PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=752130}
6,5 39 102
oceny
6,5 10 1 39102
4,6 24
oceny krytyków
Kamerdyner
powrót do forum filmu Kamerdyner

Od razu zaznaczę, że nie byłem wcale pozytywnie nastawiony do dzieła Sz. P. Bajona. Z uwagi na duża podejrzliwość względem naszych rodzimych dzieł kinematograficznych, a raczej kinematografomanistycznych usilnie kopiujące wszelkie zachodnie produkcje w sposób nieudany bądź są pastiszem swojego gatunku ten jest wyjątkiem wśród stosu syfu serwowanego nam od dawien dawna. Żeby nie było nie mówię tu o wszystkich filmach made in Poland, bo byłoby to krzywdzące.

O ile zauważyłem każdy (włącznie ze mną, ale z początku) przyczepia się do miałkiej fabuły, braku związku przyczynowo skutkowego w większej bądź mniejszej skali, niekiedy drętwego aktorstwa, amerykanizowania i masy głupotek oraz bezsensownych wstawek. Gdyby projekcja ta tyczyła się postaci samego kamerdynera byłbym w stanie temu przyklasnąć. Ale aby dojrzeć o co chodziło autorowi trzeba obejrzeć to do końca.

Wbrew wszelkim pozorom to nie jest opowieść o chłopcu - bękarcie - który trafia do krainy bogactwem płynącej. Nie jest to opowieść o fetyszach rodziny szlacheckiej. Nie jest to opowieść o sprytnym i rubasznym kaszubie finalnie ginącym wraz ze swoją rodziną, sąsiadami i nieznajomymi z okolicznego psychiatryka. Nie jest to opowieść o judaszu w postaci alkoholika nauczyciela muzyki. Ba, nie jest to nawet opowieść stricte o kaszubach. To jest opowieść o ludziach, którzy chcą żyć normalnie, spokojnie, pokojowo. Którzy kochają i nienawidzą, są wielcy i maluczcy, pomagają i zdradzają, żyją i umierają. O ludziach, którzy chcieli żyć normalnie i o tych, którym polityka oraz wrodzona małostkowość tak zryła berety, że są w stanie doprowadzić do największych bestialstw wobec drugiego człowieka. O zawiści wobec tych, którzy na nią nijak nie zasłużyli. Opowieść o tym, że są ludzie, którym każda zmiana przynosi tylko ból i cierpienie. Nienawiść pompowana nienawiścią. Opowieść o równaniu jednostki z masą - neutralność jest niepożądana. Jesteś z nami czy przeciw nam? Nie ma nic pomiędzy. Opowieść o triumfie zła nad dobrem - gdzie miłosierdzie przynosi skutek odwrotny do zamierzonego, gdzie więzy rodzinne są i ich nie ma, gdzie kara spada na tych, którzy nie zasłużyli na nią. Opowieść o wielkim szczęściu i ogromnej rozpaczy, o wzlocie i upadku. Opowieść o tym, że im bardziej chcesz spokoju tym bardziej go nie zaznasz. Najbardziej antypolityczny* i smutny film jaki miałem przyjemność zobaczyć.

Dlatego brawa dla całej ekipy za stworzenie tego naprawdę bardzo dobrego (ale nie świetnego) dzieła w historii polskiego kina współczesnego. Ujęcia są fantastyczne, dźwięk wreszcie zrobiony należycie - od strony technicznej rozkosz. Strona wizualna - klasa światowa. A już powoli traciłem nadzieję na tak fantastyczne przeżycie jak zaserwowane tutaj w - zaznaczmy ponownie - POLSKIM filmie.

*Użyłbym słowa antyideologiczny, ale z uwagi na zatarcie granic między ideologią a polityką oraz możliwość interpretacji mojej wypowiedzi błędnie zostaję przy pierwotnie zapisanym sformułowaniu.

ocenił(a) film na 9
Oldfag

Podpisuję się pod tą opinią. Nie jest to film ani o kamerdynerze, ani o Kaszubach tylko o wszystkich Polakach, czy ludziach którzy Polakami się czuli. Film pokazuje świetnie długi okres, gdzie z początku sielanka, każdy żyje jak w bajce, później I WŚ, która była dla bohaterów w filmie swoistym sanatorium i tylko wróciły granice. Natomiast 20 lecie i II WŚ to już zupełnie inne rozdanie. Całe szczęście że Polacy nie są przedstawiani tutaj jak bohaterowie, którzy w 20 walczą ze 100 Niemcami w sposób bohaterski w chwalebny, bo takie działania były w mniejszości.... Większość ludzi czy to bogatych czy biednych w pośpiechu uciekała, pakowała się relokowała. Podczas II WŚ tereny Pomorza miały się oczywiście świetnie, ale po Wojnie już nie było tak różowo... Strudzeni wiekiem bohaterowie umierają bądź też giną jak inni..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones