PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6125}

Henryk V

Henry V
7,5 4 306
ocen
7,5 10 1 4306
6,0 6
ocen krytyków
Henryk V
powrót do forum filmu Henryk V

Kenneth Branagh kręcąc "Henryka V" stanął przed nie lada wyzwaniem. Poradził sobie znakomicie.
Film charakteryzuje się pięknymi zdjęciami, muzyką i niesamowitą atmosferą brudnego średniowiecza. Henryk przechadzający się po obozie w nocnych oparach mgły, czy wspaniale zainscenizowana i zapierająca dech w piersiach swym dramatyzmem bitwa pod Agincourt nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z wielkim filmem wielkiego artysty.
Bo to przecież Branagh będąc reżyserem i głównym aktorem filmu, jest ojcem sukcesu. Za swojego "Henryka V" otrzymał jednego oskara i dwie nominacje do tej nagrody (obydwie dla siebie - za reżyserię i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego), a także nagrodę BAFTA za najlepszą reżyserię. Tym bardziej niezwykły jest fakt, że dokonał tego wszystkiego jeszcze przed 30-tką, a spektakularny sukces filmu - zarówno artystyczny jak i kasowy - sprawił, że twórca ten już na stałe zagościł w świecie filmu. Coś wprost sensacyjnego, coś co w świecie filmu reżyserowi-debiutantowi nie przydarza się zbyt często.

ocenił(a) film na 8
La_Pier

Trochę przesadzasz, film nie jest aż tak genialny (i dostał tylko jednego Oscara), ale faktycznie dobry.

ocenił(a) film na 8
_Andrzej_

Oscary to kiepski wyznacznik oceny, jeśli chodzi o ekranizacje klasyki teatru angielskiego.

ocenił(a) film na 8
_Andrzej_

Film nawiązuje do najlepszego okresu brytyjskiego kina lat 60' z tej tematyki :
Becket 1964, Oto jest głowa zdrajcy 1966, Lew w zimie 1968.

La_Pier

A mnie jakoś kurczę ten film nie przekonał. Oglądałem go z trudem, może jeszcze do Szekspira nie dorosłem, chociaż nie wiem, bo wolę już czytac go w oryginale niż oglądac. Język jest zbyt wyrafinowany jak na tak plebejski środek wyrazu, jakim jest kino;) Tak więc nie chodzi o brak warsztatu czy talentu, bo te Branagh posiada bez wątpienia, lecz o samą ideę przeniesienia tego na ekran. Może dam Henrykowi kolejną szansę, lecz za pierwszym podejściem było za ciężko.

La_Pier

Przede wszystkim jak to mawiam ja i mój ojciec - " za robienie filmów z dzieł Szekspira ma się brac tylko i wyłącznie Kenneth Branagh - bo wszyscy inni reżyserzy zrobią SHIT" :)

ocenił(a) film na 8
krzycho123

Kenneth Branagh powinien dostać oskara za "Hamleta", "Henryka V" i "Wiele hałasu o nic". Genialny aktor i reżyser.

krzycho123

A jest taki jeden co shitu nie zrobił. Kurosawa i jego "Tron we krwi" na podstawie Makbeta i chyba nawet przewyższa filmy Kennetha...

Swoją drogą film rewelacyjny. Świetny pomysł i operowanie kolorami (w Hamlecie to samo) - ostatnia scena kiedy Henryk trzyma Kasię za ręce a mieczy nimi ta "tłumaczka". Róż czerwień i czerń jak to genialnie wyszło... Musiałem pauzę dać i dobrze się napatrzeć...

Bastard_

*między

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones