PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=117826}

Mroczna plaża

Lost Things
4,9 1 982
oceny
4,9 10 1 1982
Mroczna plaża
powrót do forum filmu Mroczna plaża

Pierwsze pół godziny, może czterdzieści minut zapowiada ciekawszy, ale jednak dosyć przeciętny slasher z oklepanym schematem - młodzież wybiera się na odludzie, tam jest psychopatyczny morderca i dalej wiadomo. Jeszcze żeby było zgodnie ze schematem, ekipa składa się z dwóch chłopaków i dwóch dziewczyn. Druga połowa filmu jednak zaskakuje i zaciekawia swoją oryginalnością. Nie chcę rozwodzić się na temat fabuły; krótko: jest ciekawa, wciągająca, wydaje mi się że wyłapałem ogólny sens ale jak dla mnie powtórka seansu obowiązkowa. Przyznaję, pogubiłem się w tych wszystkich flashback'ach, wyobrażeniach, pomieszaniach przeszłości z teraźniejszością, wyobrażeń z rzeczywistością itd. Wspaniała scenografia, ludzie za to odpowiedzialni znaleźli wręcz idealne miejsce na taki film, gra aktorska jak na ten gatunek przyzwoita (zwłaszcza Gary). Naprawdę dobry horror skłaniający do myślenia.

ocenił(a) film na 7
guliver_filmweb

Moja interpretacja jest taka <będą SPOILERY> że bohaterowie już od początku właściwej akcji nie żyją gdyż zostali zamordowani na plaży, będącej jednocześnie głównym miejscem akcji (to właściwie można uznać za pewnik). Przeżywają ten feralny dzień po raz kolejny, stąd Emily i Brad mają wrażenie że "to już było". Niby proste, ale dalej pojawia się mnóstwo wątpliwości: kim był Zippo i jaka jego rola w tym wszystkim? Zippo mówił o trzech zamordowanych nastolatkach, a ich jest przecież czwórka? Spróbuję i z tym: Zippo nie istnieje jako morderca, jest postacią metaforyczną, jakimś złym duchem który sprowadził na nich nieszczęście (sam pod koniec nazywa siebie diabłem). Trójka zginęła, bo przeżyła Emily, i dlatego to ona od początku jest najbardziej zorientowana w sytuacji, przez to wydaje się dziwaczna swoim znajomym. Co tak naprawdę się wydarzyło? Na moje wyczucie: Brad zostaje odrzucony i obrażony przez Emily, rzuca się na nią (to widzimy na ekranie), Gary i Tracey śpieszą jej na pomoc i wtedy wkracza ten Zły - pod postacią Zippo, który zabija Gary'ego, Tracey i Brada, ale de facto tą dwójkę zabija Brad a potem zrozpaczony popełnia samobójstwo; nie jest w stanie zabić Emily. Emily, czując się współwinna całej sytuacji, jest zmuszona przeżywać koszmar ponownie z zabitą trójką. Dlaczego Brada uważam za mordercę? Bo raz to on "zabija" Zippo, czyli ma kontrolę nad tą złą mocą, a raz sam niby ginie z jego ręki, choć ten cały Zippo nie mógł chodzić i zabijać, skoro sam wcześniej został zamordowany przez Brada. Mocno to wszystko pokręcone, mogę się mylić ale w każdym razie po ponownym seansie jeszcze bardziej doceniam ten film i pokusiłem się o konkretne wnioski interpretacyjne.

ocenił(a) film na 6
guliver_filmweb

Jeśli Ci się podobał, obejrzyj Triangle z2009 roku. Podobny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones