PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=302429}

Listy z Iwo Jimy

Letters from Iwo Jima
7,6 35 906
ocen
7,6 10 1 35906
6,8 12
ocen krytyków
Listy z Iwo Jimy
powrót do forum filmu Listy z Iwo Jimy

Tunele

ocenił(a) film na 4

Ktoś wie jak naprawdę wyglądała sprawa z tymi tunelami? Bo w filmie to nie były tunele, oni wykuli sobie gigantyczne groty porównywalne do tych w Wieliczce. Coś mi się kojarzy, że w tych tunelach było tragicznie ciemno i nie miały więcej jak 1,5m.

ocenił(a) film na 7
kacperpl

na podstawie zdawkowych wzmianek z wikipedii na temat samej wyspy wydaję mi się, że owe groty mogą być pozostałościami po kopalniach siarki. Co nieco musieli zapewne jeszcze się poprzebijać jednak jak na ponad 20 tysięcy żołnierzy japońskich, którzy brali udział w bitwie, nie powinno to stanowić problemu. Nie wiem zaś w jakiej skale przyszło im się przebijać. Skoro wyspa jest wulkaniczna a najpopularniejszą skała wylewną jest bazalt, który w skali Mohsa ma twardość 8.5 (diament ma 10) więc raczej łatwo nie było, ale równie dobrze mogła to być skała bardziej zbliżona do pumeksu. Zaznaczam, że nie jestem górnikiem i mogę się mylić.

ocenił(a) film na 4
Svetogor

Teraz to ma sens, dzięki za odpowiedź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones