PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=103091}

John Bękart

John il bastardo
6,2 38
ocen
6,2 10 1 38
John Bękart
powrót do forum filmu John Bękart

Więzy krwi

ocenił(a) film na 7

Skrajne emocje wywołało to spaghetti... Jest wykonane fatalnie i o tym możemy się przekonac już na początku. Montaż skraca niepotrzebnie niektóre sceny, ujęcia bez składu przechodzą w kolejne, a zwroty akcji nie mają czasem żadnego uzasadnienia. Przez to wszystko trudno to oglądac bez lekkiej irytacji.
A jednak poza tymi wadami "John bękart" jest szalenie oryginalnym filmem. Historia nie ogranicza się do zemsty, a porusza w ciekawy sposób tematykę więzów krwi. Już od samego początku twórcy pytają widza o słuszność postępków bohaterów. Czy można kochać kogoś kto wymordował twoich bliskich? Czy mamy prawo podnieść rękę na swój ród? Takich wątpliwości jest wiele, a niemal połowa postaci ma podobne dylematy. Najfajniej rozwiązano je w epizodach, ale zakończenie też wywoła spore poruszenie.
Główny bohater jest ciekawą osobowością. Na początku myślimy iż to poczciwy romantyk, by z czasem przypisać mu najgorsze cechy. Uwielbia uwodzić kobiety, by później je porzucać, a brak poczucia solidarności z kimkolwiek umożliwia mu łamanie wszelkich zasad.
Podobnie rzecz ma się z humorem, który w niewielkich ilościach tutaj znajdziemy. Pojawia się tylko chwilami, a resztę seansu spowija pesymizm. Świat który obserwujemy nie zna litości. Każdy wykorzystuje każdego i w tym momencie nie ma już mowy o rodzinie, a o pozostałych grupach społecznych. Jest tu kilku uczciwych ludzi, ale ich lojalność ogranicza się do własnej kasty. Resztę traktują obojętnie. Konflikty w tej walce są ukazane niezwykle brutalnie. Przemoc w "John il bastardo" nie jest obrazowana zbyt widowiskowo, ale mamy jej mnóstwo i dotyka nawet kobiet i dzieci. Trudno zapomnieć choćby egzekucje mormonów... Mocny kop w twarz widza...
"John Bękart" na pewno wzbudzi skrajne emocje, przez swoje wykonanie i miejscami dziurawy scenariusz. Jednak weterani gatunku przymkną na to oko, bo całość jest niebanalna oraz poruszająca. Dlatego 7.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Odnośnie fatalnego wykonania mam pytanie czy oglądałeś z polską wersją językową? Bo jeśli tak to ona jest tak badziewnie pocięta bez wiedzy reżysera :D

ocenił(a) film na 7
rzyczki

Tak, polską. Czyli jednak wybrałem po prostu złą wersję...

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Generalnie problem jest taki, że pełna wersja jest chyba nieosiągalna tak jak w przypadku spaga "Minute to pray second to die" (1968), w którym brakuje prawie 20 minut w tym oryginalnego zakończenia.

ocenił(a) film na 7
rzyczki

Przykre, bo w wypadku "Johna bękarta", cały motyw w pociągu staje się bez sensu... Skąd on tam się wziął? Jak niby pomógł mormonce? Zrobiono tu dużą dziurę fabularną...
Choć później pojawia się scena do której mogę mieć pretensję- bohater przebiera się za członka klanu, zabija jednego z nich, a później udaje że nic się nie stało, a reszta nie reaguje... Nawet mimo montażu, czasem historia wydawała mi się głupawa... Co nie zmienia faktu, że i tak wysoko go oceniam, bo na to zasłużył ;)

Jeszcze jeden motyw mi się przypomniał... Nie wiem czy to wina cięć, czy nie, ale zupełnie nie rozumiem w jaki sposób John dając matce pieniądze odnalazł jej skrytkę...
Wątpliwości chyba jeszcze kilka miałem, lecz jeśli mówisz że oryginał jest niedostępny, trudno będzie je rozwiać...

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

No już spagi mają tę swoją naiwność i umowność :) "Johna Bękarta" oglądałem dobrych kilka lat temu, więc musiałbym obejrzeć jeszcze raz, żeby zgodzić się (lub nie :D) z Twoimi zarzutami. Na spaghetti database forum robili jakieś poszukiwania i najdłuższa dostępna wersja trwa chyba 101 minut ale wg danych z różnych stron pierwotna wersja filmu trwała co najmniej 5 minut więcej. No szkoda, bo to na pewno dosyć nietypowy i ciekawy western.

ocenił(a) film na 7
rzyczki

No moja trwała właśnie tyle (101)... Przy czym niestety nigdy nie uwzględnia się w takich dyskusjach ilości klatek na sekundę, co jest istotne gdy mówimy o kilkuminutowych różnicach...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones