PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32357}

K-19

K-19: The Widowmaker
7,2 24 568
ocen
7,2 10 1 24568
7,0 4
oceny krytyków
K 19
powrót do forum filmu K-19

- dla mnie - tkwi nie w walorach filmowych, bo te są niestety wtórne wobec takich poprzedników, jak "Polowanie na Czerwony Październik", "Karmazynowy przypływ", czy już klasyczny "Okręt", lecz w spopularyzowaniu tego epizodu z okresu zimnej wojny. Filmy takie, jak ten wydają się potrzebne, żeby choć w pewnym stopniu pobudzić widza do rozważań historiozoficznych. W obliczu tragedii marynarzy z "Kurska" i ich rodzin oraz manipulacji informacją, jaka miała miejsce, "K-19" nabiera szczególnie dramatycznego wyrazu i skłania do refleksji na temat relacji państwo (w domyśle: politycy) - jednostka. Ktoś powiedział (a może napisał?), że historia pożera własne dzieci - dla polityków to bardzo wygodne uzasadnienie (wyższa racja). Nie od dziś wiadomo, że polityka i moralność chadzają różnymi ścieżkami. Lecz co gorsza również coraz częściej stają na przeciwnych biegunach.

użytkownik usunięty
killashandra

Spacerek
Ten film padł ofiarą własnych niewykorzystanych ambicji. Doskonale by sprzedał się jako serial, ale nigdy jako film pełnometrażowy. Przypomnijmy sobie, jest rok 1961. Chruszczow udowadnia swoją rację przy mównicy za pomocą buta, a wroga cień imperializmu coraz bardziej przysłania światło komunistycznej przyszłości. Psychoza społeczno-polityczna sięga zenitu, a polityczna poprawność jest cnotą, wchłanianą z matczynym mlekiem. Kula ziemska stoi w obliczu kolejnej i chyba ostatniej konfrontacji atomowej pomiędzy ZSRR i USA. Trafny dobór głównych postaci nie zaowocował wiarygodną grą, która oddałaby napięty klimat apogeum przedwojennego. Chciałem poczuć tykanie bomby zegarowej, ale wciąż słyszałem tylko własny budzik... K-19 okazał się być kolosem na glinianych nogach hollywoodu.

ocenił(a) film na 7

Tykający budzik:)
Nie wyraziłabym tego lepiej! Rozwijając tę zegarową metaforę, dodam jeszcze, że czas mocno wyszczerbił trybiki talentu Harrisona Forda. Natomiast Liam Neeson chodził jak nakręcony, aż mu sprężynka na czole pulsowała, ale się nie rozdzwonił, bo reżyser wyłączył budzik i poszedł z powrotem spać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones