PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=387917}
7,0 458
ocen
7,0 10 1 458
Joyong han saesang
powrót do forum filmu Joyong-han saesang

Na wstępie zaznaczę: uwielbiam koreańskie kino - zazwyczaj trafiam na filmy co najmniej
'bardzo dobre'. 'World of silence' był kolejną pozycją do odhaczenia na liście 'must see',
zwłaszcza po przeczytaniu wielu pochlebnych opinii tu i na zagranicznych forach. Niestety...
przyszedł wreszcie moment, gdy natknęłam się na film przeciętny, rozczarowujący i mdły. I
chodzi tu zarówno o treść, jak i formę.

Niezła, prosta opowieść jest przedstawiona do bólu tandetnie. Akcja goni do przodu na łeb, na
szyję. Bohaterowie spłyceni do absolutnego minimum. Podczas seansu aż się we mnie
gotowało. Wyobraziłam sobie, jak temat potraktowałby np. Joon-ho Bong - autor rewelacyjnej
'Zagadki zbrodni' z równie banalną, a jednak genialnie i przewrotnie poprowadzoną historią.
Nie czepiam się nawet dziur w scenariuszu, kompletnym pominięciu niektórych z zaczętych
wątków - początkowa retrospekcja z dziewczyną popełniającą samobójstwo... przez cały film
czekałam na jakiekolwiek wyjaśnienie, a dowiedziałam się jedynie tego, że była to
(prawdopodobnie) szkolna miłość głównego bohatera, który dzięki swoim zdolnościom odkrył
jej sekret (dlatego się zabiła?). Dlaczego nazywała go 'potworem'? Niewykorzystany, a
intrygujący wątek. Przykłady można by mnożyć.

Niewesoło przedstawia się też cała techniczna otoczka... Zazwyczaj fantastyczne w
koreańskich filmach zdjęcia i montaż - w 'World of silence' są, co najwyżej, 'poprawne'. Nic nie
zapada tu w pamięć. Kolejne, ogromne rozczarowanie.

Całość? Cóż... przez ogólną sympatię dla filmowców z Seulu, oceniam go na zwyczajnego
'średniaka'. Oczko wyżej za niezłą, ale poprowadzoną absolutnie bez polotu historię, kilka
(standardowych dla Koreańczyków) absurdalnych wątków komediowych i... tu, chyba, plusy
się kończą.
Polecam tylko tym, którzy 'przeczesują' temat. Pozycja z dość niskiej półki.

ocenił(a) film na 5
Kaileena_Farah

Uwaga spoilery

Niestety muszę się zgodzić.
Też czekałam na coś więcej jeśli chodzi o sprawę dziewczyny, która popełniła samobójstwo, ale nie jej pojawienia się w dziwnej końcówce, która nie pasowała do niczego.
Nic mnie tu nie przekonało, nie mowiąc już o naciąganej końcówce, motywie mordercy czy fakcie że główny bohater leżał przez jakiś czas w płonącym budynku a jego ciało okazało się nietknięte.

ocenił(a) film na 6
Kaileena_Farah

SPOILER


Dziewczyna się zabiła, bo gdy wyjawiła, że ojciec ją molestował to dowiedział się o tym nie tylko Ryu, ale też inni uczniowie, którzy ich przypadkiem podsłuchali. Gdy dziewczyna to odkryła, prawdopodobnie załamała się i się zabiła, myślę że jest to wystarczająco poważny powód. Natomiast Ryu przez całe życie miał wyrzuty sumienia, że przyczynił się do jej śmierci, zmuszając ją do wyjawienia prawdy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones