PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95745}

Król Artur

King Arthur
6,8 90 403
oceny
6,8 10 1 90403
5,2 15
ocen krytyków
Król Artur
powrót do forum filmu Król Artur

Przywódcy w bitwie

ocenił(a) film na 8

Chciałem się dowiedzieć czy w bitwach zawsze uczestniczyli przywódcy danej armi.
Wydaje się mi nielogiczne aby ktoś kto jest liderem, dowódcą całego wojska podejmował ryzyko
walcząc w samym środku bitwy. Przecież musiał się liczyć z faktem, że może zginąc, a wtedy
nawet gdy jego armia wygra to zostanie bez dowódcy... Jak to się ma do faktów rzeczywistych?

ocenił(a) film na 8
Gunner666

ryszard I lwie serce. pierwszy przyklad z brzegu. mozna by ich mnozyc, bo nawet na terazniejszym polu bitwy zdarzaja sie takie sytuacje gdzie dowodca polowy danej jednostki (podoficerowie) uczestniczy w wykonywaniu przydzielonych zadan.

Gunner666

Zależy od czasów, od rejonu świata i od wodza. Nie bez przyczyny była też waga sprawy o którą toczyła się bitwy. Wracając do Twojego pytania, odpowiedź brzmi nie zawsze walczyli i co więcej nie zawsze im pozwalało na to prawo ;)

ocenił(a) film na 7
cissic

Jeśli mnie pamięć nie myli to wodzowie w armiach zachodnich często osobiście brali udział w bitwie i zdarzało się , że ginęli.
Na wschodzie raczej nie walczyli.
Przykład : a choćby rodzimy Grunwald.
Jagiełło dowodził z tyłu a Wielki Mistrz walczył.
I zginął.
Za to dowodzenie w stylu wschodnim nieprzychylni Polakom , zarzucali potem Jagielle tchórzostwo.

nightgale

Jagiełło "walczył" na sposób tatarski a ponadto chodziło o dobro nowej dynastii i przyszłość koalicji polsko-litewskiej. W zastępstwie króla brał udział w bitwie jego brat cioteczny i żeby było śmiesznie to było jego jedyne warte zapamiętania zwycięstwo. Juliusz Cezar i Marek Aureliusz nie walczyli a Dariusz i Aleksander Macedoński już tak. Jak widzisz różnie to bywało w różnym czasie a Ryszard był fanem wojaczki, takim samym jak Chrobry czy Krzywousty.

Co do Jagiełły to król miał wielu politycznych przeciwników, zwłaszcza w Wielkopolsce, która na tronie wolałaby bratanka Kazimierza Wielkiego. Łatwo zgadnąć, że wygrana bitwa i niewykorzystane zwycięstwo były idealnym sposobem do politycznego ataku.

cissic

Dariusz raczej nie walczył, tylko krył się za gwardią (chyba że o innego Dariusza ci chodzi).

NikKlik

Chodziło mi o Dariusza III - czyli tego, który walczył bezpośrednio z Aleksanderm Macedońskim. Każdy "walczący" władca krył się za gwardią a jeśli nie była to gwardia to na 100% miał kilku przybocznych, którzy osłaniali władcę by się nie stała tragedia. To oczywista oczywistość. Ulrich von Jungingen też takich miał i Lwie Serce też.

cissic

Chodzi mi o to że Dariusz sam nie walczył, dowodził na polu walki, ale nie brał udziału w samej walce. Natomiast władcy tacy jak Aleksander, Ryszard, von Jungingen i wielu innych walczyli wręcz, byli w środku walki i choć mieli gwardzistów to sami ryzykowali życiem (i czasami to życie tracili). Dariusz natomiast kiedy Macedończycy zaczęli się przebijać do niego uciekł zostawiając swoich ludzi.

NikKlik

Dobrze więc Dariusz nie był takim kozakiem jak Aleksander, Ryszard czy Urlich. Jaja mieli natomiast jego ludzie, którzy go po prostu ubil w nagrodę za tą ucieczkę. Nie zmienia to specjalnie sensu mojej wypowiedzi. Pozdrawiam

cissic

Chciałem tylko sprostować, ponieważ twoją wypowiedź o walce władców zinterpretowałem dosłownie. Także pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones