PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=209658}
7,2 80 435
ocen
7,2 10 1 80435
7,2 19
ocen krytyków
Jasminum
powrót do forum filmu Jasminum

Myślę że twórcy filmu inspirowali się Imieniem Róży i Pachnidłem. Ponieważ oba te filmy bardzo mi się podobały, obejrzenie "Jasminum" wywołało we mnie skrajną irytację. Magiczny? Baśniowy? Film jest zwyczajnie nudny a fabuła denna.

nastazja18

Pachnidło? No jest też o pozyskiwaniu zapachu no ale ogólnie to tylko pretekst do stworzenia takiej a nie innej historii.. A Imie róży?? Gdzie ty w tym imię róży widzisz?? To że dzieje się w klasztorze tak?? Są jeszcze jakieś podobieństwa? Poza tym gdzie tu argumenty? Edukować trzeba domorosłych krytyków jak widzę...

Charlie_Pace

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że Jasminum to gorsza imitacja Pachnidła. To widać, słychać i...czuć.

rpd0

To podaj podobieństwa (to jedno o pozyskiwaniu zapachu z ludzkiego ciała to nawet sobie darujcie bo to nie było istota tego filmu ).

Charlie_Pace

Nie zamierzam ci na siłę szukać innych podobieństw, może nie było innych. Ale ja to nadal widzę jako wyciągnięcie esencji z innego filmu, zrobienie z tego wątku pobocznego i doklejenie dramatycznej, nieco nudnej historyjki o zakonnikach. (która również nie wprowadza niczego nowego do polskiego kina) Jeśli nadal masz klapki na oczach to też sobie możesz darować

rpd0

Tak się zastanawiam, jak Kolski mógł "wyciągnąć esencję" z filmu "Pachnidło" (mniejsza o to, że bazuje na napisanej wcześniej książce, o której nie wspominasz), skoro premiera tego drugiego odbyła się kilka miesięcy po premierze "Jasminum"...

Kolski to Kolski, a jego filmowa wizja świata, umiejscowiona na prowincji, z elementami magii, jest realizowa także i w tym filmie. Ale najwyraźniej niektórzy sugerują się filmwebem i oceną, bezrefleksyjnie oglądają jakiś film, a potem narzekają, że im się nie podoba, bo nie wiadomo czego się spodziewali, zwłaszcza gdy nie mieli kontaktu innymi filmami danego reżysera, nie czują klimatu jego fimów i nie potrafią ich zrozumieć...

ps_man

Właśnie to chciałam napisać. Jaka niby podróba, skoro film wyszedł wcześniej?

ocenił(a) film na 3
Annkoo90

Ale książka wyszła wcześniej niż film. Myślenie nie boli.

karlolek91

Fakt, zapomniałam o książce. Może dlatego, że była dla mnie zbyt obrazowa i obrzydliwa momentami i jej nie dałam rady skończyć. (Nie mówię że jest zła, po prostu za mocna na moją wyobraźnię). I może właśnie to też przekonuje mnie, że Jasminum nie jest kopią. Te historie są skrajnie różne, a sam motyw zapachu to za mało, tym bardziej, że nie jest to coś nowego w literaturze i filmie (Chociażby "Zapach kobiety" z Pacino).

ocenił(a) film na 7
ps_man

Nawet jeśli pojawiają się wspólny element (zapach)między książką"Pachnidło", nawet jeśli pomysł został nią zainspirowany, kompletnie to nie przeszkadza. Książkę bardzo lubię jednak ma ona zupełnie inne przesłanie. Film Kolskiego jest baśniowy, magiczny. To są zupełnie inne historie, choć pojawia się wspólny element-zapach. To tak jakby powiedzieć że każda kolejna produkcja mówiąca o miłości była podróbą.

ocenił(a) film na 7
Tubaba

Nawiasem mówiąc książkę "Pachnidło" warto przeczytać zanim obejrzy się film. Ekranizacja zła nie jest, aleee jak zwykle książka nie do pobicia:). I kolejna różnica, po Pachnidle pozostaje niesmak, po Jasminum pozytywne zamyślenie...

rpd0

Pachnidło to dno.

ocenił(a) film na 10
Charlie_Pace

Tak jak mówisz.....Ja dodam ,żeczasami jak lepiej usłyszeć :" że film gówno i że mi sie nie podobało ,bez podawania argumentów" niż takie bzdury w postaci zarzucania plagiatu z nic ze sobą nie mających wspólnego filmów.Jak widać do Kolskiego niestety trzeba dorosnąć. Dla mnie "Jasminum" to niepodległa, ujmująca historia, charakterystyczna dla Kolskiego i jakże przeze mnie kochana.

ocenił(a) film na 3
Charlie_Pace

Podobieństwa do „Imienia róży”? Choćby scena z kartką papieru-witrażem. Zagadka godna Umberto Eco.

ocenił(a) film na 3
Charlie_Pace

chociazby w zbieraniu poklasztornych resztek przez szlachcianke

ocenił(a) film na 8
nastazja18

Jezusie brodaty.LUDZIE co wy piszecie....To zupełnie inne filmy...Pachnidło jest thrillerem opowiadającym jakże inną historię, a imię róży to film o zupełnie innym podłożu tematycznym...Idąc tym tokiem myślenia że jak jest o zakonnikach i zapachu to SHREK jest bardzo podobny do Jasminium gdyż puścił bąka a to też zapach....! 100% racji dla Charlie_Pace ... edukacja konieczna...Dramat, dramat, dramat..

ocenił(a) film na 7
minikado2

Fakt-lepiej niemozna bylo tego ując-pozdrawiam inteligentnego człowieka.

Berith7777

Dołączam się do powyższej wypowiedzi...

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 8
Berith7777

Irytują mnie ludzie, którzy piszą bzdury, uważając się za ekspertów, tylko po to żeby zaistnieć..

ocenił(a) film na 7
minikado2

Cóż,trzeba z nimi żyć;)Pozdrawiam.

Berith7777

Dobrze powiedziane "uważając się za ekspertów" :)

ocenił(a) film na 3
minikado2

Jasminum jest tak baśniowe jak gra Grażyny Błęckiej-Kolskiej. Lepiej będzie jeśli Kolski zostanie przy filmach o księdzu - policjancie - dyskotece i ruskiej mafii na białostocczyźnie ale żeby już nie pokazywał swojej magii w formie jak w przedmiotowym tytule bo mi leci z obu końców jak widze podobne zatwardzenie intelektualne

ocenił(a) film na 10
nastazja18

cudny film dla mądrych i wrażliwych

ocenił(a) film na 3
nastazja18

Dodałbym do tego jeszcze plagiat „Rosemary's Lullaby” Krzysztofa Komedy.

ocenił(a) film na 9
nastazja18

Skoro Ci to pachnie podróbą, to masz zdecydowanie coś nie tak z węchem. Porównanie do "Pachnidła" absurdalne, jedną z nielicznych rzeczy, które te filmy łączy, jest zapach. Równie dobrze można powiedzieć, że np. każdy film o muzyce jest taki sam i jeden powiela drugi.

nastazja18

Jaka inspiracja "Pachnidłem"! Jeśli wiedzę o perfumach bierzecie tylko z powieści Suskinda to dla was wszystko co się odnosi do perfum to plagiat "Pachnidła" (pewnie dlatego, że nie ma filmów fabularnych z perfumami w roli głównej oprócz "Pachnidła"). Powiedzcie jeszcze, że "Zapach kobiety" też jest inspirowany tą historią... Normalna, stara sztuka pozyskiwania zapachów i nie wiem co tu kogo bulwersuje. Co najwyżej reżyser mógł zainspirować się ojcem Pio, który podobno wydzielał woń fiołków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones