PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1392}

Miętowy cukierek

Bakha satang
7,6 1 162
oceny
7,6 10 1 1162
7,8 4
oceny krytyków
Miętowy cukierek
powrót do forum filmu Miętowy cukierek

Od nas samych zalezy jak podejdziemy do tego filmu. Jedni uwazaja go za kino krytyki politycznej a inni traktuja jako nieszczesliwa love-story.

Aby lepiej zrozumiec ten film, warto znac koreanskie realia. Okres po zakonczeniu II Wojny Swiatowej to okres przeplatajacych sie dyktatur wojskowych i protestow studenckich az do 1987 roku. Znamieniem tamtych czasow jest masakra w Gwangju (polecam film 'Hwaryeohan hyuga / May 18th'), kiedy to doszlo do krwawego stlumienia protestow grup pro-demokracyjnych, glownie studentow. Yong-ho jest elementem tego aparatu.

Czy nam to czegos nie przypomina? Nam Polakom? Obydwa kraje od zawsze pomiedzy dwoma mocarstwami (Niemcy i Rosja, Chiny i Japonia), zawsze stratne z tego powodu. Do tego krwawa walka o demokracje w 2-giej polowie XX wieku. Co ciekawe Koreanczycy ktorych znam, niezaleznie doszli do tych samych przemyslen. Ale to tak na marginesie.

Osobiscie nie mam zbyt duzego doswiadczenia z kinem 'ambitnym', tak wiec moje umiejetnosci interpretacyjne sa nieco ograniczone. Warto ten film zobaczyc na DVD z napisami. Za pierwszym razem nie zrozumialem wiele, do piero za 2-gim, 3-cim razem do mnie trafilo. Wg mnie pojedyncza wizyta w kinie badz na pokazie nie wystarczy.

Niestety prawie zawsze extrasy, czyli np komentarz, nie sa tlumaczone ani nawet podpisane. Bez Koreanskiego przewodnika ani rusz. Z tego co wiem komentarz Lee Chang Dong'a rzuca sporo swiatla na ten film i pomaga w jego interpretacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones