PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 580
ocen
7,9 10 1 218580
8,6 37
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Arcydzieło ! Po obejrzeniu filmu miałam mieszane uczucia , ale cały czas o nim rozmyślałam , szczególnie o zachowaniu głównego bohatera. Ciekawie jest pokazana tutaj ludzka żądza zemsty , Alex gwałcił niewinne kobiety i napadał na bezbronnych ludzi , jednak kiedy to on był bezbronny wszyscy ci ludzie ( czemu się nie dziwie) mścili się na nim , i chociaż byłam bardzo zniesmaczona zachowaniem Alexa w pierwszej połowie filmu, to muszę się przyznać że okazywałam współczucie dla tego bezbronnego chłopaka z drugiej połowy filmu . Kolejnym aspektem , który warto poruszyć jest pytanie '' czy człowiek pozbawiony wolnej woli i zmuszony do czynienia dobra jest dobry '' , i nad tym pytaniem też bardzo długo rozmyślałam , gdyż oceniamy człowieka po czynach , ale czy możemy powiedzieć , człowiek ,który myśli o zbrodni a nie może jej wykonać jest dobry ?
Za każdym razem kiedy tutaj wracam oceniam film coraz wyżej , dzisiaj oceniłam go na 10 ponieważ bez wątpienia jest tego wart .

karotka002

Od tego filmu nie można się uwolnić :)

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Tak ten film jest uzależniający ,dokładnie przemyślany , teraz z pewnością mogę powiedzieć że mój ulubiony :)

ocenił(a) film na 9
karotka002

Ja rowniez mialam mieszane uczucia...Hmmm, chyba jak do tej pory najdziwniejszy obraz filmowy jaki widzialam.Stety lub niestety nie czytam zbyt wiele beletrystyki (wole filmy, fotografie, malarstwo niz slowo pisane), wiec i tej "arcydzielnej" antyutopii Burgessa tez nie czytalam...Moze dlatego mialam problem na poczatku z filmem, ale ten psychodeliczny klimat muzyki, dzwieku jako takiego, kostiumy i sama postac Alexa wzbudzily moje zaintrygowanie...Film jest zrobiony w dosc niestandardowej konwencji...Czy tylko ja mialam moze wrazenie, ze zamiast filmu ogladam sztuke teatralna na szklanym ekranie?? Podzielcie sie prosze swoja opinia..Byc moze to przez ten specyficzny klimat..na poczatku jak ogladalam i juz po samym obejrzeniu pomyslalam "Co to kurde bylo?? Film, teatr, a moze nowy gatunek ktory wymyslil Kubrick - film teatralny ??Hehe" Pomyslalam, ze poza nim chyba tylko Lynch lub Andy Warhol (gdyby byl filmowcem), mogl nakrecic podobny obraz...Wiem ze byc moze sie naraze, ale.....film nie zachwycil mnie do stanu przedorgazmicznego, tak jak wiekszosc calego swiata, wiec nie dalam 10, ale tez pomyslalam, ze 7 to za malo, bo klimat jest bardzo psychodeliczny, ze wrecz nierealny...Pomysl tej historii genialny, pomysl slangu wymyslony przez Burgessa rowniez calkiem innowacyjny, ta muzyka (tak charakterystycznie stopniowana) i scenografia daja w moim odczuciu spora (juz dzis po dokladnej rozkminie) ósemke.

ocenił(a) film na 8
malgorzataprusaczyk

spoiler

Mnie się nie wydał teatralny, ale odbieram go jako koszmar senny gł. bohatera i mnie jako widza od momentu kiedy gł. bohater wyszedł z więzienia. To co go spotyka to tak jakby kara za grzechy ( nie na darmo pojawia się ksiądz w dwóch scenach wcześniej ).

Co do samej psychodelii to ten film jednak nie przebija surrealistycznej schiozowatej wizji Lynch'a w Erasehead.

ocenił(a) film na 10
karotka002

podpisuje się, to dziwne i ciekawe ale Alex jest zły do szpiku kości,a jakoś dziwnie czuje się do niego sympatię.... i fakt od tego filmu nie da się uwolnić i pomyśleć że ten film powstał w tamtych latach - to musiał być niezły szok. Jest to o chyba najbardziej odjechany film wszechczasów

ocenił(a) film na 8
michal_olo

Jest wykolejeńcem i socjopatą, a nie zły. Film jest na tyle inteligentny, że szkoda spłycać jego przekaz do tak banalnych słów. Co do "odjechanych" filmów to Głowa do wycierania (Erasehead) Lynch'a jest bardziej schizowata.

ocenił(a) film na 10
karotka002

Prosci i normalni ludzie moga sie poczuc urazeni
Ale to jest arcydzielo !!!

ocenił(a) film na 5
karotka002

'' czy człowiek pozbawiony wolnej woli i zmuszony do czynienia dobra jest dobry ''

Szczerze? Gdzieś mam czy jest rzeczywiście dobry, może sobie być i najgorszy w środku i może go od tego skręcać,
ale nie ma prawa krzywdzić innych ludzi.

ocenił(a) film na 8
karotka002

Dobro i zło to pojęcia służące uporządkowaniu naszego świata i pomagają naszej cywilizacji ( chociaż patrząc na ogrom wojen i barbarzyństwa to średnio się sprawdzają ). Wolna wola przez niektórych naukowców jest podważana np. Sam Harris.
W każdym bądź razie ja osobiście uważam, że nie ma złych ludzi - są co najwyżej socjopaci i psychopaci. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu - kto i jak nas wychowuje, geny jakie dziedziczymy wraz ze skłonnościami. Nasza kultura zło koniecznie kojarzy z czymś nadnaturalnym np. "Hitler był diabłem" - a tu się niestety okazuje, że zło ma banalną twarz skrzywionego człowieka.

armarange

Bardzo zly film, faceci w kalesonach pladruja domy i gwalca kobiety. A potem, a potem? wlasciwie nic, nie wiadomo o co chodzi, jakies dziwne sceny, facet bez skrupulow z wybaluszonymi oczami patrzy na cierpienie innych i na koniec sie boi wlasnego cienia. A wszystko jest przedstawione w taki sposob ze nie da sie tego ogladac. Jakies pedalskie przystawki w miedzyczsie a i owszem. Trzymajcie sie od tego filmu z daleka on jest chory.

mark11a

Chorzy, to są ludzie, a nie film, książka, obrazy czy muzyka.
Ten film to arcydzieło, Ty po prostu musisz być istotą z bardzo niskim IQ (to nie przytyk na siłę tylko wniosek, więc się nie wkurzaj) i po prostu nie zrozumiałeś nic, a nic, o co tutaj chodzi.

AnakinSkywalker_fw

"Ten film to arcydzieło, Ty po prostu musisz być istotą z bardzo niskim IQ"
"po prostu nie zrozumiałeś nic, a nic, o co tutaj chodzi"
Mysle ze bardzo duzo ludzi na filmweb NIE zrozumialo o co w tym arcydziele chodzi i
nigdy nie zrozumia bo nie ma czego rozumiec! Te wasze madre spostrzezenia ze rezyser pokazal np: biala farbe na scianie zamiast niebieskiej sa poprostu "do dup...y"
IQ sie mierzy w troche inny sposob niz myslisz Panie WysokieIQ.

mark11a

Odpowiedziałbym bym ci dlaczego twoim zdaniem bezsensowne gwałty są niezwykle ważne w kontekście całego filmu, jaką rolę odgrywa wola człowieka i dlaczego nie wolno przegapić ani minuty filmu ale po tym jak zobaczyłem że wszystko oceniłeś na 1 w tym przedstawienie życia jednego z lepszych muzyków w historii i LISTE SCHINDLERA czyli moim zdaniem jeden z 2 najlepszych(zaraz po pianiście) filmów o holokauście to ci odpowiem tylko 2 słowami - Usuń konto

mark11a

Przecież właśnie coraz bardziej w taki sposób, zachowuje się obecnie społeczeństwo.

mark11a

1920. Bitwa Warszawska - dla debili. Pedalskie to są chyba twoje myśli ... jak wszędzie widzisz pedalskie.

ocenił(a) film na 4
karotka002

Ktoś potrafi mi wytłumaczyć swoimi słowami na czym polega "fenomen" tej produkcji?  Zastrzegam, że nie jestem fanem twórczości Kubricka. Widzę ten jego charakterystyczny artyzm, ale nie rusza mnie to wewnętrznie... Zachęcam do dyskusji

ocenił(a) film na 7
Scrach

do mnie osobiscie to w ogole ten film nie trafia

Scrach

Ja też nie przepadam za filmami Kubricka. Nie bardzo wiem o co w tym filmie chodziło poza epatowaniem przemocą i dlatego szukam odpowiedzi na forum.

ocenił(a) film na 3
karotka002

xD ludźmi jednak można manipulować jak się chce. Nagle po jednym filmiku zaczynaja bronić mordercę, gwałciciela i złodzieja w jednym. Dlatego właśnie demokracja to zły pomysł xD a autorowi polecam przejrzeć na oczy i włączyć krytyczne myślenie.

karotka002

Alex nigdy nie byl dobry,był tak jakby zahipnotyzowany tymi filmami i miał wgrany hamulec do złych zachowań, chciał przecież posiąść tą kobiete,tylko miał mdłości ,które mu nie pozwalały tego zrobić,a przecież chciał tego,albo uderzyć tego lokatora rodziców.Nadal byl zły i nic się nie zmieniło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones