PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=247167}
7,0 275
ocen
7,0 10 1 275

Klaus Störtebeker: Pirat z Północy
powrót do forum filmu Klaus Störtebeker: Pirat z Północy

Całość

ocenił(a) film na 9

Pod koniec filmu mama mnie spytała "To jest oparte na faktach?"
Odpowiedziałam, że raczej na miejscowej legendzie.
I być może tak było, że reżyser albo scenarzysta zostali zainspirowani usłyszaną historią.
I tu pojawia się moje pytanie. Czy ktokolwiek wie czy jest to oparte na jakichkolwiek faktach? Czy w jakichś podaniach istniał taki człowiek? ;)

Jeszcze tylko powiem, że sam koniec filmu, te urywane ujęcia, "spacer" bez głowy... był świetny.

Adaergnahc

Słyszałem historię jednego pirata (możliwe, że tego);
otóż podobno w historycznych aktach Hamburga, jest jakiś zapis o piracie, który został złapany razem ze swoimi kompanami.
Z bliżej nie znanych mi powodów (być może był bardzo znany lub szanowany z niego kapitan; albo znany był ze swojej nieustępliwości i odwagi) dano mu szansę na uratowanie załogi.
Otóż chodziło o to, żeby przeszedł po ścięciu głowy wzdłuż szeregu złożonego z jego załogi.
Ten obok którego by przeszedł kapitan zostałby uwolniony.

Po ścięciu głowy kapitan wstał i szedł wzdłuż szeregu i być może uratowałby całą załogę, gdyby nie jeden zapalczywy halabardnik, który podstawił halabardę pod nogi kapitana.

Kapitan upadł, a halabardnika za karę ścięto.

Dodam, żeby nie płakać po nich bo to bandyci byli.
Ale historia piękna :)



Z ciekawostek historycznych mogę jeszcze napisać, historię śmierci Ryszarda Lwie Serce, który umarł chyba na gangrenę.
Ale gangrena wdała się na skutek niezwykłego zdarzenia.
otóż podczas oblężenia jednego z miast król robił bez zbroi obchód wojsk.
Jeden z obrońców miasta wypatrzył żołnierza bez zbroi i wystrzelił z dużej odległości z kuszy.
Jak już pisałem, król nie umarł od trafienia, ale na łożu śmierci sowicie wynagrodził strzelca za tak celny strzał.

Po śmierci króla, kusznika obdarto ze skóry i powieszono za królobójstwo (nie mógł byle kmiotek zabić króla, taki zwyczaj), chociaż kusznik nie wiedział do kogo strzela :)

ocenił(a) film na 9
southmilpitas

Dzięki bardzo za odpowiedź ;)
Widocznie ktoś usłyszał tę historię i postanowił dorobić jej ciąg wcześniejszy.

Motyw halabardnika również ciekawy, zarówno ta druga opowiastka.

Adaergnahc

Tak. Klaus Stoertebeker istniał naprawdę i był najbardziej znanym piratem ze związku tzw. braci witalijskich (Vitalienbrueder).

Adaergnahc

Mam książkę na ten temat, klaus stoertebeker istniał naprawdę.

ocenił(a) film na 9
eolsen68

podaj tytuł książki

Sitas

"Piraci"

Adaergnahc

Jeszcze jeden film powstał o Klausie Störtebekerze:
https://www.filmweb.pl/film/Zw%C3%B6lf+Meter+ohne+Kopf-2009-492107

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones