PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1319}

Imię róży

Der Name der Rose
7,7 175 048
ocen
7,7 10 1 175048
7,4 27
ocen krytyków
Imię róży
powrót do forum filmu Imię róży

Wyżej wymieniony napisał "Ale Ameryki to ono nie odkrywa". Jak dla mnie jeśli ktoś piszę takie rzeczy, to ma nikłe albo zerowe pojęcie o kinie. Nie uważam się za wybitnego znawcę, ale w takim razie niech pokaże mi drugi film z tak oryginalną fabułą oraz klimatem, bo jakoś nie przypominam sobie nic podobnego. Owszem jest wiele filmów o średniowieczu, ale o morderstwach w klasztorze to za Chiny ludowe nie kojarzę niczego.

ocenił(a) film na 6
snake_plissken84

W czym problem? Siedem gwiazdek to wciąż ocena pozytywna, a nie każdy film musi być od razu arcydziełem. "Imię róży" raczej nim nie jest - klimat owszem, jest ciekawy, ale sam scenariusz chwilami wyraźnie nie domaga. Widać wyraźnie, że próbowano skondensować tu 600-stronnicową powieść do dwóch godzin filmu, przez co lecimy przez wydarzenia szybciutko i po łebkach. Postacie zarysowane są tu ledwo co, większość drugiego planu zlewa się w jedno. Sean Connery wyraźnie nie pasuje na średniowiecznego mnicha (w odróżnieniu od wspomnianych aktorów drugoplanowych), a dodane na siłę hollywoodzkie zakończenie to już groteska - tłum wieśniaków strąca w przepaść złego Inkwizytora (co to ma być - Disney czy jakaś "Szklana pułapka"?) a nasz bohater żegna się z ocaloną dziewoją (którą ostatni raz widzimy na stosie, więc nie wiem, jakim cudem nagle pojawia się w zakończeniu) i odjeżdża w siną dal niczym kowboj w stronę zachodzącego słońca. Warto zresztą dodać, że sam film zebrał swego czasu dość chłodne recenzje i nigdy nie pojawiał się w żadnych rankingach tworzonych przez profesjonalnych krytyków.

ocenił(a) film na 10
VegetableMan

W tym że to nieuzasadnione brednie i pier.dolenie o Szopenie. Zawsze znajdzie się debil twierdzący że niebo może być bardziej niebieskie.

ocenił(a) film na 6
snake_plissken84

No, kurczę! Myślałem, że będzie można fajnie o filmie podyskutować, a tu zamiast tego jakieś mazgajstwa. No nic, trudno...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones