PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742573}
7,6 36 050
ocen
7,6 10 1 36050
7,3 28
ocen krytyków
Mustang
powrót do forum filmu Mustang

Turcja?!

ocenił(a) film na 8

Przyznaje że praktycznie nic nie wiem o kulturze tego kraju, ale nie sądziłam że jest tak zacofany. Niby normalna cywilizacja - TV, krótkie spodenki, bikini, mecze, a badania dziewictwa i ustawiane małżeństwa? Jestem w szoku.

ocenił(a) film na 9
Sighma

To tak samo, jakbyś mieszkając całe życie np. w Warszawie pojechała na wieś gdzieś na wschodzie Polski- też uderzyłaby Cię inna mentalność. Akcja filmu po pierwsze dzieje się w jakimś małym miasteczku, a po drugie dziewczynki wychowuje babcia, która sama dorastała w innych czasach i jest konserwatystką. W większych miastach wpływy tradycji (aranżowane małżeństwa itp.) są mniejsze, albo żadne.

Azzurro

Być może w Pani wsi obowiązywały jakieś egzotyczne obyczaje, niemniej w całej Polsce raczej podobnych aberracyj szukać próżno.
Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 7
szambelan

Ależ zdarzają się jeszcze. Porozmawiaj z ginekologami z prowincji.

gadd

Przy całym szacunku wobec Szanownego Pana bliskich przyjaźni z ginekologami z prowincji, pozwolę sobie zostać przy środowisku własnym.
Państwo natomiast mylą rażąco pewien problem ludyczności i zabobonu z religią. Uniemożliwia fakt ów wartościową dyskusję. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 7
szambelan

Pozostanie przy własnym środowisku z całą pewnością nie umożliwi dojścia do prawdy. Ale jakimś rozwiązaniem - zwłaszcza w kontekście zachoania zdrowia psychicznego - jest.

gadd

Całkiem brutalnie, acz słusznie Szanowny Pan osobę własną scharakteryzować raczył nam tutaj na FilmWebie przepięknie. Pozdrawiam serdecznie.

szambelan

+1 za te tablety, ze tez nie kazdy ma dojscie do takiego towaru...

ocenił(a) film na 8
Azzurro

Z całym szacunkiem, ale mieszkam na wsi i czuję się urażona takim powielaniem stereotypu...

Azzurro

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Azzurro

Ojj chyba dawno nie byłaś na polskiej wsi że takie brednie piszesz...

ocenił(a) film na 9
Azzurro

Trafny komentarz, do tego wschód Turcji jest znacznie bardziej konserwatywny niż część centralna i zachodnia. Warto o tym pamiętać. Poza tym, nawet na wschodzie można spotkać zakochane w sobie, szczęśliwe małżeństwa - ja miałam to szczęście. Normalni ludzie tacy jak my. Więc nie warto stygmatyzować całego kraju.

Sighma

Nie trzeba szukać daleko, choćby z tematem molestowania. Nierozliczony do dziś kościół, bagatelizowanie i przymykanie oka jeśli sprawa rozgrywa się w rodzinie... Niby normalna cywilizacja. Tuż za oknem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
szambelan

gdzie masz dowud, panie szambelan?

thelil

W programach zajęć gender w Niemczech, proszę Szanownego Pana. Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 8
szambelan

"Jak Niemcy deprawują swoje dzieci | Fronda";
"Dyktatura seksu - gosc pl";
"Protesty niemieckich rodziców przeciwko seksedukacji! (stop - seksualizacji)";
"Gender: rodzice wypowiadają wojnę – państwo milczy";
"Niemcy: chcą uczyć dzieci o homoseksualizmie.";
"Nauka masturbacji w przedszkolach";
przeczytałe m tytuły tych artykółów
wstsząsające, to dobrze rze poważne portale internetowe uświadamiają rodziców o szkodliwości nauki o płci. dobrze rze w Polsce naszej takich zboczeń nie ma.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
szambelan

Szanowny Panie szambolanie, co też Pan wygaduje?! Ja wychowywałem się w rodzinie gorliwych katolików, i co do mojej płci, to ksiądz i inni krewni uświadamiali mnie regularnie, że jestem dziewczynką, której Pan przez pomyłkę dał fiuta. Pozdrawiam serdecznie i proszę o dokładniejsze przemyślenie swoich przyszłych wypowiedzi.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
szambelan

Oj tam, sodomskie. Jak mawiał św. Jan Paweł II, "lekka pedofilia nie jest szkodliwa społecznie", także nie ma co się spinać ;)
Pozdrawiam Pana i Pańską rodzinę.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
szambelan

szambelan pozdrawiam serdecznie, świetne odpowiedzi na tej stronie, przyjemnie się czytało:).

szambelan

Skąd bierze się taka złośliwa potrzeba manifestowania pogardy wobec innego człowieka ("ateistyczne mioty", "sodomskie zwyczaje rodzinne" - i cały odpychający klimat tego, co piszesz) ? I to obłudne "pozdrawiam serdecznie" , tchnące w tym kontekście wyjątkowym fałszem i hipokryzją.

Joanna777jo

Skąd? Ano z najbardziej chrześcijańskiej cnoty, czyli miłości bliźniego;)
Pewnie jeszcze pokora i skromność tu ma coś do rzeczy:D

szambelan

buhahahaha pojechałeś....

ocenił(a) film na 8
Sighma

około 1 na 5 małżeństw w turcji jest aranżowanych. Obecnie turcja przechodzi ogromną transformację stawania się europejskim zachodnim krajem, chyba gwałtowniejszą niż polska po okrągłym stole, więc na chwilę obecną to jest zderzenie dwóch światów, co szczególnie widać między pokoleniami.

ocenił(a) film na 8
oskar1410

i oczywiscie widać to bardzo wyraźnie w obecnym tureckim kinie

ocenił(a) film na 7
oskar1410

Recep jest glownym hamulcowym tych zmian, w dodatku coraz bardziej skutecznym.

ocenił(a) film na 8
Sighma

Mieszkam w Turcji, moj maz jest Turkiem wiec sie wypowiem. Pokolenie dziadkow i rodzicow meza to byly malzenstwa aranzowane. Dziadkowie nie mieli praktycznie nic do gadania. Znowu tesciowa juz pytano czy chce czy tez nie. Tescia na poczatku odrzucila, dopiero pozniej sie zdecydowala. Jej decyzja, ale przyjscie rodziny pana mlodego i proszenie o jej reke sie odbylo. Obecnie obserwuje takie aranzacje u na prawde biednych i zacofanych ludzi ze wsi. Glownie chodzi o wschod Turcji. I wiecie co? To widac na pierwszy rzut oka podczas slubu, bo panstwo mlodzi siedza, zero usmiechu a panna mloda placze. Teraz na szczescie mlodzi robia co chca, sami czesto wybieraja sobie partnerow, tak jak np moj maz. Jezeli komus rodzice teraz szukaja partnera/partnerki to ta osoba jest po prostu jakas dziwna i nieogarnieta zyciowo. Taka ofiara, ktora bardzo chce wziac slub a nie ma z kim. Ale tak jak mowie, to sie dzieje na wsiach wsrod osob niewyksztalconych i bardzo sporadycznie.

ocenił(a) film na 8
khalesiceylan

Dziękuję za przybliżenie tematu. :)
Dlaczego więc w filmie pokazane jest, jakby aranżowanie małżeństw było całkiem normalne, a dziewczyny nie mają nic do gadania? Przecież akcja filmu dzieje się w czasach współczesnych.

ocenił(a) film na 8
Sighma

No własnie doskonała uwaga. Chyba nie jest to tak marginalne jak się wypowiada khalesiceylan. Zauważmy że akcja ma miejsce tylko 100 km. od Stambułu. Właśnie w czasie filmu sprawdziłem jak to wygląda i znalazłem takie informacje na temat sytuacji kobiet w Turcji
http://www.twojaeuropa.pl/3817/sytuacja-kobiet-w-turcji-prawo-i-rzeczywistosc

ocenił(a) film na 9
majtiks

Nie 100 a 1000 przecież jechały całą noc do tego Stambułu

ocenił(a) film na 8
majtiks

Akcja ma miejsce nie 100, a 1000 kilometrów od Stambułu, wyraźnie zostało to powiedziane w jednym z dialogów, poza tym bohaterki uciekły na mecz do Trabzonu, co sugeruje, że historia rozgrywa się gdzieś w Poncie, pewnie niedaleko granicy Gruzją.

Matioza1234

zauważmy też, że ta sytuacja miała miejsce właściwie tylko w tej rodzinie (szukanie mężów); pozostałe dziewczyny na wsi bez problemów wyjeżdżały na mecz, wychodziły z domu; słowem wiodły normalne życie nastolatek. Do tego jeśli okazało się, że jedna z nich ma chłopaka, którego kocha i którego chce poślubić nie było z tym problemu - ślub zaaranżowano z tym wybrankiem. Dlatego nie warto patrzeć na ten film, że tak wygląda sytuacja w całej Turcji, a nawet w każdej mniejszej wsi. Warto tu podkreślić, że temat aranżowanych małżeństw nie dotyczy jedynie kobiet, ale też i mężczyzn. Im też się planuje życie odgórnie nie pytając o zdanie. Myślę, ze twórczyni filmu chodziło bardziej o pokazanie, że w XXI w. nadal takie sytuacje mają miejsce, przerwanie pewnego rodzaju "tabu". Film jest wielowymiarowy i nie można na niego patrzeć tylko czarno-biało

ocenił(a) film na 8
Sighma

Przepraszam, ze dopiero teraz odpowiadam. Te aranzowanie malzenstwa przedstawiono jako calkiem normalne, bo dla tej rodziny wlasnie takie zachowanie jest normalne. Turcja to kraj pelen skrajnosci i kontrastow. Co kolejne pokolenie to duza zmiana w swiatopogladzie. Sa tez oczywiscie ludzie chociazby w moim wieku, ktorzy maja poglady na malzenstwo jak w tym filmie, ale sa to jednostki. Skrajnosci sa wszedzie, ale jadac do Stambulu a potem na wschod Turcji mozna przezyc niezly szok. Tak jak juz wspominalam, pomimo ze tescie sa malzenstwem aranzowanym za ich zgoda, to jednak oni tego dla swojego syna (mojego meza) nie organizowali. Znowu ich znajomi juz tak, ale to nieliczne przypadki.
To jak ktos widzi Turcje ma wplyw glownie to jak ktos chce ja widziec. Jedni widza kraj prozachodni inni zacofany. Kwestia jest taka, ze to zalezy od miejsca. Mieszkam w duzym miescie nad Morzem Srodziemnym, tutaj dziewczyny czasami potrafia ubrac sie na prawde wyzywajaco i bardzo duzo odslonic, sa kluby, alkohol sie leje, ale to jest centrum miasta. Wystarczy pojechac na obrzeza, do slumsow i juz sytuacja zupelnie odwrotna. Dodajac do tego biednych uciekinierow z Syrii i juz mozna sie pozegnac z krotkimi spodenkami (nie ze ktos zabrania, dla wlasnego komfortu nie zalozysz). Wsrod takich ludzi wartoscia sa stare zwyczaje, swiat ogladaja tylko w telewizji i skoro im tak dobrze to niech sobie moim zdaniem zyja. Ja z wlasnej perspektywy powiem, ze zupelnie inaczej ubieram sie na wsi u dziadkow, a wioska jest niedaleko Ankary. I tam rowniez, dla wlasnego komfortu wole ubrac dluzsze spodnie czy spodniczke. To sie moze wydac smieszne, ale tacy ludzie na prawde reaguja dziwnie na obcego, tym bardziej jak wyglada inaczej (a dla niektorych bardzo jasna skora, slowianskie rysy twarzy i niebieskie lub zielone oczy, nie wspominajac o jasnych wlosach to szal, bo po prostu takich ludzi widza rzadko). Mlodzi ludzie dojrzewaja i zaczynaja buzowac hormony, a czasami jedyna mozliwosc to skorzystanie z uslugi pewnych pan. I szczerze mowiac, ja sie nie bardzo dziwie takim reakcjom. Natomiast ja glosno i wyraznie wszystkim mowie, ze skoro matki daja ciche przyzwolenie synkom, to niech beda fair i pozwola tez corkom, ale to jak grochem o sciane w niektorych przypadkach. Wsrod niektorych osob (w tym kobiet) do teraz pokutuje przekonanie, ze glownym marzeniem kobiety jest dobrze wyjsc za maz i jak najszybciej zajsc w ciaze.
Ale wierzcie mi, ze zmiany ida i to duze. Uczylam w szkole i po dzisiejszej mlodziezy widze, ze juz za 10 lat to nie bedzie ten sam kraj. Oni widza te krzywdzace stereotypy i glosno wyrazaja sprzeciw. Dla porownania polecam obejrzec film "Mucize" (The Miracle). Tam to juz totalna skrajnosc jest pokazana. Zone wybierano jak krowe na targu, inaczej tego okreslic nie umiem. Nie warto jednak postrzegac Turcji jako tylko takiej zacofanej, bo taka nie jest. Jest pelna sprzecznosci, przezywa ogromne zmiany w glowach ludzi. Ja sama przed przeprowadzka tutaj mialam pewne wyobrazenia, ale Turcja i ludzie potrafia zaskoczyc. Niektorzy z nich sa bardziej wyzwoleni od Europejczykow. Niektorzy przed rodzicami graja grzecznych, a i tak robia co im sie podoba. Kazdy kraj ma swoje dobre i zle strony, Turcja ma takie, ale czesto jest to spowodowane brakiem edukacji, poznania innego swiata. W Mustangu zreszta pokazano, ze dziewczynki tez sie buntowaly, tylko jedna (jak dobrze pamietam) nie opierala sie, przyjela to jako cos normalnego.

khalesiceylan

interesujące - dziękuję !!

khalesiceylan

bardzo ciekawy komentarz, szkoda, że w morzu takich spamowatych

ocenił(a) film na 8
khalesiceylan

Dzięki za przybliżenie!

ocenił(a) film na 6
khalesiceylan

Moim zdaniem obraz jest zbyt spolaryzowany. Wcale nie trzeba jechać do Turcji aby natknąć się na podobne sytuacje.
Moja opinia o filmie
http://www.filmweb.pl/film/Mustang-2015-742573/discussion/Propagandowo+czarno-bi a%C5%82y+turecki+Lot+na+kuku%C5%82czym+gniazdem,2858833

ocenił(a) film na 9
Sighma

Skrajności znajdziemy wszędzie, z resztą film nie pokazuje, że takie rzeczy mają miejsce w całej Turcji. Kobiety z całej wioski jechały na mecz, koleżanka przychodziła zapytać czy dziewczęta idą do szkoły, miały komputer, telefony. Życie w całym kraju toczylo się normalnie, a pośród tej normalności uchowały się rodziny konserwatywne wtłaczające na siłę dawne tradycje i kulturę w dzisiejszą mentalność.

ocenił(a) film na 8
Sighma

Jedynie najstarsza Sonay wyszła za mąż szczęśliwie.
Bardzo dobry film.

ocenił(a) film na 8
Dot_92

Co z tego, ze wyszla za maz szczesliwie jesli jej wolnosc rowniez zostala ograniczona? Przeciez nie planowala w tak mlodym wieku wychodzic za maz- tez przegrala swoja wolnosc. Poza tym to bylo mlodziencze uczucie, nie wiadomo czy takie na cale zycie...

ocenił(a) film na 8
Kamila186

"Poza tym to bylo mlodziencze uczucie, nie wiadomo czy takie na cale zycie..." - Nigdy nie wiadomo czy uczucie jest na całe życie.

interplaygirl

no dokładnie :D

Sighma

Ten kraj nigdy nie powinien być traktowany jako cywilizowany, bo to zacofany kraj, a okrucieństwo to ewidentna cecha Turków. Wystarczy poczytać o rzezi Ormian przy których SS to empatyczni przyjaciele Żydów.

Ewako

A jakie są ewidentne, narodowe cechy Polaków?

pospolitazuzanna

Zawiść.

ocenił(a) film na 9
Ewako

W takim razie Polska też nie powinna być traktowana jako cywilizowany kraj, biorąc pod uwagę, że u nas ludzie nadal myślą, że szczepionki wywołują autyzm, a homoseksualizm to choroba.

ocenił(a) film na 7
Sighma

Co to jest na twojej profilówce? Masz fetysz st00pek?

ocenił(a) film na 8
marcin_lendzion

Jako kobieta nie mam fetyszu, lubię tylko swoje :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones