Oparta na faktach historia Michaela Kohlhaasa, który w wyniku bezprawnego postępku jednego z arystokratów staje na czele krwawej rewolucji.

Des Pallières zaczyna bardzo dobrze. Skupia się na obrazach, na wrażeniu estetycznym. Historia Kohlhaasa nie jest upiększana, lecz prezentowana w sposób surowy, wręcz minimalistyczny. I gdyby cały film utrzymany został w podobnym tonie, "Michael Kohlhaas" byłby znakomitym, choć niełatwym w odbiorze i przez to skierowanym raczej do wyrobionego widza dziełem kinowym. Jednak gdzieś po drodze des Pallières się pogubił. Kiedy kończy się czas zadawania pytań i nadchodzi pora odpowiedzi, okazuje się, że reżyser nie ma zbyt wiele do powiedzenia. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 71%
pokaż:
 
Mads Mikkelsen Mads Mikkelsenjako:Michael Kohlhaas
Mads Mikkelsen jako Michael Kohlhaas
Mélusine Mayance Mélusine Mayancejako:Lisbeth
Delphine Chuillot Delphine Chuillotjako:Judith
David Kross David Krossjako:Kaznodzieja
Bruno Ganz Bruno Ganzjako:Gubernator
Denis Lavant Denis Lavantjako:Teolog
Roxane Duran Roxane Duranjako:Księżniczka
Paul Bartel Paul Barteljako:Jérémie
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Mads Mikkelsen jako Michael Kohlhaas
Mads Mikkelsen jako Michael Kohlhaas
8,4 285 głosów
Mélusine Mayance
rola: Lisbeth
6,9 52 głosy
Bruno Ganz
rola: Gubernator
6,7 35 głosów
Delphine Chuillot
rola: Judith
6,7 39 głosów
David Kross
rola: Kaznodzieja
6,5 30 głosów
Roxane Duran
rola: Księżniczka
6,2 33 głosy

Połowa XVI wieku, górski krajobraz Sewennów. Michael Kohlhaas jest dobrze prosperującym handlarzem końmi, który wiedzie spokojne, komfortowe i szczęśliwe życie na łonie rodziny. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy jeden z lokalnych arystokratów narusza granice jego terytorium i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty od osób, które je przemierzają. Jedną z ofiar feudalnego kaprysu arystokraty staje się sam Kohlhaas. Ponieważ jego sprawa nie zostaje poważnie potraktowana w sądzie, mężczyzna postanawia samodzielnie szukać sprawiedliwości. Staje na czele armii uciskanych i w porywie zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów prawa i zapala ogień rewolucji w czasach, gdy średniowiecze zaczyna odchodzić w zapomnienie na rzecz renesansu wartości. Oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach.

 • Handlarz końmi, któremu wiedzie się całkiem dobrze, zostaje oszukany i potraktowany niesprawiedliwie przez możnego barona - historia, jakich mogło być wiele w XVI-wiecznej Francji, kiedy arystokracja starała się rozszerzyć swoje wpływy i bezprawnie ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 84%

pozostałe informacje o filmie
Michael Kohlhaas

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Aurora Films
studio:
 • arte France Cinéma (
  • współudział
  )
 • Filmförderungsanstalt (FFA) (
  • wsparcie
  )
 • Hérodiade (
  • koprodukcja
  )
(więcej...)
inne tytuły:
(więcej...)
 • Film powstał w Virignin, Sainte-Enimie, Aujac oraz nad Rodanem (Francja).
 • Pierwowzorem losów głównego bohatera była historia prawdziwej postaci z XVI w., kupca Hansa Kohlhase z Brandenburgii, któremu w czasie podróży na targ w Lipsku niesłusznie zabrano dwa konie jako opłatę za prawdopodobny przejazd przez terytorium Saksonii.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórz stronę Michael Kohlhaas

zobacz wszystkich twórców

Dowiedz się więcej o

o