PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99403}

Mój brat niedźwiedź

Brother Bear
7,5 114 559
ocen
7,5 10 1 114559
6,7 12
ocen krytyków
Mój brat niedźwiedź
powrót do forum filmu Mój brat niedźwiedź

Negatywne opinie

ocenił(a) film na 9

Od czego mogę zacząć... Jestem wielką zwolenniczką tego filmu. Usłyszałam i przeczytałam
wiele negatywnych opinii na jego temat i przyznam szczerze: nie rozumiem ich.

Po pierwsze słyszałam zarzuty odnośnie niedźwiedzi - że dzieci się ich boją. Mam jedno
pytanie: czy jednym z wątków tego filmu nie było właśnie ukazanie tych dobrych cech zwierząt?
Pokazanie tego, jakie są w rzeczywistości? Główny bohater przekonuje się o tym tak naprawdę
na każdym kroku w opowieści i jakiekolwiek zarzuty w tym kierunku świadczą po prostu o
nieobejrzeniu ów filmu do końca.

Po drugie: coraz częściej słyszę o tym, że za dużo w bajkach ekologii. Zacznijmy może od tego,
że nie powinniśmy mylić pojęć. Ekologia to tak naprawdę nauka o organizmach i łączących je
więziach, takich jak łańcuch pokarmowy, symbioza itp. Potocznie "ekolog" mówimy na osobę
żyjącą zgodnie z naturą. Zatem czy to źle, że pokazujemy dzieciom realia tego poniekąd
baśniowego świata? <poniekąd, albowiem mają one wiele zgodności z dzisiejszymi,
realistycznymi czasami>.

Do tego niektórzy czepiają się o powolną akcję. Ludzie, to jest bajka dla dzieci. Osoby dorosłe
jak najbardziej również mogą ją oglądać, ale to nie jest Mission Impossible czy Incepcja. Tutaj
wydarzenia toczą się zgodnie z tempem bajki. Kiedy byłam mała, uważałam wręcz, że są za
krótkie. Teraz, kiedy czasami do nich wracam, zwracam uwagę na inne rzeczy: wychwytuję
cytaty, rozkoszuję się muzyką i przy okazji przypominam sobie fabułę. Są książki, które
rozumiemy różnie ze względu na wiek. Podobnie jest z filmami.

Jeśli mam podać swoją opinię to powiem, że Disney stworzył naprawdę wielkie dzieło tą
bajką. Zawiera zarówno piękny <choć nie wyidealizowany> świat, sprytnie i po mistrzowsku
przedstawiony już w samej piosence "Great Spirits" <w polskiej wersji wykonane przez Kayah
"Bratu równy brat">. Do tego dobrze skonstruowane postaci - równie sprytnie przedstawione
ich charaktery za pomocą totemów, co uważam za genialny pomysł. Do tego bohaterzy tacy jak
Koda, łosie czy barany - wprowadzały wesoły nastrój i rozśmieszały, nie będąc jednocześnie
groteskowymi czy po prostu głupio śmiesznymi. I do tego wszystkiego spajający wszystko w
całość, najważniejszy element dzieł Disneyowskich: muzyka. Pomijając piosenki śpiewane,
musicalowe których oczywiście nie zabrakło, cudowna muzyka w momentach takich jak
oglądanie rysunków naskalnych przez Kenaia i Kodę czy przeobrażenie Kenaia w niedźwiedzia.

Dlatego obsmarowywanie bajki, która jest naprawdę dziełem sztuki, biorąc pod uwagę sposób
wykonania, błyskotliwe dialogi, ścieżkę dźwiękową i sprytne przekazanie przesłania, tylko z
powodu drobiazgów, na które główni odbiorcy filmu <czytaj: dzieci> nie zwracają raczej uwagi,
nie jest opinią fachową.

Mam nadzieję, że nie popełniłam żadnego błędu rzeczowego czy językowego, ale jeśli tak, to
przepraszam :)

margolcia97

Negatywnie się wypowiadają ludzie zgorzchniali, którzy zapomnieli jak to jest być dzieckiem i tyle. Nie warto się tym przejmować.

ocenił(a) film na 9
margolcia97

Absolutnie się zgodzę Marto! Bajka jest przepiękna, najlepsze(smutne) sceny pomiędzy niedźwiedziami a ludźmi, nawet w odmiennym wcieleniu Kenaia(walka w okolicach lawiny i przy lodowcu). Łosie i Barany też dawały trochę humoru, weź się zamknij(Barany) albo Łosie o świerkach :) 9/10

użytkownik usunięty
margolcia97

Dla mnie największą wadą tego filmu jest nieumiejętność wzbudzania prawdziwych emocji. Ani Kenai i Denahi nie cierpią specjalnie po śmierci brata, ani Koda nie ma wielce za złe Kenai, że zabił jego matkę.

ocenił(a) film na 10

Chyba bardzo płytko i z dystansem podszedłeś do tego filmu. Niejedna osoba ryczała na nim jak dziki bóbr :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones