PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645446}
6,5 3 705
ocen
6,5 10 1 3705
5,8 9
ocen krytyków
Hannah Arendt
powrót do forum filmu Hannah Arendt

Tego już nie da się czytać, zdecydowana większość "wpisowiczów" oceniając film tak naprawdę ocenia jego treść, fabułę czy przesłanie. I nie chodzi mi bynajmniej o wysokość ocen (to takie szkolne!), lecz o ich uzasadnianie. Rzadko kiedy zdarza się merytoryczna ocena (jak tu w recenzji Darka Aresta), z którą - owszem - można polemizować, ale na argumenty.
Co do filmu" słaby film o wybitnej kobiecie, postaci historycznej, filozofce. Dlaczego słaby? Bo Trotta, pardon - von Trotta, zastosowała najgorszy sposób opisu bohaterki - a imię jego Wszystkoizm; mamy więc Arendt po niemiecku i po angielsku, mamy gadające głowy jak w publicystyce tv, mamy to i owo, ale Arendt nie mamy. Jak pokazać kobietę, żydówkę, która zaczęła mówić tak nieżydowsko... Trudne to, ale von się nie udało, poczynając od zatrudnienia Sukowej. Arendt wyglądała jak wyglądała, bez tego wyglądu jest namiastką, kobietą jako taką. Wbrew pozorom pani von zabrakło odwagi, by pójść za niepokornością Arendt, ktorej odważne i niepokorne podejście do współbraci i współsióstr zostało rozmyte ględzeniem tego i owego, tej i owej.
"Naród polskich Żydów, chasydzi, został zgładzony w czasie drugiej wojny światowej. Od sześćdziesięciu lat o ich śmierci mówią ocalali z zagłady Żydzi zasymilowani, spośród których wywodziła się większość żydowskich katów - wspólników Hitlera w dziele zagłady. Ze zrozumiałych względów zasymilowani
Żydzi nie mówili o samotnej śmierci polskich Żydów. O tym, ze w chwili
śmierci polscy chasydzi znaleźli się poza granica solidarności nie tylko świata
i Polaków, ale także poza granica solidarności żydowskiej. Wojenne pokolenie
zasymilowanych Żydów miało i wciąż ma wiele do ukrycia: przed światem,
Polakami, ale także przed potomkami polskich chasydów i całego narodu żydowskiego." Ewa Kurek - Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945".
O tym - jeszcze nieśmiało - zaczęła mówić Arendt...

Krzypur

Nie widzialem tego filmu. Sama Arendt to wielka postac, a dobrze znane zarzuty wobec niej uwazam za absurdalne.

Niemniej dziwi mnie powolywanie sie na ksiazke Ewy Kurek, ktora okryta jest sluszna nieslawa, a sama autorka wydaje sie byc, co tu duzo mowic, antysemicka wariatka.

ocenił(a) film na 4
matbla2000

Co do Arendt - zgoda. Z Kurek jest tak samo, jak z wszystkimi niepokornymi - zniesławić ich, wymazać, obśmiać. Kurek ma m.in. kilku przyjaciół historyków Żydów, też atakowanych przez tych, co nic nie wiedzą, nie mają żadnych historycznych argumentów, więc używają magicznego (w swoim mniemaniu) słowa antysemityzm. Możesz mieć swoje zdanie, ja czytałem prace pani Ewy, są nad wyraz wyważone, a że nie pasują do polityki pogardy i podstawiania Polski, to trudno.

Krzypur

Nie jestem historykiem, nie bede ocenial jej warsztatu, w szczegolnosci ze w calosci nie czytalem tych pozycji. Natomiast mysle, ze wystarczy zobaczyc w jakich programach sie pojawia, jakich wypowiedzi udziela, czy przeczytac note z wikipedii (chocby co do habilitacji), zeby wyrobic sobie zdanie z kim mamy tu do czynienia. No ale nic, nie ma chyba sensu sie o to spierac.

ocenił(a) film na 4
matbla2000

Nie, nie wystarczy obejrzeć, w jakich programach się pojawia, trzeba wiedzieć, dlaczego. To jest naukowiec, który odszedł od paradygmatu Bartoszewskiego (chyba nawet magistra nie miał, ale...) Nie będziemy się spierać, masz rację.

Krzypur

Krzypurze, zgodzilismy sie niezgodzic, ale dodam, bo nie moge sie powstrzymac, ze wielu jest dr nauk wszelakich na swiece, ale wiarygodnosc popelniajacych takie wypowiedzi jest niska:

https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/polish-historian-ewa-kurek-coronavir us-is-jewfication-of-europe-629877.

Przeciez to brzmi nie lepiej niz jurysta Michalkiewicz. A jego juz moge ocenic calkiem kompetentnie.
Boje sie obejrzec to, co ona nagrywa na YT.

Zajrzalem na Scholar. Prawie zadnych cytowan z poznego okresu. Tj. doslownie jedno tej ksiazki, ktora nie spelnila wymogow habilitacji...na KULu, ze wszystkich miejsc.

I call it like I see it. A naprawde nie jestem osoba ktora czyta tylko "salon".

matbla2000

Oh, zobaczylem Twoje oceny dopiero teraz. Jedyne chemtrails na punkcie ktorych mam obsesje, to na ostatnim albumie Lany Del Rey, takze poddaje sie, wycofuje sie z dyskusji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones