PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=145597}
7,4 60
ocen
7,4 10 1 60

Il Demonio
powrót do forum filmu Il Demonio

Film otwiera scenę, w której moda, ładna brunetka imieniem Puri obcina sobie włosy i wkłada je zawinięte w coś to pieca...
Wiedźma - pomysłem. i tak samo pomyśleli pozostali bohaterowie filmu. jednak po skończonym seansie wcale nie wiem, czy wiedźma.
Puri kocha mężczyznę ze swojej wioski, który niebawem ma wyjść za mąż za inną. po błaganiach, by ją wziął, rzuca na niego klątwę.
Później dzieją się różne rzeczy, mażę tu egzorcyzmy i wygnanie przez mieszkańców wioski. wszystko nakręcone bardzo stylowo, z piękną muzyką, i dobrą pracą kamery.
W filmie mamy jedną scenę przypominającą późniejszego "egzorcystę". tyle, że tutaj nie jest ona raczej straszna.
I tu pojawia się pytanie: czy Bóg istnieje? czy istnieje szatana? czy diabeł czyni na ziemi zło, czy egzorcyzmy mogą przegnać siły nieczyste? czy istnieją wiedźmy? jako agnostyk nie lubię takich tematów, bo moje poglądy w tych kwestiach są dość niesprecyzowane, odpowiedzi na takie pytanie ode mnie można usłyszeć takie: "nie wiem", "być może".
do czego zmierzam? a no do tego, że film ten jest o tyle wyjątkowy, że nie udziela odpowiedzi na żadne z tych pytań w cale nie wiemy, czy Puri była wiedźmą, wiemy natomiast, że wierzyli to ludzie. nie wiemy czy była opętana, czy tez może chora psychicznie. ni wiemy nic. i coś w tym jest. wg mnie film godny uwagi, szkoda, że przypuszczalnie nikt w naszym pięknym raju go nie widział.
7/10

użytkownik usunięty
kangur_msc_CM

Jak nie widział, jak widział ;) Film o niepowtarzalnym klimacie, z piękną Daliah Lavi w roli Puri, która nie wiadomo, czy jest opętana szatanem, czy miłością, czy jednym i drugim :) Świetnie oddany duch zabobonnej wioski na południu Włoch, gdzie katolicyzm koegzystuje z przesądami i naiwną magią ludową. Piękne, surowe zdjęcia, świetne aktorstwo, zwłaszcza Daliah.
Podobieństwa późniejszego o dekadę Egzorcysty do Il demonio raczej nieprzypadkowe, choć ten ostatni nie ma zaszokować efektami.

ocenił(a) film na 8

wcale nie jestem zaskoczony, że to właśnie Ty widziałaś ten film :) jako tako znam już zainteresowania moich ulubionych użytkowników.

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

lol czemu nie ma możliwości edycji swoich postów?? cóż ja najlepszego popisałem?? tyle błędów .... "mażę tu egzorcyzmy" hehehe
no wybaczcie, postaram się dokładniej czytać co piszę :)

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

Scena z pajęczym chodem Dalilah Lavi w trakcie kościelnego egzorcyzmu z miejsca rzuca się w oczy jako inspiracja "Egzorcysty". Ciekawe, czy William Peter Blatty widział "Il Demonio"? A sam film świetny, smutny, wstrząsający i... bardzo feministyczny.

użytkownik usunięty
khanate

Nie tylko "Egzorcysta" z tego czerpał, ale również Fulci. "Nie torturuj kaczuszki" nakręcił w tej samej miejscowości (Materze) a Maciara grana przez Florindę Bolkan wydaje się być inspirowana Purificazione...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones