PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125986}
6,8 16 561
ocen
6,8 10 1 16561
4,2 4
oceny krytyków
Masz na imię Justine
powrót do forum filmu Masz na imię Justine

Gdybym nie oglądał wcześniej wielu dokumentów na ten temat, byłby po wczorajszym seansie zszokowany. Film skrupulatnie ukazuje jak taki handel przebiega i jak traktowane są dziewczyny. Osobiście uważam że najbardziej szokująca scena to tak, w której Mariola prosi o pomoc klientów przyjmowanych w mieszkaniu Nico. Po ich reakcji aż szczęka opada.
To dobrze, że historia została opowiedziana tak sugestywnie z punktu widzenia ofiary, bo przecież w całym tym skruwysysńtwie najgorsze jest cierpienie niewinnych kobiet.

ocenił(a) film na 10
pawel_maron

Zgodzę się z tobą , ale najbardziej nie ludzka scena (moim zdaniem ) jest ta co Mariola prosi Nicko aby ją już wypuścił a on odszedł .

ocenił(a) film na 5
pawel_maron

To słabe dokumenty oglądałeś, bo film i tak ukazuje to bardzo lajtowo. Film przeciętny, spodziewałem się czegoś bardziej realistycznego. Może to dlatego że nie skupia się wystarczająco na psychice bohaterki lub z powodu słabej gry aktorskiej. Ogólnie film się kończy dość dobrze bohaterka wraca w końcu do domu, w realnym świecie takie dziewczyny nie wracają do domu.

ocenił(a) film na 8
galcius

Lepiej Ci?

ocenił(a) film na 7
pawel_maron

a ja czuję niedosyt, nie wiem czegos mi w tym filmie brakowało, dobrze ze sam film nie jest przekombinowany- tu duzy plus ale..no właśnie nie wiem ale coś poszło tam nie tak, nawet nie chodzi mi o samo zakończenie, które było dla mnie najsłabszym momentem

ocenił(a) film na 5
gemma_92

Zgadzam się. Historia ukazana w tym filmie dość ciekawa.Jednak dobry pomysł nie został wykorzystany i wyciśnięty do cna, bo można było zrobić naprawdę dobry kawał kina. Film w sensie oceny kinowej zdecydowanie przeciętny.

ocenił(a) film na 7
pawel_maron

czy aż tak skrupilatnie to niewiem, film bardzo MOCNY. z poczatku wkurzało mnie tyle dlugich scen z glówna bohaterką jak była sama w mieszkaniu , jednak myśle że miało to na celu pokazanie psychiki tej dziewczyny..
Obraz pokazuje bardzo ważna kwestie, a mianowicie handel ludźmi, niestety z tego sa duże pieiadze i moze dlatego władza tego tak nie piętnuje? smutne

ocenił(a) film na 8
pawel_maron

no a TY jakbyś chodził na tzw. "dziwki" to rycersko leciałbyś na policję, bo jakaś tam dziewczyna Cię o to prosiła? Do tego faceci korzystający z takich "usług" też są dość specyficzną grupą, nie koniecznie zachowują się tak jak sobie wyobrażamy, że facet powinien się zachować. Z resztą, nie trzeba daleko szukać... ile osób reaguje w centrum miasta, gdy kogoś biją?

ocenił(a) film na 8
Kasss1986

Nie wiem jak ja bym się zachował. Napisałem tylko że ta scena robi ogromne wrażenie. Masz w tym dużo racji, "znieczulica" społeczna sięga kolejnych poziomów.

ocenił(a) film na 8
pawel_maron

wątpię, czy chciałbyś ryzykować wyjście po 1 na wariata, a po 2 czy chciałbyś żeby się rozeszło, że chadzasz na dziwki :) A co do znieczulicy... cóż, społeczeństwo żyje bez wartości, bez przykładów... promuje się cwaniactwo, chamstwo i takie są efekty

ocenił(a) film na 8
Kasss1986

Wolałbym już nie wspominać mojej osoby w tym kontekście. W przeciwieństwie do Ciebie byłby nieco większym optymistą odnośnie innych ludzi. Wracając do filmu, myślę że te postaci ryzykowałyby raczej życiem jeśli chciałby pomóc tym kobietom. Podobnie jest z tym zachowaniem społeczeństwa. Nie mówię, że nie masz racji, ale takie przypadki jakie podałaś, w mojej ocenie to co najmniej wyjątki. Sądzę że główną przyczyną braku reakcji w jakiejś nietypowej (czy niebezpiecznej) sytuacji jest strach przed konsekwencjami. Większość ludzi woli przejść obok i mieć spokój, niż narażać się - dosłownie na cokolwiek. Nie znalazłaś się nigdy w takiej sytuacji?

pawel_maron

Mariola aczkolwiek mądra dziewczyna podejmująca wszystkie próby uwolnienia się,popełniła jeden błąd:kiedy Niko powiedział "spadaj,jesteś wolna,przecież tego chciałaś" zamiast uciekać zrobiła kilka kroków i wróciła ponieważ powiedział do niej "co z babcią,kto ją ochroni?" Ja bym uciekała co sił w nogach prosto na pierwszy posterunek policji lub zatrzymywałabym samochody i prosiła o pomoc,cokolwiek,ale nie zostałabym z nim chociażby mi nawet grozili że mi wymordują całą rodzinę a film z moim udziałem opublikują w internecie.Biegłabym co sił w nogach a na policji złożyłabym wyczerpujące zeznania o wszystkim co mnie spotkało.Nie ma takiego szantażu ani gróźb które by mnie przed tym powstrzymały.Wszystkich bym zapuszkowała łącznie z tą babą od dziecka która jak twierdziła nie może jej pomóc.No to ja bym im wszystkim pomogła się znaleźć w odpowiednim miejscu.Oczywiście powiadomiłabym policję również o tym że grozili babci śmiercią.Najważniejsza jednak rzecz której w tym filmie nie rozumiem za co ona dostała 3lata.Za obronę własną?Była więziona,gwałcona,bita,szantażowana i zmuszana do prostytucji,bez szans na wypuszczenie,a za to że się w tej sytuacji broniła żeby ratować swoje życie dostała 3 lata?Nie pojmuję tego,wydaje mi się że to jest niemożliwe.W takich ekstremalnych sytuacjach się uniewinnia,nawet nie ma wyroku w zawieszeniu.Wypowiedź Kasss1986 mocno zbulwersowała mnie:chcesz powiedzieć że ty byś w tej sytuacji też jej nie pomógł jako klient?Tu nie ma nic do rzeczy chodzenie na dziwki czy nie dziwki,i czy się ma w domu żonę z piątką dzieci czy nie,człowiek prosi o pomoc bo jest przetrzymywany wbrew swej swej woli i zmuszany do prostytucji czyli przestępstwo jednego z najcięższych kalibrów,wyjmuję komórkę i dzwonię na policję bez sekundy nawet zastanowienia się.Nieudzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia jest przestępstwem.A pomijając kodeks karny to chyba każdy człowiek ma sumienie a przynajmniej powinien mieć,i komórkę też każdy ma już w tych czasach,wyjmuję i dzwonię na policję bo to jest w tym momencie najważniejsze:ważniejsze od pracy,od żony,od rodziny,od terminów w tym dniu u dentysty czy u fryzjera:to,żeby ratować życie człowieka.A niby dlaczego miałoby się wyjść na wariata,najważniejsze że się uratowało życie człowiekowi i tylko to się liczy.Nikt nie każe nikomu ryzykować własnym życiem jak tu ktoś wspomniał,niech wyjdzie od dziewczyny,oddali się na bezpieczną odległość,odjedzie kawałek smochodem,po czym zadzwoni na policję.Nie rozumiem jak można myśleć inaczej.No ludzie,opamiętajcie się!!!

ocenił(a) film na 8
julka_29

Ty się chyba wczoraj urodziłaś, albo wychowywali cię pod kloszem... ty nie rozumiesz tego, że normalny facet, męski, odpowiedzialny etc nie chodzi na dziwki bo nie ma takiej potrzeby? nie widziałaś w filmie co to byli za "faceci" oni byli bardziej wystraszeni od niej. Poza tym kto chciałby sobie robić problem? mafia to mafia z nimi nie wygrasz, nawet jakbyś składała zeznania przed wszystkimi sądami świata to i tak siedzieć pójdą ci najniżej :) góra zostanie :) najprostszy przykład - spraw Olewnika - osoby, które brały udział w porwaniu nie żyją... dopadli ich nawet w więzieniu, a cały mózg akcji?? Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę z tego jak działają sądy, chyba NIE :)

a co do sceny, kiedy ten typ uwalnia Mariole... to raczej było coś na zasadzie syndromu sztokholmskiego.. i tu z jednej strony piszesz, że ratowałabyś ją będąc klientem a z drugiej strony masz gdzieś jej babcię... to jak to jest? alternatywna moralność? raz tak raz tak? dziwne ...

julka_29

"najprostszy przykład - sprawa Olewnika - osoby które brały udział w porwaniu nie żyją...dopadli ich nawet w więzieniu,a cały mózg akcji??" - aha,i jaki z tego wniosek?Nie zgłaszać przestępstw?
Problem pokazany w tym filmie nie jest marginalny i wyssany z palca.Szacunkowe dane dalekie z pewnością od rzeczywistych mówią że co roku około 10tys. Polek jest wywożonych za granicę i zmuszanych do prostytucji.Są to dane International Organisation Migration - Organizacji ds Migracji przy ONZ.Tu jest link: www.sciaga.pl/m/tekst/52673/
Co chcesz powiedzieć tym dziewczynom,że mają nic nie zgłaszać na policję a jeśli są szantażowane i jest grożone ich rodzinom to mają pracować dalej w prostycucji dla swoich oprawców?Oj chłopie,dobrze że tak wszyscy nie myślą bo by na ulicę nie można było wyjść tak by się szerzyła przestępczość,jakby nikt nie zgłaszał przestęstw bo i tak nie warto.

ocenił(a) film na 8
julka_29

zgłaszać sobie możesz, ale niestety wymiar sprawiedliwości jest jaki jest :)
Problem pokazany w filmie kiedyś był większy, obecnie jest masa chętnych do takiej pracy :) nie trzeba nikogo "porywać".
pomijam słodkie naiwne idiotki, które myślą, że bez języków i kwalifikacji "podbiją" Europę - ale głupich nie sieją :)
i nie chłopie :)

ocenił(a) film na 8
julka_29

i ściąga to nie jest żadne źródło, tak jak wikipedia i inne tego typu

ocenił(a) film na 8
julka_29

Może po prostu anonimowo...

pawel_maron

Dlatego żaden z klientów nie chciał jej pomóc bo wiedzieli że wzywając policję sami by mieli problemy w końcu jako klienci również brali udział w procederze. Poza tym takie obszczymurki miały okazję więc wykorzystywali sytuację. Ale sprawiedliwość na końcu dopadła Artura - ciosy w brzuch i długotrwała śmierć symbolizuje tu rekompensatę za wyrządzenie takiej krzywdy.

ocenił(a) film na 9
pawel_maron

Dla mnie najbardziej mocna była scena, jak chciała skoczyć z okna. Bezbłędnie pokazana rozpacz.

pawel_maron

Gdyby nie faceci to by do tego nie dochodziło. Jaka oni muszą czerpać przyjemność z s#ksu że praca obcym kobieta czy to prostytutkom czy tym bardziej bezbronnym kobieta zmuszanym do nierządu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones