PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=122242}

Motyl i skafander

Le scaphandre et le papillon
7,6 62 519
ocen
7,6 10 1 62519
7,2 25
ocen krytyków
Motyl i skafander
powrót do forum filmu Motyl i skafander

Rzeczywistość

użytkownik usunięty

Zastanawia mnie kiedy tak naprawdę zmarł Jean-Dominique. Polskie wydawnictwa utrzymują, że 3 dni przed wydaniem książki, natomiast jego pierwszy, francuski wydawca umieścił w książce informację, że autor zmarł dwa dni po wydaniu.
Co Wy wiecie na ten temat?

Przed napisami końcowymi filmu, pojawia się informacja, że zmarł 10 dni po wydaniu książki, to samo można przeczytać w wiki.

użytkownik usunięty
zwijezda

Znając życie i całą tę cudowną Wikipedię, informacje te zostały zaczerpnięte z filmu, a nie jakiegoś rzetelnego źródła.
I tu rodzi się pytanie: czy powinniśmy w to wierzyć [informacje podane w filmie]? Nie wiem jak Ty, ale jestem skłonna zaufać tym "książkowym źródłom" i uwierzyć, że Jean-Dominique zmarł dwa razy ;) (stąd dwie różne podawane daty śmierci), niż ślepo dawać wiarę informacjom z filmu.

Wiesz, wydaje mi się, że film jest takim wiarygodnym źródłem.
Według mnie raczej nie powiedziano by tam czegoś niezgodnego z prawdą, jak by nie było, pewnie cała jego rodzina ten film zobaczyła i nawet jeśli w filmie coś miało by się mijać z rzeczywistością, to ostatnie słowa powinny być prawdziwe. Zazwyczaj w takich filmach na końcu powiedziane są fakty. Zresztą po co by je zmieniać?

Jeśli chodzi o książkę, to powiedziałbym, że może data jej premiery w różnych miejscach była inna, dlatego te rozbieżności...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones