PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100319}
6,2 71
ocen
6,2 10 1 71

Mannaja. Człowiek zwany Ostrzem
powrót do forum filmu Mannaja. Człowiek zwany Ostrzem

Topór i rewolwer

ocenił(a) film na 4

Sztampowy spaghetti western, powstały u schyłku gatunku. Świetne pomysły mieszają się tu z tragicznymi, a powaga z kiczem. Ilość trupów nie działa wyjątkowo na korzyść filmu bo mnie to już wkurzało że prawie każdy kto choć na chwilę pojawił się na ekranie musiał w końcu zginąć. Nie podobała mi się choćby scena tłumienia buntu robotników, która służyła jedynie pokazaniu jak największej liczby scen przemocy. Tytułowy bohater za oryginalny też nie jest- przyświeca mu cel- zemsta po latach i szlachetnie broni uciśnionych (czyli biednych wywodzących się z jego warstwy społecznej), czyli jest taki jak większość bohaterów spaghetti. Na plus mogę wypunktować fakt iż ogląda się to nieźle mimo całej masy mankamentów, jest kilka niespodziewanych zwrotów akcji i brawurowy finał we mgle.

ocenił(a) film na 4
Lucky_luke

W sumie zgadzam się może oprócz "brawurowego finału we mgle". Mnie zakończenie kompletnie rozczarowało, to wyglądało tak jakby je dokręcili na szybko. Początek rewelacyjny, ale im dalej tym gorzej. Irytowała mnie też głupota głównego bohatera, momentami zachowywał się jakby był ograniczony umysłowo. Moim zdaniem więcej jednak w tym filmie było tragicznych pomysłów niż tych świetnych. Ale na plus kilka stylowo nakręconych scen i taki nawet trochę surrealistyczny klimat. Również muzyka w porządku, ale ogólnie i tak moja ocena trochę na wyrost ze względu na słabość do spaghetti westernów.

Lucky_luke

Czy ten film był kiedykolwiek w polskiej tv
Kurcze może jakby było więcej stacji na początku lat 90 (Polsat i 3 inne - niekoniecznie Polonia 1) to może by pokazywano spaghetti westerny

ocenił(a) film na 4
giovanni50

Coś wątpię by był w telewizji, choć niewykluczone bo niegdyś mimo niewielu kanałów można było się dzięki tv mocno dokształcić w znajomości bardzo różnego kina. Tylko że nigdzie nie znalazłem żadnego polskiego tytułu, ani wzmianki o tym by kiedykolwiek się u nas ukazał.

Lucky_luke

Kurczę ale pomyśl jakby KRRIT nie powstała w 1993 ale 3 lata wczesniej i koncesje ogólnopolską by dostał Polsat + 3 innych (Tele 24 /taki mój wymysł/ ,NTP+ /Mirosław Chojecki / ,TVN / Walter chciał TV7 ale Wejchert wolał TVN/
Debiuty tv mogły by wyglądć tak
16.11.1990 Tele 24
31.07.1992 NTP+ Chojecki chciał tak startować z NTW
05.12.1992 Polsat
06.03.1993 TVN
TVP by sie skichała

ocenił(a) film na 4
giovanni50

Fajna ciekawostka. Choć też nie narzekam na to co nadawano w Polskiej telewizji. Swego czasu było tyle perełek że nie nadążałem z nagrywaniem.

Tylko tak po prawdzie to TVP1 było telewizją najchętniej nadającą westerny, science-ficton, horrory itd. Polsat puszczał co większe hity jakie można było znaleźć wcześniej na półkach VHS, ale zakurzone perełki znajdowałem na jedynce. Nie mówię że nie było wyjątków w tej regule i w swych rozważaniach też nie brałem pod uwagę Polonii 1 bo tego kanału nigdy nie miałem (a ponoć emitowali czasami jakieś włoskie thrillery) ale to TVP1 wspominam najprzychylniej. A że jak już coś emitowali to o 2 w nocy to inna sprawa :D

Lucky_luke

Ja na Polsacie kiedyś oglądałem film Dziesiąta ofiara coś jak Running Man
Top Canal też puszczał fajne filmy pirat bo pirat ale jaka radocha była

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones