PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=249211}
6,6 108
ocen
6,6 10 1 108
Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy "Krzyżaków"
powrót do forum filmu Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy "Krzyżaków"

Warto obejrzeć

ocenił(a) film na 6

Żeby sobie przypomnieć jedną z najbardziej barwnych i niejednoznacznej postaci w historii polskiej kinematografii. Osobę Forda poznajmy poprzez wypowiedźi osób które go znały artystów jak Wajda, Kutz, Różewicz oraz jego rodziny. W gruncie rzeczy wspominają go ciepło jako znakomitego fachowca i organizatora jednak niezwykle trudnego człowieka. Brakuje w tym dokumencie jednak spojrzenia na Forda jako cenzora oraz jego stosunku do władz przed jak i po 1968 r. czy faktycznie był takim komunistą? Czy robił to tylko dla swojej korzyści czy dla ogólnego dobra polskiego filmu? Mimo to dla tej tragicznej postaci jaką bez wątpienia był Ford warto poświęcić te 50 minut. 6/10.

ocenił(a) film na 5
Kilinski

Bardzo dobrze to ująłeś. Brak mi w tym dokumencie rzetelnego obiektywizmu. Ludzie którzy wypowiadają się na temat jego osoby, jego działalności, mówią tak, by nie zrobić mu krzywdy. By go zrehabilitować, za wygnanie i za złamanie kariery. Mało porusza się tematów "trudnych" związanych z jego komunistyczną działalnością, i z jego rolą jako "Pierwszego cenzora i despoty" polskiej powojennej kinematografii. Za mało pada odpowiedzi na kluczowe tematy.
Co z jego prywatnym stosunkiem do działalności politycznej? Wielu mu to przecież zarzuca, że był jednym z tych najbardziej zajadłych artystów-komunistów. Co z przymusowym wygnaniem? I jak to odebrał? Tego jest za mało. I na koniec wydaje mi się, że za bardzo obarcza się za jego samobójstwo żonę, a pomija inne prywatne i zawodowe problemy.

ocenił(a) film na 6
srick.pl

Co z jego prywatnym stosunkiem do działalności politycznej? - Własnie to mnie nurtuje najbardziej, czy był konformistą czy po prostu naprawdę wierzył w ten system. Nie jest tajemnicą, że wielu polskich artystów uległo urokowi komunizmu i niesionych przez niego haseł.

Co do przymusowego wyganiania wydaje mi się, że była to jedna z przyczyn która doprowadziła do jego śmierci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones