PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99829}
6,8 91 080
ocen
6,8 10 1 91080
6,2 13
ocen krytyków
Hellboy
powrót do forum filmu Hellboy

Muszę się od razu przyznać, że przed obejrzeniem filmu komiksy o Hellboyu znałem bardzo dobrze, niestety w formie papierowej przeczytałem jedynie dwa zeszyty, jeden zakupiony w Polsce ("Hellboy, wyspa i inne opowieści", drugi sprowadzony z Anglii zatytuowany "Obudzić Diabła", tłumaczenie tytułu moje więc może nie zgadzać się z tłumaczeniem wydawcy). Przeczytałem też kilka nowelek, zeszytów składających się dosłownie z kilkunasty kartek (wyszły około 1999 roku), ale od razu polubiłem głównego bohtera jak i kreskę Mignoli, nawiązania do twórczości Lovecrafta sprawiły, że zakochałem się w świecie wykreowanym przez twórców komiksu, niestety w naszym kraju zeszyty o Hellboyu były wydawane chaotycznie i bez sensu.

W każdym razie gdy usłyszałem o planowanym sfilmowaniu przygód Reda miałem mieszane uczucia. Nie byłem pewien czy magię tak charakterystycznego świata da się, choćby w drobnym stopniu, przenieść na duży ekran. Jednak po seansie mogłem odetchnąć z ulgą, Guillermo Del Toro stanął na wysokości zadania.

Film, pomijając fakt, że różni się od komiksu praktycznie całkowicie, ma w sobie pewien czar, że ogląda się go bardzo przyjemnie. Wydaje mi się, że jest to głównie zasługa idealnej wręcz charakteryzacji głównych "nieludzkich" bohaterów, a głównie Rona Perlmana, który aktorsko również dobrze odwzorował postać Czerwonego.

Świetne okazały się również efekty specjalne, które nie były nachalne, przed premierą bowiem spodziewałem się filmu w 80% stworzonego przez komputer, zostałem jednak miło zaskoczony gdy okazało się, że większość efektów, które widzimy to prawdziwa scenografia i charakteryzacja, a to co było kręcone na zielonym tle wypadło naprawdę dobrze.

Barwny melanż postaci pierwszo oraz drugoplanowych jest świetnym doborem kontrastujących ze sobą bohaterów. Biorąc pod uwagę, że film opowiada historię sprzed pierwszego zeszytu ("Nasienie Zniszczenia") można w nim zobaczyć bardzo ciekawych bohaterów, którzy w komiksach o Hellboyu pojawiają się bardzo rzadko jak Kroenen, Ilsa czy sam Rasputin.
Dobre również były muzyka i fabuła.

Podsumowując, film bardzo mi się podobał.

ocenił(a) film na 7
Modrzew88

Mi też się podobał, pewnie dlatego, że miałem mało do czynienia z tymi komiksami, prawdę mówiąc kreska jest tam nie w moim stylu. Perlman w tym filmie odwalił dobrą robotę. Jednak nie pogniewał bym się gdyby 3 część była dużo bardziej mroczna rozświetlana głupowatymi komentarzami Reda.

ocenił(a) film na 5
Hilarious

Z tego pomysł można było wyciągnąć o wiele więcej, a wyszło średnio, bez
rewelacji o ile 1 w miarę ok 7/10 to dwójka to dla mnie całkowita porażka,
coś jak Władca Pierścieni albo Harry Potter, zamiast walki z demonami ;(

Stonekiel

Dobry film - ciekawa fabuła, niezłe efekty specjalne, dużo humoru, sporo magii i wątków o genezie nadprzyrodzonej... mieszanina sensacji, fantastyki, science fiction i horroru w jednym - świetnie to wyszło twórcom. Może tylko za bardzo Samael przypominał Cthulhu albo ósmego pasażera Nostromo. :) A poza tym to nieźle.
Od dawna wiedziałem, że Hitler należał do Thule - dobrze, że zostało to tutaj wspomniane. Szkoda natomiast, że wmieszali tu Rasputina jako uosobienie zła - przecież w rzeczywistości nie wyglądał on jak LaVey, tylko jak typowy "święty starzec" - prawosławny mistyk, i nie był zafascynowany mrocznymi, diabelskimi siłami, tylko był głęboko wierzącym chrześcijaninem. Sekciarskim, bo sekciarskim, ale jednak.
Mama nadzieję, że w drugiej części wyjaśnią, co ów stary profesor miał na myśli mówiąc, że w rzeczywistości Hitler zginął dopiero w 1958. Zaintrygowało mnie to i wolałbym, żeby to jeszcze wyjaśnili.

Trojden

Wzmianka o śmierci Hitlera nie będzie rozbudowywana. Ten fakt miał tylko przekonać widza o tym, że BPRD jest biurem o ogromnej wiedzy i zna wiele tajemnic. Co do Samaela to faktycznie jego wygląd był nieco udziwniony, ale trzeba przyznać, że nieźle zrobiony.

A Hitler niestety nie należał do Thule.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones