PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1145}

Kroll

7,2 44 643
oceny
7,2 10 1 44643
6,2 13
ocen krytyków
Kroll
powrót do forum filmu Kroll

Kilka wpadek!

ocenił(a) film na 5

Film dla mnie dość nużący i odnotowałem kilka wpadek.Widać,że konsultant ds
mundurowych,czy też może kostiumolog nie wysilili się.Porucznik Arek(Bogusław Linda) nosi
mundur wyjściowy zimowy z gabardyny,a kapitan(Maciej Kozłowski) mundur wyjściowy letni-
tropik.Akcja filmu rozgrywa się latem,więc porucznik Arek nosił mundur regulaminowo
niedopuszczalny.Ponadto porucznik Arek ma nieprawidłowo założony otok w czapce
garnizonowej.Otok jest odwrócony,tak,że gwiazdki są zbyt nisko,prawie zasłonięte paskiem przy
daszku i są niewłaściwie ustawione-jednym ramieniem w dół,a właśnie to jedno ramię gwiazdki
pięcioramiennej powinno być na górze.Więc można powiedzieć,że gwiazdki na otoku por.Arka
są"do góry nogami".A za komuny rygory w sprawach przepisów mundurowych były bardziej
przestrzegane niż obecnie.A poza tym wydaje mi się,że 40-letni wówczas Linda na porucznika był
już za stary,a 34 letni Kozłowski mógł już być spoko kapitanem nawet w Ludowym Wojsku
Polskim.Za te błędy w kostiumach(umundurowaniu) odpowiada też reżyser Władysław
Pasikowski,który jako dyrektor całości zaniedbał sprawę.

ocenił(a) film na 9
ocelot_fw

Oj tam ojtam

ocenił(a) film na 5
giovanni50

To wcale nie jest taka błaha sprawa,żeby ją skwitować lakonicznym"oj tam,oj tam".A co by było gdyby ktoś poprzekręcał na fladze USA 50 pięcioramiennych gwiazdek,albo np. pięcioramienną gwiazdę na fladze Chile?Pięcioramienne gwiazdki na otokach polskich oficerów mają dokładnie taki kształt jak na w/w flagach i są ustawione tak samo,czyli dwa ramiona gwiazdy na dole,jedno ramię u góry.A Linda miał na otoku czapki odwrotnie.A gdyby oficer w okresie PRL-u ubrał latem mundur z ciemnej gabardyny(taki jak Linda) zamiast z jaśniejszego tropiku,zaraz zostałby zatrzymany przez patrol WSW do kontroli.Niestety te wpadki z niewłaściwym umundurowaniem świadczą o niechlujstwie lub co najmniej nonszalancji twórców tego filmu.

ocenił(a) film na 7
ocelot_fw

No dobra, masz rację, ale zważ, że większość tych co nie są tacy drobiazgowi albo wojsko znają tylko z opowiastek, nie dostrzegli tego wszystkiego i im te pomyłki nie przeszkadzają.
Ten film nie był po to, żeby się żołnierze dokładnością zachwycali.

ocenił(a) film na 7
ocelot_fw

przypie....asz sie, ja jak 12 lat temu oglądałem ten film nie zwracałem na takie szczegóły uwagi, ale cóż w dzisiejszych czasach młodzież jest wymagająca...

ocelot_fw

Witam wojskowego.
To tylko film(polski) , a ty się przywalasz .
Byłem w wojsku i wiem o co kaman.
Warto ścierać klawiaturę ?

ocenił(a) film na 10
ocelot_fw

Co na to policja i prokurator ?

ocelot_fw

Dla mnie jedyną chyba niedopuszczalną wpadką od strony mundurowej był beret starszego sierżanta na początku filmu przy załadunku czołgów na eszelon. Miał "daszek" od beretu zaciągnięty na lewą stronę a nie jak powinno być regulaminowo, na prawą. Dość dużym przegięciem było też obsadzenie w roli szeregowego z poboru, 33 letniego ówcześnie Tadeusza Szymkówa, widać, że facet jest za stary do tej roli. W tym wieku już się chyba poborowi nie zdarzali, z własnej służby pamiętam, że najstarszy miał 27 lat. Co do mundurów wyjściowych to napisz, w której scenie widać, że mają z różnego materiału.

ocenił(a) film na 5
mipal_2

Po prostu we wszystkich scenach gdzie porucznik(Linda) i kapitan(Kozłowski) występują razem w mundurach wyjściowych.Mundur Lindy jest ciemniejszy z gabardyny(zimowy) a mundur Kozłowskiego jaśniejszy-letni z tropiku.Ponadto marynarki tych mundurów różnią się krojem czterech naszywanych kieszeni.Cztery kieszenie marynarki gabardynowej nie mają żadnych przeszyć,są gładkie,a cztery kieszenie na marynarce letniej mają przeszycia,chyba nazywane kontrafałdami lub jakoś tak.Ale widziałem jeszcze gorsze wpadki mundurowe od tej,też polskim filmie.W filmie Mała Moskwa kapitan grany przez Grabowskiego zamiast czapki kapitana,ma czapkę starszego chorążego sztabowego.Owszem na otoku ma cztery gwiazdki jak kapitan ale na daszku czapki brakuje galonu oficerskiego(takiego srebrnego paseczka).No cóż,jak widać w polskich filmach brakuje konsultantów-munduroznawców.

ocelot_fw

Rzeczywiście, porucznik Arek nie ma tych pasków na kieszeniach munduru wyjściowego. Brawo za spostrzegawczość i za wiedzę. Mimo wszystko jest to nieistotna wpadka, niezauważalna dla większości widzów, gorzej z tym beretem. Ogólnie film jest jednym z moich ulubionych a sceny wojskowe to prawdziwe perełki (dobre zdjęcia i muzyka) ilustrujące Wojsko Polskie w ostatnich chwilach istnienia Układu Warszawskiego. Szkoda, że filmów dotyczących Wojska Polskiego jak na lekarstwo.

ocelot_fw

Czepianie się wieku aktorów akurat w takim filmie to jednak przesada.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones