PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1136}
7,2 6 296
ocen
7,2 10 1 6296
7,2 22
oceny krytyków
Iluminacja
powrót do forum filmu Iluminacja

Film rozpoczyna się słowami profesora Tatarkiewicza:
"Iluminacja, nazwa i pogląd wprowadzony przez Augustyna. Utrzymał się przez całe wieki średnie.[...] W myśl tego przekonania, osiągamy wiedzę przez oświecenie umysłu, wtedy to umysł bezpośrednio widzi prawdę, tak jak oczy widzą realny świat - wprost bez rozumowania. Iluminacja nie jest bezmyślną ekstazą, jest spotęgowaniem myśli. Potrzeba tylko, ażeby osiągnąć ten stan, czystości serca, jest ona ważniejsza od działania umysłu."

Potem poznajemy bohatera - Franciszka Retmana, który właśnie zdał maturę i zdecydował się studiować fizykę. Historia tej postaci, wykreowana przez Zanussiego, jest sposobnością do zadania wielu pytań, najbardziej istotnych dla ludzkiego jestestwa. Wszystkie one ogniskują wokół tego, zdaje się, najważniejszego: jak żyć? Razem z Franciszkiem szukamy tej właściwej drogi, próbując różnych pokus tego świata, błądząc razem z nim w ciemnościach, czekając na światło, które wskaże nam gdzie iść - na iluminację. Według mnie zamykająca film scena jest niejednoznaczna i ostatecznie nie wiemy, czy bohater doznał owego oświecenia umysłu.

Warto nadmienić, iż obraz Zanussiego to również próba zastanowienia się nad kondycją ówczesnej nauki, nad tym dokąd ona zmierza a przy tym, dokąd zmierza ludzkość. W tym kontekście interesujące są, wmontowane przerywniki z wypowiedziami naukowców i studentów.

Niezwykle uniwersalny film, jeden z moich ulubionych w dorobku Krzysztofa Zanussiego. Jestem pewny, że wielokrotnie będę jeszcze go oglądał, gdyż wielokrotnie, pewnie do końca mojego egzystowania, będę zadawał sobie to samo pytanie: jak żyć?

Cookie_VT

Ja mam odczucie po obejrzeniu, że nie chodziło o zadanie pytania jak żyć tylko czy w ogóle warto żyć

ocenił(a) film na 7
ganz74

Ja w filmie dostrzegam konflikt bycia naukowcem i ,,normalnie" żyjącym człowiekiem.Konflikt opisany epizodami z życia Franciszka,niełatwy w oglądaniu.Ale jest to także obraz pokolenia przełomu lat 60 i 70,warstwy ludzi wykształconych,którzy zresztą w filmie opisują swoje marzenia,oczekiwania,ograniczenia.Zaburza to narrację,bo choć zdarzenia fabularne są wyraziste(bez nadmiaru słów,co jest walorem filmu) to owe wypowiedzi owczesnej inteligencji rozbijają jego rytm .Zapewne ,,Iluminacja" jest filmem ważnym i intrygującym,który obejrzałem z satysfakcją,to jednak ten rodzaj kina nie jest moim ulubionym.Zastanawiam sie ile jest cech wspólnych tamtej elity z dzisiejszą?W każdym razie 7/10.Ukłony,esforty

ocenił(a) film na 9
Cookie_VT

Co do zakończenia, faktycznie, dość otwarte, aczkolwiek ze względu na symbolikę ostatniej sceny skłaniam się ku oświeceniu;) Jednak woda, rodzina i to spojrzenie ku górze, w samo źródło światła... tak jakby właśnie 'to' na niego spłynęło.
Film zdecydowanie jeden z lepszych tego reżysera, tematyka typowa dla Zanussiego ( w końcu 3*Fi -fizyka, filozofia, film). Nie lubuje się zbytnio w Nowej Fali ( z całym szacunkiem i dziękując za to, co mamy dziś dzięki niej:)), a jednak twórca wiele czerpał i to widać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones