PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=183365}
7,2 10 619
ocen
7,2 10 1 10619
6,7 3
oceny krytyków
Jestem
powrót do forum filmu Jestem

Zupełnie przypadkowo wpadłem minionej nocy na film „Jestem” (TVP jak zwykle - to co najlepsze emituje w martwym czasie, a porę największej oglądalności rezerwuje dla serialikowej papki, głupawek i strzelanek). Film w zasadzie pozbawiony jest akcji - albo inaczej: akcja jest potraktowana minimalistycznie, ograniczona do tła czegoś o wiele ważniejszego, co stanowi trzon filmu. Mamy tu wspaniałe połączenie realizmu (bardzo psychologicznie oddane kadry sytuacyjne – idealnie zagrane przez młodych aktorów!) z głęboką poetyckością, która pozwala przeniknąć w głąb psychiki dziecka.

Wszelka obsceniczność, wulgarność i brutalność tego świata nie jest przez autorkę filmu pominięta (co groziłoby cukierkowym przekazem), ale pozostaje niejako na zewnątrz obydwóch młodych bohaterów. Film porusza problem samotności i wyobcowania, dając jednak głęboki ładunek nadziei, że ów świat to nie tylko to, co nas otacza. Prawdziwy świat zaczyna się w momencie SPOTKANIA – a właśnie ono staje się niejako osią tego obrazu. I nie jest ważne, w jakich realiach to spotkanie ma miejsce i jak długo ono trwa. Ważne, że otwiera nas na zupełnie inną rzeczywistość.

Niczym jeszcze nie skażona i bardzo osamotniona wrażliwość obu chłopców, którzy przylgnęli do siebie w poczuciu, że tylko we wzajemnej relacji odnaleźć im się udało
świat – ta wrażliwość staje się dla nich głównym punktem odniesienia, wobec którego całe otoczenie staje się tylko tłem. Porównać to można z karuzelą, która kręci się z tak zawrotną prędkością, że wszystko wokół się rozmazuje, a wyraźna jest już tylko twarz osoby, z którą usiadło się na jednym krzesełku. Mimo ostatnich scen, które zewnętrznie zdawać by się mogły pesymistyczne, całość przekazu nie zostaje skażona poczuciem bezsilności – przeciwnie, mamy pewność, że kiedy w życiu choć raz dochodzi do owego SPOTKANIA, ono już zawsze trwać będzie w głębi serca, stając się głównym odniesieniem wszystkiego, co się wokół dzieje.

ocenił(a) film na 7
sz_adam

'Niczym jeszcze nie skażona i bardzo osamotniona wrażliwość obu chłopców' ..... to nie jest para chłopców. daaamn...

ocenił(a) film na 9
kasperczak

??? Nie bardzo rozumiem....

ocenił(a) film na 9
sz_adam

ehh... chłopiec i dziewczynka...

ocenił(a) film na 9
gartte

aaa! :))

sz_adam

Widocznie TVP wycięło scenę jak się rozebrała. :)

ocenił(a) film na 9
pawel_nowakk

hahaha! ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones