PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=115949}
7,1 292
oceny
7,1 10 1 292
Historia Rut
powrót do forum filmu Historia Rut

Kolejny bardzo dobry film z gatunku historycznych, biblijnych z lat 50-60. Wciągający, spójny. Moabici zainspirowani Sumerami. Pojawiają się nawet hełmy z królewskiego cmentarzyska w Ur.

ocenił(a) film na 3
KLAssurbanipal

Niestety, z drugiej strony nie za wierny biblijnie. Prawdziwa historia Rut powinna być oparta przede wszystkim na Biblii, aniżeli na osobistych wyobrażeniach. W dodatku imię Boże rzadko w filmie występowało, jeśli tylko było wspominane. I tak, jestem Świadkiem Jehowy i bardzo mi zależy na tym, by ludzie znali i posługiwali się imieniem Bożym.

strzelec8

Moim zdaniem historia przedstawiona w filmie nie przeczy faktom biblijnym, jednak dodaje dużo nowych wymyślonych na potrzeby filmu. Prawdziwa historia jest dosyć skąpa na pełnometrażowy film 2-godzinny i trzeba dodać elementy. Film kręcony pod koniec lat 50. i dostosowany do wymagań ówczesnej publiczności, stąd wątki przygodowe, a sceny mające stworzyć widowisko (przeważnie w Moabie).
''Salomon i królowa Saby'' pod względem wierności wydarzeniom biblijnym jest jak ''Historia Rut'', gdzie dodano wiele wątków i zmieniono postać Saby. Najbardziej wierny Biblii filmem z lat 50. wg mnie jest ''Dziesięcioro przykazań'', jednak i tam jest trochę wątków dodanych.

ocenił(a) film na 6
KLAssurbanipal

"Dziesięcioro przykazań"? Nie do końca się zgodzę, że jest takie wierne. Uwielbiam ten film, ale z Mojżesza zrobiono tam prawdziwego herosa, a to, jak wiadomo, zupełnie nie odpowiada prawdzie. Jeszcze to romansowanie z Nefretiri :) Ale sama ogólna historia, owszem, całkiem spójna z Biblią.

ocenił(a) film na 9
strzelec8

Ale zalozeniem filmu nie bylo krzewienie wiary, tylko stworzenie ciekawej historii, akceptowalnej przez ludzi 'wierzacych' jak i niezainteresowanych tematem. I to im sie udalo.

ocenił(a) film na 3
piotrusik

Jako jeden z "niezainteresowanych tematem" ośmielę się stwierdzić, że im się nie udało.
Film mnie znudził, wytrwałem 30 min, a dużo sobie jednak po nim obiecywałem :/

Do "Dziesięcioro przykazań" się nie umywa.

ocenił(a) film na 7
piotrusik

racja ;)

ocenił(a) film na 8
strzelec8

Piorą ci tam kolego mózgi z książeczek, które są tworzone w USA i tłumaczone na j. angielski.
Poczytaj sobie Biblię i przestudiuj ją całą sam, a nie ulegaj z góry narzuconym interpretacjom.

Jestem Protestantem.

Celem z pewnością nie było wykrzywienie obrazu Biblii, ani brak szacunku dla imienia Bożego, ale stworzenie klarownej, pięknej historii, z wykorzystaniem Biblijnej prawdy.

Za dużo dałeś się przeprać. Troszkę pokory.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones