PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=628}

Matrix

The Matrix
7,6 831 304
oceny
7,6 10 1 831304
7,9 50
ocen krytyków
Matrix
powrót do forum filmu Matrix

W pierwszych wersach VII księgi ''Państwa'' Platon przedstawił uwięzionych w jaskini jeńców, skrępowanych łańcuchami. Tak oto opisuje ich sytuację jeden z rozmówców,, W niej oni siedzą od dziecięcych lat w kajdanach; przykute mają nogi i szyje tak, że trwają na miejscu i patrzą tylko przed siebie; okowy nie pozwalają im obracać głów’’. Następnie zadaje pytanie odnośnie losu nieszczęśników,, Bo przede wszystkim czy myślisz, że tacy ludzie mogliby z siebie samych i z siebie nawzajem widzieć cokolwiek innego oprócz cieni, które ogień rzuca na przeciwległą ścianę jaskini?’’. Na co drugi rozmówca odpowiada pytając jednocześnie ,, Jakimże sposobem? - gdyby całe życie nie mógł żaden głową poruszyć?’’. Znajdujący się w grocie ludzie są skuci kajdanami i zwróceni plecami do ściany, na której umieszczone są palące się pochodnie, światło słoneczne do najgłębszego zakątka jaskini, w którym są przetrzymywani nie dociera. Pomiędzy jeńcami a palącym się ogniem znajduje się niewielki murek a obok niego ścieżka. Po owej ścieżce spacerują ludzie noszący w rękach różne przedmioty, to właśnie ich cienie rzuca na ścianę znajdującą się przed oczyma więźniów palący się w jaskini ogień. Ukazani w przypowieści więźniowie są od najmłodszych lat zakuci w kajdany, przez co z czasem przestają odczuwać ich ucisk, wydaje im się, że są wolnymi ludźmi. W rzeczywistości jednak stają się niewolnikami swoich własnych zmysłów to ich wzrok sprawia, że traktują cienie, jako byty rzeczywiste, nie zdając sobie sprawy z tego, że tak naprawdę żyją w świecie iluzji. Głosy rozmów, które dobiegają zza ich pleców uważają za dźwięki wydawane przez pojawiające się na ścianie cienie. Przekonani, że stanowią one rzeczywisty obraz świata rywalizują pomiędzy sobą w rozpoznawaniu obrazów, które migocą przed ich oczyma.

Podobnie jak mieszkańcy platońskiej jaskini także ludzie funkcjonujący w Matrixie są niewolnikami własnych zmysłów. To ich zmanipulowane wzrok, słuch i węch podpowiadają im, że świat programu komputerowego to jedyna realna rzeczywistość. Matrix podobnie, jak świat cieni, do którego przywykli platońscy jeńcy, jest tylko iluzją, grą pozorów, która mami ludzkie zmysły. Zaludniający wirtualne więzienie ludzie żyją od urodzenia z kajdanami, których nie mogą poczuć czy zobaczyć, sam program jest tak zaprojektowany przez jego twórców, aby zagwarantować niewolnikom przynajmniej na poziomie podświadomości poczucie, że są obdarzeni wolną wolą i w związku z tym posiadają pozorną możliwość decydowania o swoim losie. Morfeusz mówi tłumacząc, Neo, czym jest Matrix,, To świat, który umieszczono ci przed oczami, aby ukryć prawdę’’. Na pytanie wybrańca,, Jaką prawdę?’’, odpowiada,, Że jesteś niewolnikiem, Neo. Jak każdy inny”. W słowach Morfeusza widzimy, więc oczywistą aluzję do platońskiej przypowieści. Tak jak jeńcy w platońskiej jaskini widzą przed oczyma tylko cienie realnych przedmiotów, ludzi i zwierząt, tak też ludziom uwięzionym w wirtualnym więzieniu dane jest oglądać w czasie swego życia tylko i wyłącznie świat Matrixa stanowiący jedynie odbicie realnej rzeczywistości końca XX wieku. Świat programu podobnie jak cienie na ścianie w platońskiej grocie ukrywa przed niewolnikami żyjącymi w wirtualnej rzeczywistości prawdę o tym że są niewolnikami.

Wśród obu grób jeńców tylko niewielka część jest w stanie poprzez dążenie do prawdy zerwać kajdany i wyrwać się z niewoli. Aby uciec z więzień niewolnicy muszą uwolnić swoje umysły trzymane w ryzach przez cienie na ścianie i realia programu komputerowego. O tym, że tylko znikoma część jest w stanie to uczynić, świadczą słowa skierowane przez Morfeusza do Neo ,, Musisz zrozumieć, że większość z tych ludzi nie jest gotowa na odłączenie.’’ Przyzwyczajeni do życia w niewoli jeńcy z metafory jak i ci z wirtualnego świata Matrixa nie są gotowi na nieodwracalne zmiany. Osoba, która po wyjściu na zewnątrz z platońskiej groty zdecydowałaby się po jakimś czasie na powrót po to by głosić wśród niewolników prawdę, szybko stałaby się obiektem śmiechu i drwin. Z oczami przyzwyczajonymi do oglądania symbolizującego prawdę słońca, miałaby by poważne problemy z ponownym odnalezieniem się w świecie cieni. Oszukiwani przez swoje zmysły więźniowie nie mogliby, bowiem zrozumieć osoby, która posiadłby prawdziwą wiedzę, Obgadywaliby ją między sobą i wyśmiewali mówiąc, że wraca z zepsutymi oczami. Z wersów Platońskiego dialogu możemy wyczytać, że zakuci w kajdany ludzie gotowi byliby zabić człowieka, który chciałby wyciągnąć ich z dna jaskini na zewnątrz. Nie inaczej zachowaliby się niewolnicy zamknięci w świecie Matrixa, Morfeusz daje przecież do zrozumienia wybrańcowi, że są oni w tak dużym stopniu uzależnieni od systemu i przyzwyczajeni do życia w nim, że większość z nich gotowa jest do walki w jego obronie.

http://www.sparknotes.com/film/matrix/section1.rhtml
http://neurophilosophy.wordpress.com/2006/12/11/the-philosophy-of-the-matrix/
http://www.youtube.com/watch?v=1i_B9b6S5gw

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

Dodałbym do tego figurę "złośliwego demona" wymyśloną przez Kartezjusza - nie możemy mieć pewności, że to, co obserwujemy nie jest sfałszowanym obrazem rzeczywistości pompowanym nam do umysłu poprzez zmysły przez złośliwego demona. Koresponduje to jakoś z "Matriksem" również

ocenił(a) film na 1
jos_fw

Co tutaj rozumować? Matrix to komercyjny GNIOT. Film jest prosty jak cep.

ocenił(a) film na 9
jos_fw

http://www.youtube.com/watch?v=KtkKkiwSrSQ

ocenił(a) film na 1
jos_fw

Użytkownik "jos_fw"to facet który twierdzi że, ma około 60 lat a w rzeczywistości ma dwadzieścia parę lat i 40 lat temu widział po raz pierwszy w kinie "Obcy- 8 pasażer Nostromo" czyli 20 lat przed swoimi narodzinami. Uważa się za pisarza i krytyka literatury science-fiction w jednej osobie. Jedno wyklucza drugie. Po pierwsze jesteś samozwańczym krytykiem filmowym. A jedno kłóci się z drugim bo po pierwsze nikt o tobie nigdy nie słyszał, bo nigdy nie czytał tych bzdet które wypisujesz o ile je w ogóle wypisujesz, a po drugie głupio jest krytykować innych sam wypisując jakieś pogłópawe pierdoły. Czyli co sam siebie krytykujesz krytyku filmowy albo może kretynie. W dodatku twierdzisz że napisałeś doktorat z zakresu literatury science-fiction i jesteś profesorem na wyższej uczelni. Nieźle jak na dwódziestoparę latka. I jeszcze jedno. Ciekawe jaki kierunek studiów można wykładać w Olsztynie z zakresu literatury science-fiction. Idź do psychiatry zawczasu.

ocenił(a) film na 1
mstrojny6

troll internetowy

ocenił(a) film na 9
Effie_Trinket

Dlaczego się tu wszystkim przedstawiłeś ?

ocenił(a) film na 1
mstrojny6

piszę, że jesteś trollem internetowym. Dublujesz posty i spamujesz.

ocenił(a) film na 9
mstrojny6

http://filozofy.blox.pl/2010/01/Matrix.html

ocenił(a) film na 8
mstrojny6

SparkNotes... :)
Pomysł w sumie niezły. Ale nie tylko Platon mówił o tym, że zmysły wprowadzają w błąd. Buddyści też.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Sorcerer_fw

Mylnie oceniłeś, że jestem taki jak ty.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
mstrojny6

Więzienie umysłów (1995) Cyber Vengeance

http://www.filmweb.pl/film/Wi%C4%99zienie+umys%C5%82%C3%B3w-1995-100865


Jest rok 2005. Cały system penitencjarny znajduje się w prywatnych rękach. Wielki potentat R.D. Crowley (Robert Davi) stworzył nowoczesne więzienie w rzeczywistości wirtualnej. Umysły pensjonariuszy uwięzione są w labiryntach przeróżnych gier, wykreowanych przez Crowleya. Aby rozgrywki były ciekawsze, Crowley zaprasza do "zabawy" sportowców, którzy żądni wysokiej nagrody, w wirtualnym świecie toczą zaciętą, często śmiertelną walkę z prawdziwymi przestępcami"odsiadującymi" wyrok. Interes Crowleya kwitnie aż do czasu, gdy Will Singleton (Greg Smith) podejmuje pracę strażnika więziennnego.

Zafascynowany możliwościami jakie daje wirtualna rzeczywistość, zaczyna rozwijać swoje umiejętności w sztuce walki. Powodowany sympatią do pewnego niewinnego skazańca, włamuje się do systemu, próbując zniszczyć wirtualną technologię.

Jego zamiary zostają jednak odkryte i teraz Will wpada w sam środek komputerowej gry, w której podróżując w czasie walczy z bezwzględnymi mordercami, wykorzystując wszystkie swoje zabójcze zdolności. Aby uniknąć pewnej śmierci, Will z pomocą więźniów musi zniszczyć wirtualne więzienie i uwolnić usidlone w nim umysły.
[opis dystrybutora dvd]

http://www.filmweb.pl/film/Matrix-1999-628/discussion/Wi%C4%99zienie+umys%C5%82% C3%B3w+%281995%29+Cyber+Vengeance,2602435

ocenił(a) film na 1
mstrojny6

Ha, ha, ha. ZIEW!

ocenił(a) film na 1
mstrojny6

Za moich czasów były normalne i zrównoważone psychicznie jednostki.

ocenił(a) film na 1
mstrojny6

Ja stawiam na "Ucieczkę Logana" skoro jest mowa o więźniach w jaskini.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones