PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1055}

Morderstwo pierwszego stopnia

Murder in the First
8,0 29 353
oceny
8,0 10 1 29353
7,0 3
oceny krytyków
Morderstwo pierwszego stopnia
powrót do forum filmu Morderstwo pierwszego stopnia

Ile lat odsiadki mógł dostać Henri Young za kradzież 5(sic!) dolców? 3 miesiące, pół roku? Mimo tak krótkiego czasu zdecydował się na próbę ucieczki z najlepiej strzeżonego więzienia? Jeśli odliczyć czas na samo zaplanowanie tej eskapady, to chyba tylko kretyn zdecydowałby się na takie ryzyko.

Kto jest idiotą? Scenarzysta czy widzowie dający się na to nabrać?


ocenił(a) film na 10
piorewrzece

Wyrok stwierdzał ze było to 500 dolarów, wzięto również pod uwage fakt, że sklep pełnił funkcję poczty co zostało potraktowane jako rabunek obiektu federalnego czy coś takiego. Wszystko zostalo powiedziane w filmie, Henry potem dopiero prostuje, że to było tylko 5 dolarow, jednak James odczytał z dokumentów "500 dolarów".

Nie chcę wskazywać palcem ani nazywać nikogo idiotą, ale pewien widz nie oglądał zbyt uważnie.

Ozewicz

James chciał sprowokować Henriego do rozmowy i specjalnie dodał te dwa zera. Podejrzewał, że Henry będzie chciał to sprostować.
Wiem, że ciężko uwierzyć, że chodzi o 5 dolarów.

ocenił(a) film na 10
piorewrzece

Nie łapię ostatniego zdania. Ale w sumie z pierwszym się zgodzę, przypominam sobie tę scenę, James siedzi zrezygnowany i faktycznie mógł przeinaczyć, żeby sprowokować. Niemniej jednak jest powiedziane, że to sklep-poczta i coś tam cos tam...

ocenił(a) film na 9
piorewrzece

fajny nick..jestes kobieta?

ocenił(a) film na 8
piorewrzece

Fakt scenarzysta nie popisał się, mnie również to się nie podobało, szczególnie, że w realu okradł bank i popełnił morderstwo, ale takie to już hollywoodzkie fakty. Obniżyło to moją ocenę, jednak uważam, że aktorstwo, muzyka zasługują na dużo więcej niż 2.

ocenił(a) film na 8
piorewrzece

Myślę, że nie można oceniać całej sytuacji w perspektywie tego, ile Henry ukradł. Zapewne zakwalifikowano jego czyn jako coś w rodzaju napadu rabunkowego, czyli stwierdzono, że użył przemocy wobec sklepikarza, choć może niekoniecznie tak było w filmowej sytuacji, mogły zdecydować zeznania. Zgodnie z artykułem 280 polskiego Kodeksu karnego taka kradzież grozi karą pozbawienia wolności od 2 aż do 12 lat. Dodatkową okolicznością zaostrzającą wyrok było to, że napadł na placówkę użyteczności publicznej, dzisiaj zapewne nie ma już takiego wyjątku w prawie, ale można założyć, że przed IIWŚ uważano taki czyn za szczególnie antyspołeczny i zagrożony jeszcze bardziej surową karą. Po drugie, Henry nie mógł wiedzieć, ile będzie w kasie. Gdyby było tam 5000$, to tyle by ukradł, a przynajmniej sędzia mógł tak wnioskować. Więc ze zwykłej kradzieży kilku dolarów zdolny prokurator może zrobić usiłowanie morderstwa. W mojej opinii takie sytuacje się zdarzają, kiedy kara jest o wiele większa niż przewinienie. O tym tak naprawdę jest ten film, iż należy karać bardzo ostrożnie, gdyż lepiej, aby przestępca nie był należycie ukarany, niż ciężka odsiadka w izolatce spadła na kogoś niewinnego. Nie koncentrowałbym się w Morderstwie pierwszego stopnia na tym jednostkowym przypadku, ale odniósłbym do ogółu, to dzieło to raczej manifest przeciwko ciężkim więzieniom. Film stawia tezę, że resocjalizacja może przynosić odwrotny skutek do zamierzonego, a nawet doprowadzić skazanego do niepoczytalności. Ja się z takim osądem zgadzam, lepiej, by warunki dla więźniów były zbyt dobre niż pozostawiające uszczerbek na ich zdrowiu psychicznym czy fizycznym. Zawsze podziwiam w takich pozycjach to, iż nie stronią od krytyki rodzimego systemu, wnoszą jakość dzięki temu, iż nie ograniczają się założeniem, że amerykański film o USA musi mówić dobrze.

użytkownik usunięty
piorewrzece

5 dolarów w tamtych czasach to była kupa forsy.

użytkownik usunięty
piorewrzece

Henry dokonał kradzieży mając 17 lat. Morderstwa w wieku 28. Ucieczki próbował po 8latach odsiadki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones