PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=361894}

Karmel

Sukkar Banat
7,3 15 836
ocen
7,3 10 1 15836
7,2 6
ocen krytyków
Karmel
powrót do forum filmu Karmel

Ojej...one mają odkryte włosy, rozmawiają przez komórki, lubią sobie pogadać w salonie urody i 'odstrzelić się na bóstwo'. Tak! I się umawiają na randki, zakochują, sex uprawiają...Niebywałe!
To odkrycie mam nadzieję już dla niewielkiej liczby widzów- bo dlaczego ma być inaczej niż u nas?
Jednocześnie pani reżyser nie ma jakiś wielkiej ambicji konfrontowania rzeczywistości z jakimś stereotypem. To kilka zwykłych historii, słodkich i gorzkich, z pewną dozą humoru. Może nic nadzwyczajnego, ale jakże miło popatrzeć :)

alexmcken1983

Ojej...Liban to jedyny chrześcijański kraj spośród krajów arabskich. W takeij np Arabii Saudyjskeij zdrada jest karana śmiercią, a Biblia zakazana. Policja religijna tłucze pałami te kobiety, które chodzą bez chusty. W stricte muzuiłmańskich krajach jest jednak troche inaczej niż u nas. Ale nie w Libanie. A film bardzo dobry.

Mikke

Tak. W Libanie jest liczna mniejszość chrześcijańska, ale to jeszcze nie znaczy, że to dominująca tam religia. Poza tym w tamtych rejonach nie ma wielu katolików- zdecydowanie więcej autokefalicznych kościołów wschodnich jak np maronici. To społeczności znacznie bardziej tradycyjne od rzymskich katolików. Widać nie zrozumiałeś istoty mojego postu.

ocenił(a) film na 10
alexmcken1983

Widać w filmie wyraźnie, że coś z muzułmańskiej obyczajowości jest - w chwili gdy jedna z bohaterek jedzie do rodziny swojego narzeczonego (muzułnanina) - zakłada chustę na głowę, okrywa ramiona itp. A potem policjant natarczywie dopytuje się kto zacz ów mężczyzna z którym siedzi w samochodzie - czy to ktoś z jej rodziny, czy też nie daj boże jakiś obcy mężczyzna.

ocenił(a) film na 9
Mikke

"zdrada jest karana śmiercią"

Zależy kto zdradza. Jeśli kobieta to i owszem w ich oczach zasługuje na śmierć. Ale gdy zdradza mężczyzna już tak nie reagują. Gdy zdradza facet pojawia się pytanie "Dlaczego zdradza? czyżby żona go nie zaspokajała?"

alexmcken1983

Ojej, a dlaczego ma być tak jak u Nas??? Czemu nie mogą robić tego po swojemu, w ramach ich kultury? I nie wiem czemu dziwią ich odkryte włosy? Nie widzę nic złego w tym, że mają je zakryte.... Pani reżyser nie konfrontuje rzeczywistości ze stereotypami bo świetnie robimy to za nią

mrowka2226

Mam najzwyczajniej wrażenie, że jednym z istotnych zamierzeń twórców i (tym bardziej) dystrybutorów filmu była właśnie konfrontacja rzeczywistości ze stereotypem. Nie staram się tu oceniać lub tym bardziej krytykować sposobów widzenia. Cieszy mnie, że szerszej publiczności przedstawić zwykłą historię zwykłych ludzi z tamtych stron, które niestety często kojarzymy z zacofaniem i wojną.

ocenił(a) film na 9
alexmcken1983

A mnie się wydaje, że pani reżyser miała daleko w nosie obalanie stereotypów panujących na świecie, czy w jakiejś tam Polsce. Kręciła film i tyle.
A że ktoś mówiąc Liban, myśli 'wojna, zacofanie' to raczej jego ignorancja, jak również skutek opanowania rynku kulturą zachodnią.

alexmcken1983

Ojej dlaczego ona musiała zaszyć sobie błonę dziewiczą ?! Ojej dlaczego tam jest tak okropnie?!Ojej dlaczego oni nie mogą siedzieć sobie w samochodzie? Ojej dlaczego tam jest tak dziwnie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones