PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=557572}
6,8 965
ocen
6,8 10 1 965
Kraj gazem płynący
powrót do forum filmu Kraj gazem płynący

który stwierdził, że ten film to bzdura i celowa manipulacja to w czymś to pomoże?

"Film „Gasland” jest takim łupkowym „Pancernikiem Potiomkinem” i wśród osób zajmujących się tym zagadnieniem wzbudza raczej zażenowanie. Obraz jest stworzony przez artystę bez wsparcia eksperckiego i tworzy ideologicznie zaangażowany, emocjonalny przekaz, bazujący na schematach teorii spiskowych. Jest w nim szereg elementów nie tyle nierzetelnych co wręcz zmanipulowanych."

Reszta tutaj:
http://biznes.newsweek.pl/film--gasland--to-lupkowy--pancernik-potiomkin-,75522, 5,1.html

kormoran88

Hehe, brzmi to troche jakby producent popielniczek wypowiadal sie o szkodliwosci palenia :P

Ten wywiad pojawia sie tu i tam, glownie publikowany przez zwolennikow gazu glupkowego - dla mnie to zwykly "tekst sponsorowany". Niestety, tak korporacje poszukujace GŁ dzialaja - lobbuja intensywnie korzystajac z zapasow kasy i zaplecza prawnego posrod geologow, politykow, wladz lokalnych, a nawet ekologow! Czytalem raz entuzjastyczny tekst o gazie glupkowym w lokalnym miesieczniku ekologicznym! Paranoja - to jak reklama papierosow w magazynie medycznym :)

Jedno jest pewne - gdyby organizacje ekologiczne mialy budzet Chevronu, proby poszukiwania gazu głupkowego bylyby dawno w Polsce nielegalne (tak jak to zrobiono juz w kilku krajach europejskich). A poki co - jestesmy ostatnia oaza do nachapania sie panstwowymi dotacjami na poszukiwania GŁ, ktorego zreszta jest duzo mniej niz obwieszczano:
http://www.polityka.pl/rynek/komentarze/1525445,1,raport-o-gazie-lupkowym---jest -go-znacznie-mniej.read

ocenił(a) film na 6
klbw

Dokładnie, sama prawda.
Jak się czyta takie rzeczy: "NEWSWEEK: U nas, jak ustaliłam, inspektorów ochrony środowiska szkolą przedstawiciele firm, które niebawem rozpoczną wydobycie gazu w Polsce. Czy to normalne?" to się zastanawiam czy w ogóle ktoś będzie stał za zwykłym obywatelem w starciu z takimi amerykańskimi gigantami? Władze gmin kupią, bo wiadomo kasa z podatków, inspektorów będą "szkolić", rząd omamią gigantycznymi zyskami, media też bez trudu kupią, a polskie firmy wydobywcze jak choćby PGNIG już od dawna trzymają ich stronę. Od kogo wówczas szary Kowalski ma się dowiadywać o zagrożeniach i skutkach ubocznych tej technologi ? Sam Gasland, monity ekologów i jakieś sporadyczne reportaże w TVN nic tu nie wskórają. Za to ze wszystkich stron będzie kneblowanie ust zielonymi banknotami jeśli jacyś niezależni ludzie spróbują się wyłamać.

ocenił(a) film na 1
aqu32

A to?
http://www.pgi.gov.pl/pl/surowce-mineralne-lewe-kopalnia/4075-ten-straszny-gaz-l upkowy

Idąc waszym tokiem rozumowania, jestem przerażony skalą korupcji i dotacji z rąk korporacji, czy ja też przypadkiem nie powinienem dostawać od światowych korporacji za propagowanie wiedzy od strony ludzi obeznanych w temacie?

ocenił(a) film na 6
kormoran88

Problem w tym, ze w przypadku głosu geologów jaki zacytowałeś w powyższym linku, dochodzi do jawnego konfliktu interesów. Dla nich rozwój i wejście tej technologi na szeroką skalę do Polski to duże i wymierne korzyści - więc oczywistym jest, że w ich mniemaniu wszystko co związane ze szczelinowaniem jest jak najbardziej ok.
Nie jest też wiadome kim Ty jesteś, bo przecież też możesz być jednym z geologów i podając się za "bezstronnego", ale "obeznanego w temacie" zwyczajnie lobbować za tą technologią.

ocenił(a) film na 6
kormoran88

Nie wiem czy widziałeś materiał dziennikarzy TVN, który linkowałem w innym temacie, ale tam pokazana jet dosłownie jak ogromne są braki w wiedzy ludzi, którzy mają ze strony organizacji rządowych dbać i nadzorować bezpieczeństwo takiego wydobycia. Raz, że większość niemal nic nie wie i przerzucają z jednej osoby na drugą odpowiedzialność za nadzór nad takimi firmami, dwa - osoby, które już mają za to odpowiadać wydają się posiadać niemal zerowe w tych sprawach kompetencje. Przy takim nadzorze firmy wydobywcze mogą sobie robić dosłownie co chcą, a ewentualne problemy szybko tuszować odpowiednią dawką gotówki pokierowaną do właściwych osób. Wiadomo, że szary Kowalski (czy nawet grupa Kowalskich) nigdy nic im nie udowodni, bo już zadbają o to najlepsi prawnicy, którzy za takimi firmami stoją.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones