PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31294}

Klub winowajców

The Breakfast Club
7,4 49 119
ocen
7,4 10 1 49119
7,5 25
ocen krytyków
Klub winowajców
powrót do forum filmu Klub winowajców

Niesamowity

ocenił(a) film na 9

Od niedzieli obejrzałam "The Breakfast Club" kilkadziesiąt razy i nie mogą wyjść z podziwu. Bardzo długo czekałam na film, który zawładnie moim sercem i nie będę w stanie o nim zapomnieć.
Z ciekawości zaczęłam czytać komentarze innych osób i jestem w szoku jak wiele negatywnych ocen zostało wystawionych. Dodatkowo większość z nich została podparta dosyć kiepsko dobranymi argumentami typu: "stereotypowe postaci", "bezsensowne dialogi", "czemu oni się nad sobą użalają". I czytając to miałam wrażenie, że żadna z tych osób nie zrozumiała do końca treści tego oto filmu.

Otóż, moi drodzy, film MIAŁ przedstawić stereotypowość 5 grup społecznych. Miał ukazać nam stereotyp księżniczki, kujona, sportowca, dziwaczki i kryminalisty. Taki był zamysł reżysera, tak postaci widziały siebie nawzajem na samym wstępie. Jednak to był jedynie prolog do całego sensu tego filmu. Wraz z rozwojem fabuły widzieliśmy, że te osoby były szufladkowane przez społeczeństwo, dobijane sytuacją w rodzinie. I to wcale nie prawda, że jedyną osobą, która miała "prawdziwy" problem był John. Owszem przemoc psychiczna i fizyczna ze strony rodziców była widoczna w jego zachowaniu dosyć dobitnie, jednak reszta wcale nie miała świetnej sytuacji. Claire była rozpieszczana, a nieobecność rodziców w jej życiu miały rekompensować upominki i pieniądze; Andrew miał narzucone marzenia jego ojca oraz za wszelką cenę starał się mu zaimponować- na próżno; Allison była całkowicie ignorowana, a Brian zmagał się z presją zdobywania najlepszych ocen. Żadna rodzina nie była idealna.

Tych pięcioro, różnych osób, należących do zupełnie odrębnych grup, spotkało się w jednej sali i po całym dniu kłótni, powolnego poznawania siebie nawiązało pewnego rodzaju przyjaźń.

Moim zdaniem film wspaniały i piękny, z końcówką która zapewne na zawsze zapisze się w historii.

ocenił(a) film na 9
cukierek50

Znajomość nawiązali odrzucając własne stereotypy. Te które narzucili im inni (głównie dorośli) i za którymi postaci się chowały. Są bardziej złożeni i mają więcej wspólnego niż podejrzewali. Pewien akt samostanowienia. Banalnie to brzmi ale zrozumieli, że pomimo swojego pochodzenia i nabytych atrybutów to oni stanowią kim tak naprawdę są. Słuszne i mądre przesłanie ;)

ocenił(a) film na 8
cukierek50

Masz rację chłopie

cukierek50

Wszystko cacy, tylko za bardzo naciągane są te zmiany nastrojów i relacji między bohaterami. Za szybko, za płytko, pstryk i już jest tak albo siak.

ocenił(a) film na 9
Jordan66

To prawda, wszystko działo się za szybko, ale to nie wina reżysera. W tym przypadku "Winowajcą" jest wytwórnia Universal Pictures, która skróciła film z 2,5 godzin do 97 minut -> Ciekawostki http://www.filmweb.pl/film/Klub+winowajc%C3%B3w-1985-31294/trivia Chętnie bym obejrzał dłuższą wersję ;)

ocenił(a) film na 9
cukierek50

Z chęcią również podpiszę się pod Twoją wypowiedzią :)

cukierek50

to był czwartek czyli oglądałeś ten film minimum po 6razy dziennie przez te dni? bo jak kilkadziesiąt to przynajmniej 24 razy go widziałeś?? :O wow to też obejrze bo musi być spoko!

ocenił(a) film na 7
cukierek50

Kilkadziesiąt razy? Maksymalny zachwyt i tylko 9? Czyli za co możesz dac 10?

ocenił(a) film na 9
majkalipcowa

Mam swoje perełki za które dałam 10. Tu wchodzi kwestia sentymantu i postaci, do 10 potrzeba jeszcze kilku innych wariantów. Staram się nie rozrzucać ich na lewo i prawo.

ocenił(a) film na 8
cukierek50

Postaci nie są stereotypowe tylko przerysowane.

Tak naprawdę stereotypowe w nich jest tylko pokazanie ich jako zagubionych nastolatków z pewnych subkultur wydawałoby się mało mających ze sobą wspólnego.

Sumarycznie mi dobrze się ten film ogląda pomimo tego, że ta historia nie jest dla mnie.
Niby kończy się happy endem ale tak naprawdę to jednak nie.

zobaczymy za 5 lat tylko niestety tylko jako wyobrażenie w inych filmach bo kontynuacja nigdy nie powstała :-(.

ocenił(a) film na 7
ArchieIl

Tak naprawdę to my i nasi znajomi jesteśmy po latach kontynuacją tego filmu, Samo życie.

ocenił(a) film na 9
cukierek50

Miałem kiedyś postanowienie nadrobić wszystkie klasyki i filmy uważane za kultowe. W większości się udało ale ten gdzieś mi umknął. Trzeba było zarazy i związanej z tym nudy żeby znaleźć go na Netflix. Film jest świetny i żałuję, że obejrzałem go dopiero teraz. Pewnie jeszcze nie raz do niego wrócę.

ocenił(a) film na 10
kkowalski12

Brawo Netflix

ocenił(a) film na 3
cukierek50

W filmie pokazanych jest 8 stereotypów, ale uwagę poświęcono tylko sześciu z nich. Pozostałe dwa:
- zły nauczyciel pokazany jest od początku do końca jako zły.
- rodzice tez od początku do końca jako źli.

Film jest niepełny. Nie przedstawia całego obrazu świata - częściowo pozostaje czarno-biały. A to wpływa na ocenę widzów. Młodzież zawsze w dorosłych widzi wrogów "MY jesteśmy ICH ofiarami". Dopiero kiedy Młody Jaś czy młoda Ania staną się Janem i Anną, zaczynają rozumieć, ze nie wszystko jest tak, jak widzieli to, gdy byli "zbuntowanymi nastolatkami".



Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones