PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=708685}
6,0 2 084
oceny
6,0 10 1 2084
He Never Died
powrót do forum filmu He Never Died

Zaraz po seansie oceniłem ten film na 6, do czego przekonał mnie mroczny, mocno osadzony w "samotności wielkiego miasta" klimat, niezłe dawkowanie elementów sacrum i profanum oraz przyzwoity soundtrack i niezła gra aktorów. Po przespaniu się z treścią tego filmu (przepraszam za dziwoląg stylistyczny) postanowiłem jednak obniżyć ocenę do 5. Przede wszystkim dlatego, że nijak nie zdołałem - i już tak zostanie - pojąć fabularnego zamysłu Krawczyka ani symboliki postaci, głównie Jakuba - Kaina. Kim on jest? Emerytowanym aniołem (nacięcia na plecach) czy odradzającym się poprzez wieki Kainem (tak mówi o sobie)? Czy jest on everymanem (Kain byłby "założycielem" ludzkości z grzechu powstałej), czy też wampirem, jak widać na filmie? Sporo tu nielogiczności, bo gdy uchwycić się jednej wersji, to druga jest bezsensowna. I tak w kółko.
No i ten gość, którego tylko Jack widzi... Na Boga nie wygląda, kończy film słowem "czółko"; czy znaczy to, że mam się puknąć w czółko? Film podobał mi się, ale jest średni. Dziwne? On też jest dziwny

Krzypur

SPOJLER

Jack jest Kainem i tym samym jest wampirem, ponieważ to Kain w tej wersji, uznawany jest za pierwotnego krwiopijcę. Ukarany za pierwsze zabójstwo wiecznym potępieniem. Bóg, który przewija się jako niema postać i obserwator ukarał go wąpierzą klątwą i nieśmiertelnością. Dlatego pije krew, ale spożywa też mięso ludzkie, nie ma jednak wampirzych kłów (taka wariacja). Początkowo myślałam, że to jest anioł --> stąd te ślady po oberwanych skrzydłach na plecach, ale wydaje mi się, że w tej wizji po prostu zasugerowali ich posiadanie. W końcu wampirom też przypisywano zdolność lotu. W filmie pada też zdanie, że Kain jest Draculą (wspominanie palowania i Wołoszczyzny).

Czy teraz jest jaśniej?

Ja miałam dać 6, ale właśnie na te rzeczy, które wymieniłeś wyżej i moją wizję, daję 7, bo film na nie zasługuje, mimo, że chwilami denerwowała mnie gra aktorska i braki w scenariuszu, to przymykam na to oko :)

ocenił(a) film na 6
Jeffrey_Goines

Świetnie to opisałaś...Interpretacja filmu może nie jest jednoznaczna, ale przychylam się do Twojej bo jest mi najbliższa. Co do samej gry aktorskiej...no cóż ,tak jak mówisz - przymykamy oko. :)

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Mnie to umieszczenie "zła całego świata" bardzo zaciekawiło i był to moim zdaniem dość oryginalny pomysł. Zauważyliście że nigdy nie kłamał? Niezależnie od pytania zawsze mówił prawdę, zwłaszcza pociesznie to wyglądało gdy wymieniał swoje poprzednie zajęcia.

ocenił(a) film na 6
madzw

Kłamał. Powiedzial ze sasiadka spsikała go gazem, a reke zranil upadajac na szklanke. Ale fajne to bylo jak opowiadal czym sie zajmowal. Pozatym film dla mnie 5.5/6

ocenił(a) film na 7
madzw

Zespół Aspergera?

Jeffrey_Goines

Ja mam swoje przypuszczenie oparte na biblii odnośnie jego blizn na plecach.
Otóż w biblii pisze, że Bóg nałożył na Kaina znak, żeby nikt nie mógł go zabić.
Według mnie, to interpretacja autora, jak ów znak wyglądał. Według Jasona Krawczyka było to na plecach i mogło symbolizować upadek, tak jak upadek aniołów. Generalnie chodzi o to, że to znamię od Boga, a nie żadne blizny po skrzydłach.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Przecież ten tajemniczy koleś to nie był bóg tylko szatan. A czółko to jest określenie na przywitanie. Młodzi nie znają :) Dla mnie film jest genialny, płakałem ze śmiechu :D Wspaniały czarny humor. Mam nadzieję że będzie druga część.

ocenił(a) film na 5
hatred666

Jest taka możliwość.

ocenił(a) film na 5
hatred666

czarby humor na swietnym poziomie to byl w filmi Glosy. A tu coś tam lekko drgnęło.

ocenił(a) film na 8
hatred666

No właśnie szatan, przecież Jack powiedział do Alexa że go na pewno spotka, nie miało by sensu w tym kontekście gdyby chodziło o boga.

Krzypur

A tymczasem mamy sequel! Choć już z inną obsadą...
https://www.youtube.com/watch?v=saNrkMyBpIo
Więcej najnowszych zwiastunów: Facebook Trailery Srailery

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones