PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=241522}

Metoda

El Método
7,2 7 023
oceny
7,2 10 1 7023
Metoda
powrót do forum filmu Metoda

"rozprawa o metodzie" czyli inaczej ósemka gniewnych ludzi - system eliminacji kandydatów jest aktywny. kameralne kino oparte na pomyśle, a przecież prosty w zasadzie pomysł jak tu przekuć w dobry film nie zawsze jest łatwe. rekrutacja na ekskluzywne stanowisko w korporacji jest po części umowna, korporacja owa anonimowa a choć miejsce znane - Madryt - to nie ma akurat żadnego znaczenia, bo wszystkie inne okoliczności całkowicie są uniwersalne (zresztą wspominane są jakby na zasadzie przypadku w jednej z rozmów Seattle i Praga podkreślając ten uniwersalizm). opowiedziane wydarzenia można uznać za przekonywające albo i nie, za wiarygodne po części albo za niewiarygodne, za wyolbrzymione czy może po prostu symboliczne - pozostawiam to na boku samemu nie mogąc do końca rozstrzygnąć. istotne jest dla mnie natomiast, ze mnie to wciągnęło, a przede wszystkim, że mi się to zdecydowanie podobało. a i też przesłanie, które film niesie jak i wnioski, które pozostawia są poważnie zastanawiające. mieć czy być, zwycięstwo, porażka czy może zwycięstwo pyrrusowe. i tak dalej, i tak dalej. fajne kino :) podkreślić jeszcze muszę na koniec bardzo dobry zespół aktorski, co przy kameralnej adaptacji sztuki teatralnej nie jest może niczym nadzwyczajnym, ale przecież nic samo się nie zrobi :)

sten44

dotyk zła to był jak dla mnie, zdegradowanie człowieka do roli narzędzia, trybu bezosobowego urządzenia bez uczuć. rekrutacja swoją drogą -służy także po to by poznać ograniczenia człowieka ale czy jej dobrowolne okrucienstwo kończy się wraz z zakończeniem selekcji? zamieszki na ulicach to złe prognozy na przyszłość dla korporacji nie tylko w sprawie zimnego jedzenia, dlaczego więc kandydaci godzą się na warunki oraz wdają się w grę psychologiczną poznając realia przyszłej pracy? jest to pewien rodzaj wyzwania, rywalizacji intelektualnej która pozwala poznać samego siebie. zainteresowało mnie ten fakt i pewnie dlatego film wywarł na mnie duże wrażenie. jednak odrealnienie rzeczywistości szczytu biurowca od zgiełku ulic jest jednak zbyt wielkie aby każdy mógł sobie na nie pozwolić.

ocenił(a) film na 9
kamik0

pytanie dlaczego i w imię czego ludzie są zdolni do takich poświęceń z jednej strony wydaje się proste z drugiej skomplikowane. czy prosta odpowiedź, że dla pieniędzy jest odpowiedzią wyczerpującą? chyba jednak nie. kariera, samorealizacja? (zostawmy Abrahama Maslowa na boku) ale co to za samorealizacja? a może po prostu ludzie są zdesperowani i zagubieni w świecie w którym żyjemy? gdzie tak często karty rozdają korporacje wśród młodych, wykształconych ludzi. może nie dostrzegają alternatywy? chyba jest to film który stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.

sten44

władza, sława, pieniądze? w tym momencie można zacząć się czepiać tylko konstrukcji systemu, który niejako narzuca karierę jako słuszną drogę samorealizacji, film pokazuje jak 'może' taka droga wyglądać na najwyższych szczeblach, ten obraz wcale nie jest bardzo odrealniony, reżyser skupił się na próbie przeniesienia zasad działania korporacji ponad zasady moralne człowieka. to tak jakby zobrazowanie funkcjonowania machiny która jest nadrzędna wobec człowieka i żyje własnym życiem, chociaż zbudowana jest w pełni przez ludzi, przerasta ich pod względem praw. wszystko jest tutaj ładnie choć trochę 'futurystycznie' przybliżone trudno jest o jakiekolwiek alternatywy, więcej pytań niż odpowiedzi tak jak mówisz. film skłania do refleksji

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones