym, co się dzieje, kiedy ta ofiara spostrzegana jest jako zbyt obciążająca, o tym czy mamy prawo odmówić takiej ofiary. W scenie finałowej płakałam jak bóbr:)

ocenił(a) film na 5
annawanna

Zgadzam się, jestem katolikiem i film w żaden sposób nie jest obrazą KK. Niestety dla mnie trochę nudnawy , kilka razy się zaśmiałem , a postać papieżą po prostu mnie wnerwiała. Ogólnie 5/10.

ocenił(a) film na 7
annawanna

Dokładnie. Ja oglądałem film jako ateista i nie zauważyłem nic, co mogłoby w jakikolwiek sposób urazić czyjekolwiek uczucia. Nie ma żadnego plucia jadem, wyzwisk, Moretti samemu wcielając się w rolę niewierzącego psychoanalityka prowadzi dyskusję z kardynałami reprezentującymi Kościół. Film prowadzony spokojnym tempem, czasami może nawet zbyt spokojnym, niesamowicie pozytywny i chwilami naprawdę zabawny, zwłaszcza druga połowa, gdzie kardynałowie przedstawieni są jako zwykli ludzie, o dość przyziemnych przyjemnościach i rozrywkach. Za motyw turnieju siatkówki w Watykanie dodatkowa gwiazdka. Jedyne, do czego naprawdę mogę się mocno przyczepić, to gra aktorska, z wyjątkiem jednego jedynego Stuhra nikt nie sprawia pozytywnego wrażenia, zwłaszcza sam wymieniony wyżej reżyser wypada bardzo drętwo i kiepsko. Tym niemniej żadne opinie o tym, jak to Moretti znieważa katolicyzm nie są prawdziwe, film bardziej niż na religii skupia się na człowieku, którego za bardzo przerasta jego zadanie i który musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu bez niczyjej pomocy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones