PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35356}

Jeździec

Equus
7,2 1 566
ocen
7,2 10 1 1566
6,3 3
oceny krytyków
Jeździec
powrót do forum filmu Jeździec

Świetna sztuka Shaffera, pokazująca jak wyobrażenia religijne fiksują się w ludzkich umysłach, jak mity degenerują się w zetknięciu z prozaiczną rzeczywistością. Pytanie, jakie Shaffer nam zadaje jest dzisiaj szczególnie aktualne: jeśli chcemy laicyzować świat, to czym zastąpimy to "rusztowanie umysłu", którym dla wielu (nie dla mnie) jest religia? W sztuce jest ona przedstawiona jako coś z jednej strony niebezpiecznego, destruktywnego, skłaniającego do eksperymentów z własnym umysłem, z drugiej strony jednak jako coś co wzbogaca duchowo człowieka. Jak to pogodzić? Na to Shaffer nie daje żadnej odpowiedzi.
Nie daje jej też Sidney Lumet, bo i też jako adaptator nie daje z siebie nic. Film jest za długi, pozbawiony atmosfery, przegadany, równie zakalcowaty, co Burton, na którego szkoda tu patrzeć-facet wygląda jakby grał na kacu. Jego monologi, mające stanowić clue tego filmu, ocierają się o bełkot. Obawiam się, że Lumet tak rozwodnił sztukę Shaffera, że wiele osób nie zrozumie, o co w niej chodziło. Jest to sztuka, którą trzeba czytać w skupieniu, a film po prostu trzeszczy w szwach, nie trzyma spoistości, sceny sesji terapeutycznych nie mają w sobie za grosz dramatyzmu (jakkolwiek Peter Firth jest świetny) , jak to mówią anglicy, film jest "very tiresome". Wzystko to sprzyja dekoncetracji widza, zwłaszcza tyleż nudne, co nic nie wnoszące "duszczypatielne" rozmowy Dysarta z Hesther Saloman. Poruszającą historię Lumet podaje w taki sposób, że, przynajmniej na mnie, nie robi żadnego wrażenia.
6/10
Ps. Z tą nagrodą dla Jenny Augutter to jednak trochę przesadzili. Trudno to nawet nazwać kreacją aktorską.

harryroat

Hahaha, Burton wygląda jakby grał na kacu. Dobre!

harryroat

Niestety muszę przyznać rację.

ocenił(a) film na 6
harryroat

Zgadzam się w zupełności

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones