PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=569908}
6,6 111 559
ocen
6,6 10 1 111559
6,0 27
ocen krytyków
Looper Pętla czasu
powrót do forum filmu Looper - Pętla czasu

Czytałam inne posty i postanowiłam wyjaśnić ostatnią scenę z zamkniętą pętlą.

Moim zdaniem to wyglądało następująco:
Należy zwrócić uwagę, że młody Joe(Levitt) zabija (próbuje zabić) starego Joe(Willis) 3 krotnie.
1. Próba zabicia kiedy Willis go ogłusza Levitt'a a ich historia pokazana w filmie kończy się kiedy Levitt spada na samochód. Możemy się domyśleć, że historia potoczyła się podobnie jak w dalszej części filmu tyle, że Willis zabija Sarę.
2. próba tym razem 'udane zabójstwo' i Willis nie żyje (możemy się domyśleś, że teraz Joe który ginie był świadkiem zabójstwa Sary i nie widzi sensu w ucieczce, bo nie dało to żadnego skutku). Młody Joe (ten który nie zna historii z Sarą i małym Cidem) żyje sobie żyje, aż spotyka swoją ukochaną i postanawia ją uratować, co prowadzi do próby 3.
3. próba przedstawiona do końca filmu.Wills ucieka blablabla. Dochodzi do sceny na polu. Levitt uświadamia sobie co opisałam powyżej i postanawia przerwać pętlę. Zabił siebie bo jego broń nie zdołałaby 'sięgnąć' Willis'a a nie zdążyłby uratować Sary w inny sposób.

Co do historii Rainmana.
(opisywani Cid'owie połączeni z Joe z góry :) )
1.Rainman przed którym uciekł Willis w pierwszej próbie to Cid wychowany przez Sarę, ale myśli, że ona nie jest jego matką i jest zły bo widział śmierć kobiety, którą uważał za swoją matkę, a Sara nie mogła go wychować na dobrego człowieka.
2. Stary Joe zabija Sarę na oczach Cid'a co także sprawia, że wściekły chłopak zamienia się w Rainmana.
3. Dzięki temu, że Sara przeżyła i 'okiełznała' Cid'a (wiedząc na co może wyrosnąć jeżeli go dobrze nie wychowa) Rainman nie powstaje.

Dla mnie film bardzo ciekawie pokazuje przeznaczenia. :)

Co sądzicie o mojej wersji?

ocenił(a) film na 6
asiunia176

skoro w pierwszej próbie wg Ciebie lewitt spadł i sie zabił to Willis musiał w tym momencie zniknąć więc nie mógł zabić sary. ja tego filmu jeszcze do końca nie ogarniam ;P

ocenił(a) film na 7
P1ska

Lewitt w pierwszej próbie nie umiera ;) po prostu spada, tak samo jak w trzeciej.

użytkownik usunięty
asiunia176

Łał jestem pod sporym wrażeniem. Teraz film od razu wydaje się jaśniejszy :) dzięki tej analizie udało mi się na niego jakoś inaczej spojrzeć. Znakomita zdolność interpretacji. Gratuluję!

ocenił(a) film na 10

Dobrze że nikturzy wstawili na fora odpowiednią wersję wydarzeń. Niekturzy się nie połapali i dają ocenę 6 (patrz wyżej) i zaniżają ocenę filmu.

asiunia176

Do wypowiedzi @asiunia176 dodałbym jeszcze, że były tylko dwie próby. Pierwsza i trzecia są tą samą próbą, ale opowiedzianą z 2 różnych perspektyw.

ocenił(a) film na 10
P1ska

Nie ogarnołeś i dajesz ocenę???? Przecież film jest epicki, a przez takie rzeczy jaką ty uczyniłeś ma ocenę 6,6, a powinien mieć coś między 7,2-7,9

ocenił(a) film na 6
AnthonyCole

Dorzucając swoje 3 grosze.
Świetny pomysł, który można było zrealizować na różne sposoby:
1. Klimatyczny film w stylu noir z nastrojowym lektorem.
2. Dynamiczna przygodówka o wartkiej akcji.
3. Filozoficzny traktat o życiu i przeznaczeniu i skutkach podejmowanych decyzji (coś jakby efekt motyla i inne tego typu produkcje).
Twórcy próbując wepchnąć wszystko do jednego worka ślizgając się po każdym temacie i formie zrobili coś co przypomina nic (inaczej niepodobne do niczego nudnawe i płytkie).

ocenił(a) film na 10
kalichlorek

Ta wypowiedz jest pozytywna? Bo po za ostatnim zdaniem tak mi się wydaje.

ocenił(a) film na 6
AnthonyCole

Wypowiedź nie jest pozytywna.
Ten świetny pomysł chciałbym zobaczyć zrobiony lepiej - inaczej.

ocenił(a) film na 7
asiunia176

film jest prosty jak konstrukcja cepa. levitt zamyka pętlę, i żyje 30 lat, rewolwerowcy zabijają jego żonę i próbują wysłać go w przeszłość żeby zamknął swoją pętlę. nie robi tego i dalej widzieliśmy co się działo.

ocenił(a) film na 8
asiunia176

PASUJE MI, DZIĘKI. Ale dla mnie to tylko podwyższa ocenę tego filmu bo mam ochotę obejrzeć go jeszcze raz.

ocenił(a) film na 8
asiunia176

Ja pokusiłabym się o szerszą interpretację:

Pierwszy Joe żyje sobie ze świadomością, że kiedyś jego pracodawca podziękuje mu za usługi i wyśle do przeszłości, ale kiedy jego czas nadchodzi, postanawia zmienić swoje przeznaczenie i ogłusza Drugiego Joe (może spłukał się na narkotyki i jego ostatnie lata nie były tak szczęśliwe, jak je sobie zaplanował). Ucieka więc przed pościgiem, trafia na farmę Sary i zabija ją, załóżmy, że w celach rabunkowych.
To byłaby pierwsza linia czasowa, która doprowadziła do dalszych komplikacji.

Drugi Joe musiał oczywiście odnaleźć pierwszego i zabić, żeby wrócić do łask swoich przełożonych. Potem postanawia żyć trochę inaczej, (może wyjechał do tych Chin), chociaż nie mniej rozrywkowo. Poznaje swoją żonę, a kiedy ta zostaje zabita, Joe zaczyna myśleć, że działania Pierwszego Joe wkurzyły Cida, który stał się Rainmanem. Postanawia, że nie będzie walczył z Trzecim Joe i daje się zabić. Cid mimo to wyrasta na złego człowieka, prawdopodobnie dlatego, że ma kiepski kontakt ze swoją matką. (Weźcie to pod uwagę, rodzice ;)

Trzeci Joe żyje sobie dalej, poznaje swoją żonę, a kiedy ta zostaje zabita, Joe postanawia pozbyć się samego Rainmana. Wraca do przeszłości, ogłusza Czwartego Joe. Czwarty Joe jest jakby sprytniejszy niż wcześniejsi. Organizuje spotkanie z Trzecim Joe i poznaje jego powody, zanim ten dotrze do któregokolwiek dziecka.
Dalszą część znamy.
W końcowej scenie Młodszy Joe doznaje olśnienia: Widzi wściekłego wdowca, którym kiedyś się stanie i matkę, która ma zamiar poświęcić się dla dziecka. Wie, że jeśli matka zginie, cała pętla zacznie się od nowa, dlatego postanawia się zabić.

Wiem, że moja interpretacja jest niemal identyczna jak Twoja, ale chciałam opisać motywy, którymi kierowali się bohaterowie.
Jest to oczywiście tylko moja fantazja.

Uważam, że masz rację mówiąc, że pierwszy Cid wyrósłby na złego człowieka. Ale nie dlatego, że widział śmierć przybranej matki (przecież to on był jej mordercą). Cid uważał, że Sara go okłamuje, a ona nie miała sposobu, żeby go przekonać, że jest jego matką.
Za to Pierwszy Joe, który zabił Sarę, skierował gniew Rainmana przeciwko Looperom i dlatego ten zaczął zamykać pętle.

Ostatni Cid z kolei miał szansę "wyjść na ludzi". Sara zdała sobie sprawę, ile zależy od jej wychowania, a młody Cid zobaczył ile Sara jest w stanie dla niego poświęcić i zaakceptował ją jako matkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones