PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=112579}

Hinduskie sukno

Das Indische Tuch
6,3 56
ocen
6,3 10 1 56
Hinduskie sukno
powrót do forum filmu Hinduskie sukno

Pre-giallo

ocenił(a) film na 7

Odlegli krewni spotykają się w posiadłości na wyspie by wysłuchać ostatniej woli niedawno zmarłego. W wyniku sztormu zostają odcięci od świata. Po kolei są zabijani przez tajemniczego zabójcę, który dusi ich przy pomocy hinduskich chust... Jeśli ktoś już sobie myśli: przecież to "Dziesięciu małych murzynków"! To muszę go rozczarować, bo powieść Wallace'a "The Frightened Lady" jest starsza o 6 lat od wspomnianej powieści Agathy Christie. Pytanie tylko, na ile ten film jest adaptacją powieści Wallace'a... W każdym razie, to krimi ma bardzo blisko do późniejszych filmów giallo. Mamy tu ten sam styl ukazywania morderstw (fetyszyzacja czarnych rękawiczek i narzędzia zbrodni), brak tu typowej dla innych filmów krimi większej grupy przestępczej, zamiast Scotland Yardu jest tu detektyw-amator... Całkiem dobre krimi. Podobało mi się.

ocenił(a) film na 7
Malignus

Po przeczytaniu książki "The Frightened Lady" Edgara Wallace'a mogę wreszczie sam sobie odpowiedzieć na pytanie, które postawiłem w powyższym komentarzu. Film Alfreda Vohrera jest ekranizacją bardzo luźną. Główny zarys fabuły ma faktycznie więcej z "Dziesięciu murzynków" Agathy Christie. W powieści Wallace'a zamek lorda Lebanona wcale nie jest na wyspie i część akcji toczy się poza nim. W książce to Scotland Yard prowadzi śledztwo (trzej inspektorzy są w zasadzie głównymi bohaterami), a w filmie mamy detektywa-amatora, który jedynie dzieli nazwisko z głównym inspektorem z powieści. Połowa postaci z filmu w książce się w ogóle nie pojawia. Natomiast pozostał zabójca duszący swoje ofiary przy pomocy czerwonych hinduskich chust i bez zmian jest również jego tożsamość. Większości scen, które są w filmie, nie ma w książce. Nawet zakończenie jest inne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones