PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=444186}

Minorrr

Sa majesté Minor
4,3 523
oceny
4,3 10 1 523
Minorrr
powrót do forum filmu Minorrr

Trzeba przyznać że spodziewanym się czegoś innego, ale zaraz stwierdziłem że to przecież film Jean-Jacques Annaud'a a on nigdy nie robi filmów zwyczajnych. Scenariusz napisał Gérard Brach, powinno się to dodać do opisu filmu gdyż na razie figuruje tylko nazwisko reżysera. Wyszło coś nietuzinkowego, bohaterzy rozmawiają językiem żywcem wziętym z mitologii, trochę teatralnie ale też na swój sposób zabawnie. Film nie jest do końca udany ponieważ nie jest typową komedią na której można zrywać boki, nie jest też strasznie zaskakujący. Może jednak nasz odbiór jest filmów jest już tak spaczony, że kiedy widzimy inną formułę niż tą którą się nam ciągle serwuje jesteśmy zdezorientowani. Film ten bowiem mówi językiem innym niż współczesne kino rozrywkowe, może się to podobać lub nie. Obraz ten jest wyjątkowej urody plastycznej: scenografia i charakteryzacja są świetne. Aktorzy to niezły zestaw indywiduów, co jeden ten oryginalniejszy; najlepiej wypada Vincent Cassel jako chutliwy bożek Pan - rola wprost dla niego stworzona :). Konkludując: warto zobaczyć jako ciekawostkę, ale nie nastawiać się na fajerwerki.

ocenił(a) film na 8
MikeWodzowski

Wyjątkowej urody obrazek. Sama historia wyszła spod pióra genialnego Gerarda Bracha, pamiętnego zwłaszcza ze współpracy z Polańskim i właśnie J-J Annaud przy jego wcześniejszych produkcjach, ale scenariusz pisał już chyba sam J-J, Brach odszedł był niestety na kilka lat przed powstaniem tego filmu. A mamy oto rzecz, którą umiejscowiono na jednej z greckich wysepek, w czasach „przed Homerem”, co sugerować może brak epickiego rozmachu i zbrojnych, spektakularnych potyczek bogów z herosami. Dostajemy raczej sielankę w klimacie bachanalii. Nie należy oczywiście dawać się zbytnio uwieść owej sielankowości, ponieważ będziemy także świadkami dramatycznych czy tragicznych wręcz epizodów, a kilka wątków znanymi nam będzie z antycznych tragedii. Będzie się zatem działo, a wszystko to w formule klasycznego dysonansu między ludzką szamotaniną ze swoim losem, a niewymuszoną harmonią i czystością natury uosabianej tutaj przez kilka mitycznych stworzeń. Człowiek naturalnie musi polec, jego knowania i pozorna wyższość okażą się śmieszne i jałowe. Instynkty i dzikie piękno natury zatriumfuje. Historia w sumie znana, rzec można klasyczna. Prócz wspomnianej urody wizualnej, o którą mistrz Annaud dbał przecież zawsze, warto też, o czym wspomniał przedmówca, wsłuchać się w język, jakim rozmawiają ze sobą postacie tego obrazka. I jeszcze mała dygresja. Widz, który oczekuje inteligentnej rozrywki, spędzi seans z uśmiechem błąkającym się między ustami, a brzegiem kieliszka z czerwonym wytrawnym trunkiem. Widz, który szuka taniej Mc’komedii z nieodłącznym pierdzeniem i bekaniem, poczuje się srodze zawiedziony.

ocenił(a) film na 1
pan_grochul

no nie wiem do mnie w ogóle nie trafił. a parę schematów vide satyr vs. minor było po prostu obrzydliwych I ten film zrobił J.J. Annaud o Boże!

ocenił(a) film na 8
pan_grochul

Świetna recenzja. Jestem właśnie po seansie. Na film trafiłem zupełnie przypadkowo... i wbił mnie w kanapę. Nie spodziewałem się wysokiej oceny na filmwebie ale cieszy, że znaleźli się widzowie doceniający dzieło Annauda :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones