PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=640195}

Metro

6,4 15 245
ocen
6,4 10 1 15245
Metro
powrót do forum filmu Metro

Katastrofa na najwyższym poziomie. Technicznie świetnie film wygląda, efekty specjalne, wizualne zaczynając od samej katastrofy wygląda bardzo realnie i brutalnie, ciała ofiar bezwładnie płyną,splecenie nieruchomych ciał, przejście w koloryt sepia, szarość co bardzo podkreśla mroczy, przerażający stan tragedii. Muzyka, sceny katastrofy pokazane w zwolnieniu robią ogromne wrażenie, narastające powoli napięcie, które trzyma do końca i nie odpuszcza.
Ciekawym zjawiskiem przed katastrofą było zlekceważenie sygnałów na temat wody w tunelu, w momencie tragedii uderza fakt, że nikt o tragedii w tunelu nie wie, próby zatajenie, ale gdy na stację wychodzą Ci, którzy ja przeżyli, to oglądamy scenę idących widmo ocalałaych na pasażerów, czekających na kolejkę, i to powoduje paranoję, i strach.
Paradoks tego dnia polegał na tym, że każdy miał coś ważnego do zrobienia, postanowienia, wyzwania, zmiana swego życia, gdyby nie przypadek pewnie chirurg z córką pojechałby samochodem do szkoły a nie metrem, biznesmen oczekując deklaracji od żony chirurga pojechałby do pracy i kontrakt podpisywał, i nie znalazłby się w metrze.
Tragedia w tunelu wyłania 7 bohaterów i psa, to chirurg Andiej i córka Ksjusza, biznesmen Konstantinov, przewodnik Denis, Alisa, Galina, Michaił. Scaleni naszych bohaterów wyzwala chęć przeżycia, determinacje i wolę walki, rywalizacja mężczyzn o kobietę, narodziny miłości Denisa i Alisy na zgliszczach, ból istnienia, problemy, walka z żywiołem , z brakiem zasięgu telefonu, ludzkie słabości, podjęcie decyzji o walce z nałogiem alkoholowym itd...

Autoironia, ogromne poczucie humoru, gagi fantastycznie wplatają się w stan katastrofy, scena końcowa zatrzymania karetki i mercedesa majstersztyk.

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

Mi zapadła w pamięc scena, jak pokazali ludzi okradających martwych pasażerów.
Zlekceważenie sygnałów na temat wody w tunelu - to akurat dla mnie jeden ze słabszych momentów, bo tak zaczyna się każdy film katastroficzny.

"Trzeba uspokoić pasażerów. Jak? Według instrukcji!!!" - to ironia? nabijanie się? Wg mnie "wg instrukcji" to najlepsza odpowiedź w takiej sytuacji - po to wlasnie tworzone są takie instrukcje i procedury, zeby nie działać w panice tylko chłodno punkt po punkcie.

ocenił(a) film na 8
mkk3a

hieny cmentarne, szabrownicy zawsze są na miejscu...zdumiewa to zjawisko, karetka albo pomoc nie dotrze, ale takie zjawisko rodzi się z potrzeby. Instrukcje to ważna sprawa:)

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

W Japonii podobno nie. Chyba coś w tym jest, bo w centrum miasta (wielu róznych miast) rowery są zawsze zostawione luzem - nigdy nie widzialem żadnego zapięcia :)

ocenił(a) film na 8
mkk3a

Japonia to inny kraj, kultura, mentalność, rzeczywiście rowerów, parasolek nie kradną...a nawet z automatów z napojami i piwem , jeżeli młody Japończyk nie ma skończonych 21 lat , to nikt nie się obawia, że kupi (to tylko u nas nęcie wszystko co zakazane, i kombinatorstwo). Hotel dla małżonków w czasie lunchu, dyskretne, bo nikt, nikogo nie widzi, klucz - kasa - z rączki do rączki, wstydliwość, uprzejmość, ciągłe przepraszanie, robią wszystkiego w szeregu niemal i na karaoke śpiewają, że "zrobiłem coś po swojemu" . Niezwykły kraj psy w wózkach się, ogromne sklepy z akcesoriami dla psów jak dla małych dzieci. Shinkanseny, które w ciągu roku się spóźniają 37 sekund. Japończycy na całym świecie zachowują się jak paparazzi i wszystko ich dziwi, ale gdy my przyjeżdżamy do nich, to zachowujemy się tak samo. Małe mieszkanka, kobiety, dzieci i studenci podróżują, mężczyźni pracują....gdy przechodzą na emeryturę dużo rozwodów jest, bo małżonkowie tak niewiele czasu , ze sobą spędzali, że się nie znają na stare lata...Tradycja z nowoczesnością współgra. Można by pisać i końca nie ma nad zachwytami tym krajem:)

ocenił(a) film na 9
nemezis1212

Nie jestem specjalistą ani od historii kina, ani od wypadków - ale wydaje mi się, że w filmie mogliśmy mieć do czynienia z być może najbardziej realistyczną sceną katastrofy w transporcie zbiorowym (wbrew pozorom).

ocenił(a) film na 8
Laano

Też nie jestem, sceny wyglądają niesamowicie realnie, zwłaszcza zwolnione ujęcia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones