PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1211}

Lista Schindlera

Schindler's List
8,4 368 821
ocen
8,4 10 1 368821
7,8 33
oceny krytyków
Lista Schindlera
powrót do forum filmu Lista Schindlera

Jedno pytanie. O kim mówił Oskar płacząc że nie uratował jednej osoby w finałowej scenie?

ocenił(a) film na 9
Sebcio14

Myślę, że chodziło w tej scenie o to że za swój złoty pierścionek mógł uratować przynajmniej jedną osobę.

ocenił(a) film na 7
novak90

Pierścień dali mu Żydzi. Ale masz rację, chodziło o to, że za odznakę mógłby uratować jeszcze jedną osobę.

ocenił(a) film na 10
Sebcio14

Moim zdaniem chodziło mu o mężczyznę z jedna ręka

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Bzdury, mężczyzna z jedną ręką został zastrzelony podczas akcji "Odśnieżanie" jeszcze przed przybyciem Amona. Oskar ubolewa, że mógł poświęcić więcej swojego majątku podczas tworzenia listy, nie chodzi mu o jakąś konkretną osobę. Złota odznaka NSDAP symbolizuje zwieńczenie wewnętrznej przemiany Oskara i całkowite odrzucenie wartości materialnych. "The list is an absolute good. The list is life. All around its margins lies the gulf. "

ocenił(a) film na 10
apocaer

Masz oczywiście racje. Oglądałam film już dawno wiec coś takiego mi przyszło do głowy(może dlatego ze scena z tym mężczyzna jakoś najbardziej mi utkwila w pamięci). Teraz oglądałam bo powtórnie i przyznaje ze się mylilam.

ocenił(a) film na 10
czarna_maggie

Każdemu się zdarzy :)

ocenił(a) film na 10
apocaer

Dziękuję za korektę :)

Sebcio14

Oczywiście nie chodzi tutaj o jakąś konkretną osobę. Nie mniej jednak uważam, że jeśli filmowy Schindler miałby szansę ocalenia jeszcze kogoś, bardzo prawdopodobne, że wybrałby dziewczynkę w czerwonym płaszczu. Z pewnością reżyser chciał przekazać coś tą osobą, w innym wypadku nie byłaby jedyną, która "posiada kolor" (nie licząc sceny zamykającej film). Pewnie również nie bez przyczyny głównie na nią Schindler zwraca uwagę. Tak btw, macie jakieś teorie co do tej postaci?

ocenił(a) film na 8
DarthPaolo

Ta scena kiedy lamentuje że za mało uratował ludzi jest sztuczna i w stylu amerykańskim czyli pompatyczna i mająca wzruszać a tylko irytuje. Po za tym film bardzo dobry, Ralf Finnes genialny, wyszła teraz książka wnuczki Amona, świetna naprawdę polecam.

ocenił(a) film na 9
DarthPaolo

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to Roma Ligocka - pisarka polsko-żydowska która wychowała się w krakowskim gettcie i swoją drogą żyje do tej pory ;) Napisała m.in. książkę pod tytułem "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" opisująca jej dzieciństwo.

ocenił(a) film na 10
meow555

ale w filmie ją zabili.

ocenił(a) film na 8
r69

Ponieważ to nie była konkretna osoba:

Cytuję: Oglądając Listę Schindlera rozpoznała (Roma) samą siebie w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to inspiracją do napisania książki, do spisania swoich wspomnień.

ocenił(a) film na 10
dostepe

acha

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones