PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=500891}

Incepcja

Inception
8,2 621 294
oceny
8,2 10 1 621294
7,8 48
ocen krytyków
Incepcja
powrót do forum filmu Incepcja

O ile się nie mylę, to takiego tematu jeszcze nikt nie założył. Jak już się zwykło mówić Incepcja jest jednym z faworytów najbliższych Oskarów 2011. Film wzbudził wielkie zainteresowanie na całym świecie, pozyskał wielu fanów kochających go na zabój i broniących do ostatniego tchu. Dlatego chciałbym, żebyśmy podeszli w tym temacie nieco na chłodno i spróbowali wytypować: na ile Oskarów ma szans Incepcja? Jasne, że jeszcze sporo czasu, ale po gali warto powrócić do tego tematu i zweryfikować swoje typy.

W związku z tym, że podobnie jak w roku ubiegłym mamy 10 nominacji za Najlepszy film, w który to zestawieniu mogą znaleźć się też komercyjne hity, a nie tylko ciężkie dramaty społeczne z przesłaniem, moja lista wygląda tak:

najlepszy film
najlepszy reżyser [może]
najlepszy scenariusz oryginalny

najlepsze zdjęcia
najlepsza muzyka [może]
najlepszy montaż
najlepszy dźwięk
najlepszy montaż dźwięku
najlepsza scenografia
najlepsze efekty specjalne

-------------------------------

w najlepszym układzie: 10 nominacji
w średnim: 9 nominacji
w prawie najgorszym: 8 nominacji
w najgorszym: 6 nominacji

ocenił(a) film na 6
addicted1

Film, scenariusz oryginalny, zdjęcia no i przede wszystkim dźwięk (dawno nie widziałam filmu, który miał tak świetne efekty dźwiękowe). Fajnie byłoby jakby za rolę drugoplanową chociaż nominowali Josepha Gordona-Levitta. Był rewelacyjny:)

ocenił(a) film na 10
Tosia_5

Popieram Joseph Gordon-Levitt jak dla mnie o wiele lepszy od DiCaprio :)

ocenił(a) film na 9
Tosia_5

Na najlepszy film będzie ciężko, bo pewnie znajdą jakiegoś wyciskacza łez itd. Liczę na Oscara za muzykę, efekty specjalne i byłoby miło za reżyserię choć będzie ciężko. Pewnie dostanie sporo mniej ważnych statuetek.

ocenił(a) film na 8
AdamCFC

Popieram :)

ocenił(a) film na 8
Tosia_5

Moim zdaniem jeśli chodzi o aktorów to nikt nie był jakiś świetny. A Gordon? Raczej nie ta rola... tak sądzę. Było go za mało, zbyt mało rozbudowana postać, nawet jeśli drugoplanowa. Daleko mu do np. Jokera.

Tosia_5

Zgadam się Joseph Gordon-Levitt genialnie odegrał swoją rolę, moim zdaniem najlepszy drugoplanowy aktor w tym filmie

ocenił(a) film na 10
addicted1

http://www.filmweb.pl/film/Incepcja-2010-500891/discussion/Oscar+za+Scenariusz+O ryginalny.,1429820

ale myślę, że dobrze, że założyłeś ten temat...

przetoczę swoją wypowiedz:
nominacje za :
najlepszy film
scenariusz
zdjęcia
efekty specjalne
reżyseria
muzyka ;)
najlepszy aktor pierwszoplanowy, może drugoplanowe też...
będzie gdzieś 8-9 nominacji, zobaczymy w lutym (bodajże)

ocenił(a) film na 8
Lady_wolves

Trochę za wcześnie na typowanie nominacji do Oscarów 2011, ale pokuszę się o sprawdzenie swoich umiejętności wizjonerskich :)

najlepszy film - pewniak (rozszerzona lista - 10 filmów)
najlepszy reżyser - pewniak (Nolan został tylko nominowany wcześniej za Memento)
najlepszy scenariusz oryginalny - pewniak (posucha na tym tle)
najlepsze efekty specjalne - pewniak (nie ma dużej konkurencji w tym roku, choć znając życie na nominacji się skończy)
najlepszy montaż - pewniak nad pewniakami

Poza tym szansę na nominację ma w tych kategoriach:
najlepszy dźwięk
najlepszy montaż dźwięku
najlepszy aktor drugoplanowy
najlepsze zdjęcia
najlepszy aktor pierwszoplanowy
najlepsza muzyka

Obstawiam, że oprócz tych pewniaków dojdzie kilka i skończy się na łącznie 8 nominacjach.





uxs

Incepcja na najlepszy film? To jakiś żart, heh

ocenił(a) film na 8
moscu

Ty jesteś czymś więcej niż bezużyteczną torbą mięsa ? To jakiś żart, heh.

ocenił(a) film na 8
Thunderfist

To tylko typy nominacji. Na wygraną w kategorii najlepszy film Incepcja i tak ma małe szanse, moim zdaniem.

ocenił(a) film na 9
uxs

meh. tak jakby po idiotycznym obsypaniu statuetkami Hurt Lockera (i nie tylko) oscary miały jeszcze jakąkolwiek wartość.
Moim zdaniem to przereklamowana nagroda, przyznawana przede wszystkim populistycznym filmom, skrojonym wyłącznie na wygrywanie w festiwalach. Sorry.

apropos, hurt locker był dobrym filmem, ale bez przesady.

dlatego właśnie nie rozumiem dlaczego wszyscy tak sikają po majtkach na myśl ile który film ich dostanie :P

ocenił(a) film na 10
addicted1

Podaję typowane przeze mnie ZWYCIĘSKIE kategorie, nie nominacje ( w zeszłym roku nie trafiłem tylko w najlepsze film i muzykę :P)

najlepszy film ( ze względu na brak silnej konkurencji - ew. Wyspa Tajemnic)
najlepszy reżyser ( w związku z powyższym)
najlepszy scenariusz oryginalny

najlepszy montaż
najlepszy dźwięk
najlepszy montaż dźwięku
najlepsze efekty specjalne

Dodatkowo:
Najlepszy aktor drugoplanowy: Cillian Murphy

W sumie 8 Oscarów. Powodzenia!

ocenił(a) film na 8
MrAnderson

Serio Cillian? Moim zdaniem za mała rola.

addicted1

według mnie jeszcze najlepszy aktor pierwszoplanowy i drugoplanowy. Moim zdaniem DiCaprio przez ostatnie lata zasłużył na Oscara.

ocenił(a) film na 6
Appetite_for_destruction

Dokładnie. Zbaczając troszkę z tematu- rewelacyjne kreacje w nie dających się zapomnieć filach. Krwawy Diament, Infiltracja, Wyspa Tajemnic, no i teraz Incepcja. Dobrze, że nie dał się zaszufladkować po Titanicu. Aczkolwiek uważam, że Joseph Gordon-Levitt zagrał lepiej niż DiCaprio.

Tosia_5

To prawda, [wybaczcie muszę zejść z tematu, chociaż troszkę] to te filmy są jego wizytówką, a nie Titanic, czy R+J. Chociaż od początku słodki Leo pokazywał swój talent w fenomenalny sposób - polecam zobaczyć co gryzie gilberta grape'a i całkowite zaćmienie. Robią wrażenie, szczególnie pierwszy.

DiCaprio miał fantastyczną rolę, ale nie pozamiatał, zauważyłam to podczas oglądania. Dlatego Gordon-Levitt zasłużył na nagrodę za drugoplanową postać.

Appetite_for_destruction

Najlepszy film-INCEPCJA lub WYSPA TAJEMNIC
Najlepszy reżyser-Christopher Nolan (INCEPCJA)
Najlepszy montaż-INCEPCJA
Najlepszy aktor pierwszoplanowy Leonardo DiCaprio (WYSPA TAJEMNIC)
Najlepszy aktor drugoplanowy Joseph Gordon(INCEPCJA)
Najlepszy montaż dzwięku-INCEPCJA
Najlepszy dzwięk-INCEPCJA
Najlepsze efekty specjalne-ALICJA W KRAINIE CZARÓW lub TRON DZIEDZICTWO
Najlepszy scenariusz orginalny-WYSPA TAJEMNIC
Najlepszy scenariusz adaptowany-INCEPCJA
Najlepsza muzyka-INCEPCJA
Najlepsza aktorka-?
Najlepsze kostiumy-może starcie tytanów?
Najlepsze zdjęcia-INCEPCJA
Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz-WYSPA TAJEMNIC

ocenił(a) film na 10
transformers567_fw

A ja powiem tak.
Ciężko o takie typy gdyż ponieważ, z pewnością mała ilość osób widziała wszystkie filmy tego roku. Pewnie i znajdą się takie i wtedy mamy do czynienia z rzetelnym przewidywaniem,pod warunkiem jeśli osoba się naprawdę zna. Większość osób ocenia przez pryzmat swojego zachwytu ( jak i ja ! ) i nie jest to całkiem wyznaczne.
Skoro już jednak piszę w temacie to zaproponuję swoje zestawienie.


Najlepszy film - dla mnie oskar
Najlepsza reżyseria - należy się Nolanowi ,naprawdę tak i za ten jak za prestiż czy mrocznego gacka
Najlepszy scenraiusz - oscar absolutny
Najlepsza muzyka - oskar a brak nominacji grzechem ciężkim (muzyka ilustruje przepięknie ciężki klimat filmu)
Najlepsze efekty specjalne - możliwy oscar
Najlepszy dźwięk,montaż dźwięku - ocenię to lepiej po projekcji blu-raya ale w kinie było bardzo dobrze.
Najlepsze zdjęcia - oscar prawdopodobny

Wyróżnień aktorskich nie będzie,nie ma tu większej rewelacji,jest bardzo dobrze a to za mało. Scenografia również nie ma startu np. do Księcia Persji pod względem rozmachu.

Reasumując, bardzo liczę na docenienie tego wspaniałego,najlepszego filmu roku jaki oglądałem.
Dla mnie to arcydzieło gatunku jak i pewien wyznacznik nowej jakości blockbusterów.
P.S : W wyścigu o oskary przytrzymam też kciuki za " Wyspę Tajemnic". Kapitalny rok Di Caprio.

ocenił(a) film na 7
transformers567_fw

zal ;]

A tak to Wyspa Tajemnic o wiele lepsza od Incepcji

PS: DiCaprio wymiata !!!

ocenił(a) film na 10
transformers567_fw

Za montaż nie dałbym Oscara Incepcji. Fakt-całóość ogarnąć jest dla niektórych trudno i ładnie to posklejali, ale np 2 razy pojawia się ta sama przebitka-nie celowo. A tak poza tym to się zgadzam z Twoimi typami. PS na aktorkę wybrałbym Aio ze Starcia Tytanów.

Appetite_for_destruction

to skandal że jeszcze go nie dostał!

ocenił(a) film na 9
sanattana

i jest szansa, że teraz dostanie. Nie dlatego, że zagrał wybitnie w Incepcji czy Wyspie Tajemnic, ale dlatego, że muszą mu w końcu go dać ;) przegapili jego naprawdę dobre role, to teraz muszą wreszcie nadrobić :) Mnóstwo było juz takich przypadków, weźmy na ten przykład chociażby Morgana Freemana

ocenił(a) film na 8
addicted1

Moim zdaniem na jakiekolwiek statuetki w dziedzinie muzyki i aktorstwa raczej nie ma co liczyć. Muzyka jest owszem świetna i słucham soundtracka naprawdę często jednak akademia woli soundtracki z tekstem i raczej organicznymi instrumentami. To samo przy aktorstwie, moim zdaniem obsada jako całość jest świetna, ale uważam , że nie ma w tym filmie żadnej oskarowej kreacji. Reżyseria i film to hmmm....myśle, że nominacje powinny być, czy bedzie statuetka? ciężko powiedzieć, jeszcze za dużo czasu zostało. podobnie w przypadku oryginalnego scenariuszu chociaż myśle, że w tym przypadku są większe szanse. myśle, że bardzo duże szanse są za zdjęcia i również wysokie w kategorii efektów specjalnych czy dźwiękowych.

ocenił(a) film na 10
Kowal1881

podoba mi się ta ufność w lotność umysłową członków akademii,a to też są zwykli ludzie przecież.oryginalny scenariusz zostanie oceniony pół na pół ,podobnie jak w społeczeństwie,jako mocny albo słaby ,ze względu na problemy ze zrozumieniem intrygi.oceny się zniosą i nawet nominacji nie dostanie,oby nie,chociaż ja sam jakoś specjalnie wagi do oskarów nie przywiązuję.
chyba ,że nolan po pijaku podpowiada środowisku filmowemu rozwiązania,to oskara można obstawiać w tej kategorii u bukmacherów;]

ps.stawiam ,że nawet szefowie warnera nie wiedzą o co biega w incepcji ;P

ocenił(a) film na 9
Kowal1881

bardzo mi przykro to przyznać bo i leo i joe lubię niesamowicie,ale na oskara to żaden z nich nie zasługuje po tym filmie, jak dostaną to się zdziwię. Za to za dźwięk jak najbardziej powinien być no i ten scenariusz na pewno.

ocenił(a) film na 8
addicted1

za muzyke należy się w 100% genialny jest ten soundtrack

ocenił(a) film na 9
soyuz

a ja uważam, że wiele się mu należy Oscarów, ale za muzykę NIE (za to za dźwięk jak najbardziej). No gdzie tam... dobra, trzymająca w napięciu, ciekawa, ale na Oscara to za mało. Bardzo prosta ta muzyka, już teraz prawie nikt o niej nie pamięta. Choć nie przeczę, że mi się ciągle podoba.

googaify

Za muzykę też bym nie dał :P
To by było nieuczciwe gdyby dostała...

Za to Nolanowi za scenariusz i reżyserie się należy :D

ocenił(a) film na 10
addicted1

Stawiam, że Incepcja zgarnie minimalnie 7 Oscarów ;)

warzachew

Oczywiście nawet jak film dostanie 1 oscrara jest świetnie ale poniższy plan jest dla incepcji i wyspy tajemnic)
Incepcja w najlepszym wypadku 11 lub 10 oscrarów
Incepcja w trochę gorszym wypadku 9 lub 8 oscarów
Incepcja w średnim wypadku 7 lub 6 oscarów
Incepcja w niezłym wypadku 5 lub 4 oscary
Incepcja w słabszym wypadku 3 oscary,2 lub 1


Wyspa Tajemnic w najlepszym wypadku 6 oscarów
Wyspa Tajemnic w trochę gorszym wypadku 5 lub 4 oscary
Wyspa Tajemnic w średnim wypadku 3 oscary
Wyspa Tajemnic w niezłym wypadku 2 oscary
Wyspa Tajemnic w słabszym wypadku 1 oscar

Oczywiście dobrze będzie jak 2 powyższe filmy dostaną chociaż 1 oscara.

ocenił(a) film na 8
transformers567_fw

Mnie nie zdziwi nominacja dla Cotillard. W zeszłym roku zamiast Cruz powinna za "Nine" dostać, a co się odwlecze...
Ciekawa, tragiczna postać, zagrana bez zarzutu, a Hollywood pannę Cotillard chyba lubi. Także...

ocenił(a) film na 10
transformers567_fw

...albo ZERO. co mnie wcale nie zdziwi. tak naprawdę jedyne oscary, na jakie zasługuje Incepcja to muzyka / montaż dźwięku, itp. ewentualnie efekty specjalne. ale raczej nic więcej.

transformers567_fw -> czy Ty w ogóle oglądałeś jakiekolwiek inne filmy z tego roku niż "Incepcja" i "Wyspa Tajemnic"?

a co z "Social Network" i "Black Swan"? ogólnie to nie ma co gdybać w tej chwili.

zuckuss_2

Nie widziałam "Black Swan" ale moja znajoma z USA chwaliła ten film. Wydaje mi się że może tutaj mieć szansa na Oscara Portman. Social Network-owszem dobre ale niczym mnie nie oszołomiło. Ewentualnie za scenariusz. "Alicja" Burtona jest poważną konkurentką jeżeli chodzi o efekty. Muzyka: tutaj stawiam na "Incepcję". Może jako fanka Zimmera jestem stronnicza ale OST to kawał naprawdę dobrej roboty. Oscary dla aktorów-marne szanse. DiCaprio miał w 2010 dwa dobre filmy i tutaj może komisja się zastanowi ale Cotillard nie zagrała na miarę statuetki.

ocenił(a) film na 10
addicted1

Realistycznie rzecz biorąc to:

scenariusz oryginalny;
efekty specjalne;
efekty dźwiękowe;
muzyka;
montaż dźwięku;
montaż.

Ogólnie raczej kategorie techniczne (podobnie z resztą kiedyś było z "Matrix"-em). Chciałbym też, żeby nominację dostała Marion Cotillard za rolę Mal, bo zagrała świetnie.

ocenił(a) film na 10
Midgardsorm

Marion Cotillard jest świetną aktorką i jedną moich ulubionych, ale wg mnie nie była to rola na Oscara. tak jak i żadnego aktora w tym filmie.

ocenił(a) film na 8
zuckuss_2

dokładnie, dokładnie.

ocenił(a) film na 10
addicted1

Tak czy inaczej - minimum dla tego filmu to Oskar za scenariusz oryginalny.

Midgardsorm

A niby kiedy miałem obejrzeć Black Swan i Social Network jak jeszcze w polsce nie było premiery.
Wyżej wymieniam filmy które wpadły mi w oko i typuję je.

ocenił(a) film na 7
transformers567_fw

"A niby kiedy miałem obejrzeć Black Swan i Social Network jak jeszcze w polsce nie było premiery.
Wyżej wymieniam filmy które wpadły mi w oko i typuję je."

Więc po co podajesz swoje typy jak nie masz rozeznania? Nie lepiej zaczekać? "Incepcja" to taki "Mroczny rycerz". Dużo ludzi widziało, wielu się podobało i myślą, że to coś znakomitego i dostanie Oscara. A moim zdaniem "Incepcja" jest tylko (a może aż) fenomenalnym filmem rozrywkowym. A z takim statusem to może jedynie szukać statuetek w kategoriach technicznych. Ja nawet bym się zastanowił czy tak chwalony scenariusz ma szanse na nominacje...Bo jednak jest dość dziurawy.

ocenił(a) film na 10
_EemuU_

ogólnie rzecz biorąc zgadzam się z tym. kolega transformers chyba wymienia tu jedyne filmy jakie widział w tym roku, a których było pewnie ze 3-4 i to tylko te najgłośniejsze. ja będę do oporu powtarzać, że ten film to trochę bardziej rozbudowany heist, a nie jakiś dramat psychologiczny i nie zasługuje na Oscara w kategorii scenariusza czy reżyserii (a tym bardziej aktorstwa). zdecydowanie jakaś nagroda powinna być za muzykę / dźwięk, ale raczej nic więcej. btw. nie widziałem jeszcze "conviction", ale zapowiada się ciekawie i mam wrażenie, że tam nie obejdzie się bez nominacji. no, ale poczekamy, zobaczymy.

użytkownik usunięty
addicted1

incepcja - słowo które w słowniku polskim nie występuje i kompletnie nic nie znaczy
Gratulacje dla tłumaczy i dla tych którzy bezmyślnie potarzają , nie zastanawiając się nad treścią.

Film bardzo dobry i godny uwagi.

addicted1

Dźwięk i montaż dźwięku - całkiem możliwe.

Najlepszy film - nie ma najmniejszych szans, bo duża konkurencja go pożre, chociaż nominacja pewna.

Efekty specjalne - nominacja tak, ale Oscara raczej zgarnie Tron (futurystyczny świat, cyfrowy aktor itd.). Benjamin Button dostał Oscara za efekty za samego cyfrowego Brada Pitta. Tutaj to też jest (cyfrowy, młody Jeff Bridges) i tony innych efektów.

Reżyseria - za te spartolone sceny akcji? Wątpię.

Scenariusz - heh, jaki scenariusz? Te kilka beznadziejnych dialogów na krzyż?

muzyka - całkiem możliwe.

najlepsza scenografia - nie znam się, ale nawet obrotowy korytarz robi wrażenie, więc szanse chyba są.

Oscary za role - nie róbmy sobie jaj, tutaj nic nie wybiło się ponad przeciętność. Brak nominacji.

użytkownik usunięty
addicted1

Sądzę, że film zgarnie trzy statuetki (4-5 nominacji).

ocenił(a) film na 8
addicted1

Scenariusz, dźwięk, może dla jakiegoś aktora, pewnie za najlepszy film. Co do statuetek - scenariusz.

addicted1

jeśli będzie 10 nominacji do najlepszego filmu to na 100%, reżyser- nominacja do złotego globu, 9 miejsce w rankingu reżyserzy na filmwebie dla christophera nolana, pozytywne recenzje- z nominacją nie powinno być problemu, scenariusz- często dziwne i trudne do zrozumienia od razu filmy często mają szansę na oskara(np. zakochany bez pamięci), muzyka - nominacja do złotego globu(hans zimmer!!)osobiście uważam za jeden z najlepszych soundtracków jaki słyszałem - nominacja raczej bez problemu, zdjęcia - wally pfister 3 nominacje do oskara i do camerimage - przynajmniej nominacja, efekty specjalne - widziałem dobre ale za mało w porównaniu z innymi napchanymi efektami filmami choć kto wie, techniczne montaż dzwiek i montaz dzwieku - chociaz jedna powinna być, co do aktorskim raczej nie a trochę szkoda, scenografia - może mieć szanse zwłaszcza za "ruchome pokoje". o to moje zdanie :)

addicted1

Przedewszystkim - Najlepsza reżyseria, muzyka, scenariusz, montaż i film.

W zasadzie to film jest niesamowity pod każdym względem, więc nominacji powinno być bardzo wiel, a oscarów ze trzy, może cztery.

Szejku

Jeśli chodzi o Oscara za drugoplanówkę to mam olbrzymi dylemat. W tym roku mamy dwie bardzo dobre kreacje - Joseph Gordon-Levitt i Andrew Garfield. Hmm...

ocenił(a) film na 9
opiet

Nominację powinien dostać za:
Najlepszy Film
Najlepszy Reżyser
Scenariusz Oryginalny (i tu wygrana, choć wszystkiego się można spodziewać skoro w zeszłym roku zamiast Bękartów Wojny w tej kategorii wygrał Hurt Locker. W którym miejscu ten film był oryginalny ? I Odlot i poważny człowiek też miały dużo lepszy scenariusz. Nie rozumiem tej decyzji akademii)
Muzyka (muzyka bardzo dobra, z tym że jak dla mnie Trent Reznor w Social Network wymiótł w tym roku wszystkich)
Scenografia (tu też wygrana)
Montaż (tu powalczy z Social Network)
Efekty specjalne
Plus pewnie jeszcze za efekty dźwiękowe
W sumie stawiam na jakieś 8-9 nominacji w tym 3-4 maksymalnie 5 wygranych ale nie więcej
W aktorskich nie ma szans.
Aktor pierwszoplanowy - James Franco, Collin Firth, Jesse Eisenberg to są już pewne nominacje. Do tego sądzę dojdzie jeszcze Jeff Bridges i Robert Duvall, choć bardzo chciałbym nominację dla DiCaprio. Jak nie za Incepcję to za Wyspę Tajemnic (choć jeszcze nie widziałem). Ale wydaję mi się że jednak nie dostanie nic, dwa lata temu zagrał jeszcze lepiej w Drodze do Szczęścia a konkurencja wydaję się była słabsza i na nominację mógł się spokojnie załapać choć na wygranie nie miałby szans.
Aktor czy aktorka drugoplanowa tu nie było aż tak wybitniej kreacji. Owszem i Tom Hardy i Joseph Gordon-Levitt grali na prawdę bardzo dobrze i wcale specjalnie nie ustępowali DiCaprio ale to nie są Oscarowe kreacje. To samo Marion Cotillard

Joker_27

Trent Renzor? Naprawdę to wiele tam soundtracku nie ma i nic mnie np. nie powaliło choć ktoś tu napisał dobrze że akademia woli zwykle, czy tam "delikatne" kawałki... nie wiem jak to fachowo określić.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones