PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6922}

Kuba Rozpruwacz

Jack the Ripper
7,5 1 343
oceny
7,5 10 1 1343
Kuba Rozpruwacz
powrót do forum filmu Kuba Rozpruwacz

Film znakomity i trzymający w napięciu-ogląda się jednym tchem, ale...

...film nie jest w 100% przekonywujący, co do tego, że lekarz rodziny królewskiej Gull rzeczywiscie
był Rozpruwaczem. Chodzi mi głównie o wątek swiadków-M. Caine(Abberline) mówi, że ludzie
opisywali dwie różne osoby, czyli Rippera i jego wspólnika, ale jak u licha mogli ich opisywać
skoro, jak sam poźniej zaznaczył, mordował w powozie...cos przeoczyłem?

Myslę, że sprawa Rozpruwacza została w tamtym czasie (koniec XIX w.), rozwiązana, lecz Anglicy
zataili całą sprawę. Jest tak wiele wątków, opracowań, domysłów i faktów, często sprzecznych ze
sobą, że jesli Abberline nie złapał Rozpruwacza wtedy, jego tożsamosć nie zostanie nigdy
odkryta. Zawsze myslałem, że mordercą był Jacob Levy, film wskazuje Gulla, ale mało
przekonująco-i to jest własnie duży niedosyt, po tym swietnym skądinąd filmie 8/10, M. Caine i
jego sierżant 10/10. Aktorstwo w starym dobrym stylu i ta piękna angielszczyzna :)

użytkownik usunięty
mati8482

To że film wskazuje Gull'a to nic nie znaczy, o wiele lepszy obraz tej historii dają książki o Rozpruwaczu i wg. ówczesnej policji najlepszymi podejrzanymi byli Aaron Kosminski, Seweryn Klosowski i Francis Tumblety.

ocenił(a) film na 6
mati8482

Oglądałem kilka programów dokumentalnych o tym, i w każdym z nich typowano inną osobę jako rozpruwacza, prawdy się pewnie nie dowiemy nigdy.

ocenił(a) film na 7
mati8482

Istnieje mnóstwo teorii. Że mordercą był Levy, którego wyizolowała społeczność żydowska, a sprawę zatajono dla opinii publicznej, żeby nie wzmacniać nastrojów antysemickich. Że zabijał ktoś z otoczenia rodziny królewskiej, żeby zatuszować niegodne schadzki z prostytutkami jednego z jej członków i uniknąć szantażu. Że postrachem Whitechapel był Walter Sickert, o czym próbowała przekonać Patricia Cornwell. Albo że jednak jeden z głownych podejrzanych, czyli Aaron Kosminski, co na podstawie badań zdaje się po latach udowodnić Russel Edwards w książce "Naming Jack The Ripper". I tak dalej, i tak dalej. Ile ripperologów, tyle teorii. A prawda jest prosta – ostatecznie na 100 procent nigdy nie dowiemy się, kto był Kubą Rozpruwaczem. Możemy jedynie na kogoś postawić i szukać poparcia naszej teorii w faktach, jak uczynili twórcy tego filmu. Przecież nie wymieniłem nawet połowy podejrzanych. Byli jeszcze Masoni, Kłosowski vel Chapman (fryzjer, który otruł żonę), Jane Ripper (Conan Doyle optował za tym, że mordercą jest kobieta)...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones